Skocz do zawartości

Ardu i SIM800l, ogólna dyskusja...


farmaceuta

Pomocna odpowiedź

@_LM_ na aplikację jestem za cienki, a nawet dziś zostałem pouczony że zostajemy przy dwóch nr...chodzi o to że Ardu steruje jeszcze semaforem i trzeba wiedzieć czy się wjeżdża czy wyjeżdża...i kolega wyraźnie mi podkreślił żeby to się odbywało jak najszybciej i jak najłatwiej z punktu widzenia przeciętnego użytkownika...kurde no..mam fajną bibliotekę i wszystko mi pasuje, ale nie ma funkcji zwracającej numer aktualnego połączenia (trzeba będzie dobazgrac, może nawet mi się uda po wstępnych oględzinach😜

1 godzinę temu, SOYER napisał:

AT+CREG 

poszukaj tej komendy, dostaniesz info o stanie połączenia

Dzięki @SOYER ! Właśnie miałem tego szukać...😉 @SOYER 

1 godzinę temu, SOYER napisał:

W alarmie używałem biblioteki,

Mógłbyś zdradzić jaka to była? też chętnie bym przejrzał...może akurat ma to czego mi brakuje...

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli konkretne numery mają otwierać konkretną bramę to AT+CLIP, potem czytasz z seriala który numer dzwoni, porównujesz z zapisanymi w zmiennych i otwierasz zadaną bramę. Jeśli jeden numer ma otwierać różme bramy, używaj DTMF, wybieranie tonowe, AT+DDET.

 

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 minutę temu, SOYER napisał:

Jeśli konkretne numery mają otwierać konkretną bramę to AT+CLIP, 

No już właśnie wywąchałemta komendę i do tego funkcję trzeba będzie dopisać żeby zwracała nr...😉 reszta dokładnie jak powiedziałeś, porównanie zmiennych etc...

Generalnie jedna brama ma się tylko otwierać (zamykanie automatyczne) ale trzeba rozróżniać czy jest wjazd czy wyjazd dla semafora żeby odpowiednio żarówy odpalił (kolory)

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, SOYER napisał:

Poczytaj to:

https://www.jarzebski.pl/arduino/komponenty/moduly-gsm-sim800-sim900-sim908.html

Zrozumiesz zasadę działania komunikacji i nie będziesz potrzebował żadnej biblioteki.

Czytałem 😉 to nie jest tak że nie rozumiem bo rozumiem...tylko mi się nie chce po komendach skakać...😜 Biblioteka wkoncu to taki zgrabny przybytek że aż szkoda nie skorzystać...😜

Link do komentarza
Share on other sites

Co więcej, lub łatwiej robi biblioteka od komend AT?

Chyba tyle, że jest czytelniejsza, nie wpisujesz nic mie mówiących komend at tylko korzystasz z ładnie brzmiących funkcji gsm.call() itp.

Pisałeś, że Ci czegoś brakuje w bibliotece. Czego?

Link do komentarza
Share on other sites

2 minuty temu, _LM_ napisał:

W jaki sposób będziesz konfigurował swoje moduły GSM? Wprowadzał bazę numerów i aktualizował oprogramowanie? 

Generalnie nie będę niż z modułami robił...zamysł mam taki że jeden nr jest administratorem który będzie sms'em wpisywał nr które mają mieć dostęp...później zapisać je do eeprom i porównywać czy akurat dzwoni ten który jest zapisany

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

4 godziny temu, SOYER napisał:

Teraz robię próby na moim domofonie i zasilam z przetwornicy plus kondensator i jest różnie. Raz ok, innym razem traci resetuje sie co jakis czas, zazwyczaj przy odbiorze polączenia lub sms. Raczej ewidentny problem z zasilaniem. Dołożę lipola.

Może właśnie przetwornica DC/DC tutaj albo nie wyrabia przy udarze, albo jakość napięcia się nie podoba, albo wszystko na raz. Może zamiast przetwornicy kilka stabilizatorów liniowych z 5V na te 4, 4 z hakiem (choćby 10 x to)? Albo jak w innych modułach jest mocna dioda po prostu, która zbije 5V do poziomu akceptowalnego dla SIMa. Taka z alternatora 😄 Tylko dobry zasilacz z 230 V na 4 - 5 A albo chociaż 3 A, ale takie nie naciągane. Taki od RPi oryginał choćby.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

10 razy takie może być tańsze od przetwornicy i z kostki 5 V zasilać. Tylko ładna płytka albo pająk... 😄 Ale się nacieszyłem, nie ma na stanie.

A wracając do DTMF, to fajna sprawa, żeby zrobić dwustronną komunikację master-slave bez ponoszenia kosztów inicjowaną przez mastera. Albo jak kto woli, host-device. Odbierać można za darmo, a prze wielu urządzeniach, szczególnie hobbystycznie, które by musiały być utrzymywane przez długi czas, to już by się uzbierało, a tak jakieś stare numery aktywne pozbierać i zero kosztów w tej materii. SMS'em można wysłać wiadomość, ale już nie dostanie się odpowiedzi.

Edytowano przez matsobdev
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

W temacie bezpieczeństwa, żeby nikt nie otworzył bramy. Zdarzają się przypadki, mi nawet się przytrafił, wg sieci jak zgłosiłem, że ktoś pod mój numer się podszył, ale to za granicą robione tak, że jednego dnia miałem masę połączeń i wiadomości od firm, fundacji itp., jakbym do nich dzwonił. Jest małe prawdopodobieństwo, że przez przypadek ktoś otworzy lub zamknie bramę takim przekrętem.

Może poza tematem, ale też szybka metoda łączności ze smartfona, bez nawiązywania łączności, to beacony z BLE, ale tutaj bramka na początku wjazdu (bramka z Arduino po LoRa albo coś takiego, choć BLE nawet przy 0 dBm ponad kilometr zrobi, choć nie telefon-moduł, tylko moduł-moduł), żeby wyprzedzeniem mogło złapać i zawczasu otworzyć bramę a nie pod nią stać i patrzeć jak się otwiera.

Link do komentarza
Share on other sites

31 minut temu, matsobdev napisał:

temacie bezpieczeństwa, żeby nikt nie otworzył bramy. Zdarzają się przypadki, mi nawet się przytrafił, wg sieci jak zgłosiłem, że ktoś pod mój numer się podszył, ale to za granicą robione tak, że jednego dnia miałem masę połączeń i wiadomości od firm, fundacji itp., jakbym do nich dzwonił. Jest małe prawdopodobieństwo, że przez przypadek ktoś otworzy lub zamknie bramę takim przekrętem.

Dlatego dtmf z podaniem pinu... tylko to jeszcze bardziej komplikuje połączenie, wystarczy nawet pin 2 znakowy.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.