Skocz do zawartości

Ardu i SIM800l, ogólna dyskusja...


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

Witam państwa...

Mam kilka pytań, ten moduł sim800l nadaje się do realnego użytku? bo opinie są różne, że się to wiedza często etc...

Muszę podpiąć dwa takie moduły więc znalazłem libsa https://github.com/vittorioexp/Sim800L-Arduino-Library-revised do którego podczas tworzenia obiektu SIM mogę podać argumenty których pinów chce używać do komunikacji, ale w komentarzach znalazłem wzmiankę że oba moduły nie mogą pracować równolegle (chodzi pewnie o 'SoftwareSerial') no ale w normalnym użytkowaniu powinno działać chyba no nie😜(trochę to pytanie retoryczne) 

O ile rozumiem wysyłanie sms i wychodzące połączenie, i w sumie odebrany SMS, o tyle nie mogę zrozumieć jak mam odebrać połączenie...służy do tego "ansverCall" który zwraca true/false  w zależności czy dzwonię na moduł, no ale co dalej? 

Będę wdzięczny za jakieś odpowiedzi😉

Link do komentarza
Share on other sites

52 minuty temu, farmaceuta napisał:

Mam kilka pytań, ten moduł sim800l nadaje się do realnego użytku?

Zależy... I tak i nie... Osobiście preferowałem A6 (IIRC miał trochę więcej funkcjonalności), ale przerzuciłem się na sensowniejsze sposoby transmisji (aka "RS-422" (znaczy UART po skrętce)).

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Funkcjonalność jaka mnie interesuje to w sumie minimum...dzwonię na moduł, i w zależności na który zadzwoniłem to brama garażowa się otwiera lub zamyka...i to w sumie wszystko (oczywiście w tym projekcie) 800l dlatego że są do nich libsy i jest to już szeroko opisany moduł na netach...no najbardziej zależy mi żeby się nie wieszal za często...no chyba że jest jakaś możliwość sprawdzenia czy moduł potrzebuje resetu? (Lepsze to niż cykliczne resetowanie)

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

7 minut temu, matsobdev napisał:

Dwa moduły do obsługi zamykania i otwierania jednej bramy? 

No tak ma być...

 

8 minut temu, matsobdev napisał:

Nie lepiej jeden i SMS? I najlepiej apka z przyciskiem co wyśle SMSa.

Też o tym myślałem ale polecenie było że ma reagować na połączenia, sms trzeba pisać co zajmuje więcej czasu, apka też dobra opcja, ale to musiało by być gotowe bo ja napewno pisał nie będę (😜

Polaczenie to jednak najszybsza opcja, a moduły są po ~14zl na alle, więc może nie zbankrutujemy na dodatkowym module...

Link do komentarza
Share on other sites

SIM pisze, że 800L ma białą listę. To może bez Arduino się uda. Coś o tym pisano, spotkałem się, żeby nie podłączać najpierw plusa. Ale ludziom działa, nawet 3,3 V prosto dają na RX SIMa i też jest OK. Się okaże. To może jakiś P-MOSFET i sprawdzanie zasilania coby szybciej odciął, zanim kondensator w zasilaczu w ścianie zdechnie.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, matsobdev napisał:

SIM pisze, że 800L ma białą listę. To może bez Arduino się uda. 

Arduino już jest i steruje semaforem żeby auta z górki w zimie nie wypierdzielily a auto które akurat wyjeżdża...teraz mnie oświeciło! Przecież dzwoniąc na sim'a chyba mogę pobrać numer który dzwoni, więc jeden SIM w zupełności wystarczy, muszę doczytać bo z libsa będę napewno korzystał i sprawdzić czy mam taką funkcję z libsa...

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, farmaceuta napisał:

teraz mnie oświeciło! Przecież dzwoniąc na sim'a chyba mogę pobrać numer który dzwoni, więc jeden SIM w zupełności wystarczy, muszę doczytać bo z libsa będę napewno korzystał i sprawdzić czy mam taką funkcję z libsa...

Jednak mnie za szybko oświeciło👍...nic mi to dalej nie daję, więc dwa moduły muszą być

Link do komentarza
Share on other sites

No nie da się edytować. W sumie wtedy UARTu nawet nie potrzeba, mają wyjścia dzwonka SIMy i przerwania w Arduino tylko. No chyba, że reklamy itp... W sumie wtedy ta biała lista 😄 Chyba, że jeden moduł i Arduino odczytuje, co brama robi albo co Arduino jej robi. W ogóle jak Arduino steruje bramą?

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

30 minut temu, matsobdev napisał:

mają wyjścia dzwonka SIMy i przerwania w Arduino tylko.  😄

No właśnie  jak to jest z tymi przerwaniami, bo piszą wszędzie w libsach że to przerwanie a zaraz że na Ardu mogę dowolny pin ustawić...

33 minuty temu, matsobdev napisał:

 😄 W ogóle jak Arduino steruje bramą?

Nie steruje...tym zajmuje się RX i sterownik bramy, RX ma dwa kanały wyjściowe które mi były potrzebne żeby wiedzieć czy brama została otwarta czy zamknięta, (i dwie krańcówki)

Link do komentarza
Share on other sites

Ciężko powiedzieć. 800 i 1800 (900 i 1900), pewnie dlatego ten helical ma dwa skoki śruby. Zależy od sieci i co masz w pobliżu. Sprawdź, jeśli się da przez SIMa, co wypluje. Choć pewnie widelec też zadziała na obie. Ja kiedyś na wsi, żeby z Playa mieć neta darmowego, jak dawali, to byle jaki dual biquad z drutu z kabla antenowego w rękach wygięty, bez ekranu i szpilką do gniazda podłączony - elegancko działało, a Play u mnie na wsi, sieć macierzysta to tylko chwilami na dworze przy odrobinie szczęścia. W sumie bibliotek nie potrzebujesz tylko komendy AT. A co do stabilności SIMa, pewnie nie będzie jakiejś tragedii, ale praktyki nie mam. Podejrzewam, że stary Sony Ericsson byłby stabilniejszy pod względem jakichś utrat sygnału i zawirowań w sieci, kiedy musiałby się ponownie podłączyć. Też AT obsługują po UARTcie. Zobacz u Sapera Elektrozłomiarza 😄. W sumie można się pokusić nawet o BT i AT po UARcie sterować też tak telefonem. Były apki Java, żeby wszystko komuś w telefonie przez BT zrobić, ale UART i kilka komend AT wystarczy. Tu nawet na Forbocie jest wrzucony datasheet SE o AT. Niestety ja mam tylko SE T630 i z Samsungiem S7 się łączy w ustawieniach telefonu dodaje i wszystko, ale już w apce terminala (nie ma znaczenia jaka) już nie chce połączyć się, mieli i mieli ikona na belce się zmienia, że coś robi, ale nic z tego. Nie przetestuję, ale jak inny telefon dopadnę, to nie omieszkam.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.