Skocz do zawartości

Zmiana zapisanych argumentów bez ponownego wgrywania programu


moszeusz

Pomocna odpowiedź

Cześć, wybaczcie, jeżeli nazwa tematu nie odpowiada dokładnie temu o co mi chodzi - jestem początkujący.

Zbudowałem sobie pehametr na ESP8266. Dla jasności - jest to urządzenie mierzące pH roztworu w funkcji SEM (~napięcie) ogniwa pomiarowego. Żeby to działało taki przyrząd trzeba skalibrować na roztworach o znanym pH. Czyli - umieszczam ogniwo w roztworze o znanym pH i na wyświetlaczu odczytuję SEM. Powtarzam te czynności dla roztworu o innym pH. Mając dwa zestawy punktów (pH1, SEM1; pH2, SEM2) wprowadzam je do programu, gdzie mam odpowiedni wzór, który wyznacza parametry kalibracji. I teraz tak - chciałbym móc zmieniać te parametry bez wgrywania programu po każdej kalibracji. Oczywiście, jeżeli nie wyłączę pehametru to taka implementacja nie jest zbyt trudna, nawet dla mnie, ale zasadniczo pehametr używa się tylko przez określony czas, po czym się go wyłącza, przez co wprowadzone dane przepadają. Czy jest jakiś prosty sposób, żeby móc zapisywać do pamięci argumenty (w tym przypadku pH i SEM) i żeby nie zmieniły się na zapisane podczas wgrywania programu po odłączeniu zasilania. Mam nadzieję, że w miarę wyjaśniłem o co mi chodzi. Próbowałem szukać w google, ale ponieważ nie wiem jak to dokładnie wpisać, żeby google wypluło jakiś sensowny wynik to niczego nie znalazłem.

Link do komentarza
Share on other sites

@moszeusz tak, hasło klucz w tym kontekście to właśnie pamięć EEPROM, czyli taka, do której można zapisać np. wartość zmiennej, a dane te nie zostaną usunięcie po wyłączeniu zasilania. Czasami wykorzystuje się również do tego pamięć flash, w której trzymany jest program, ale to już trochę bardziej zawiłe rozwiązanie. W ramach ciekawostki polecam lekturę tego artykułu, z którego można dowiedzieć się więcej o różnych typach pamięci: https://forbot.pl/blog/kompendium-pamieci-zewnetrznych-eeprom-flash-fram-id29485

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zawsze możesz zamiast z preferences korzystać z gołego nvm (nie wiem po co, w końcu po to masz preferences) albo podpiąć jakiegoś pryszcza eeprom (24lc01 na przykład). Możesz również zrobić sobie swoją dodatkową partycję na flashu i tam się bawić.

Z ciekawości: jaki jest problem z zapisaniem paru bajtów przez preferences?

Link do komentarza
Share on other sites

33 minuty temu, ethanak napisał:

Z ciekawości: jaki jest problem z zapisaniem paru bajtów przez preferences?

Żadnego..nawet najmniejszego😉 tak tylko pytam bo jednak jest ten eeprom (bodajże 512b) który też bym czasem wykorzystywał gdybym miał prosty sposób na zapamiętanie adresów (coś jak EEMEM)

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, ethanak napisał:

Kto ci jakichś bajek naopowiadał że ESP ma eeprom?

No ja wiem że on jest zrobiony z flash'a😉 no ale to nie zmienia faktu że obsługa tej pamięci przypomina używanie EEPROM'u na avr...tak z grubsza oczywiscie

Link do komentarza
Share on other sites

No to do tego masz preferences. 

I przyjmij wreszcie do wiadomości, że ESP to nie jest taki większy AVR.

Aha; jak chcesz na niższym poziomie to obejrzyj sobie kod źródłowy preferences.

Edytowano przez ethanak
  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.