Skocz do zawartości

LineFollower, Sumo - a może coś nowego?


Chechli

Pomocna odpowiedź

TIMONek, znośny, czyli nie będący pochylnią o polu podstawy 0.5 m^2 na którą możesz co najwyżej wjechać 🙂 I oczywiście że byłoby to dla ludzi którzy mają co najmniej 90% jednego algorytmu. Poza tym to tylko pomysł, inni mogą mieć lepsze, a jak na razie w temacie pojawiły się dwa przykłady konkurencji wcześniej raczej nieznanych.

A ten labiryncik rzeczywiście ciekawy, a konstrukcja roota, poza algorytmem wydajnym, raczej prosta:)

Link do komentarza
Share on other sites

Konkurencji jest mnóstwo, jest przecież jeszcze konkurencja dla strażaków, czyli znajdź źródło ognia i je zgaś. Widziałem już nawet szukanie świeczek w labiryncie.

Są zawody robotów "tańczących", hexapody poruszające się w rytm muzyki:

Jest wiele odmian chociażby wyścigów linefollowerów, jedną z nich jest wyścig na dochodzenie. Dwa roboty są puszczane po zamkniętej pętli w tym samym kierunku, wygrywa ten, ktory jako pierwszy dogoni przeciwnika.

Myślę, że coraz popularniejsza w Polsce staną się zawody micromouse.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja już kiedyś chyba o tym wspomniałem...

Zaproponowałbym nowy typ zawodów w stylu wielobój.

Znaczy to, że robot zgłaszany jest do np 3 konkurencji

i w każdej zdobywa punkty,
konstrukcja musi być uniwersalna, między kolejnymi konkurencjami możliwa jest tylko wymiana softu

(ewentualnie naprawa uszkodzeń i zmiana czujników, przełożeń przekładni)

Przykładowy trójbój to:

LF

Sumo

micromouse

Zwycięstwo można liczyć za pomocą średniej (arytmetycznej lub ważonej) lub innej funkcji

Celem konkursu jest wyłonienie konstrukcji możliwie najbardziej uniwersalnej - o to w końcu w robotyce chodzi 😉

Nie jest to jeszcze koncepcja dokładnie przemyślana pod względem realizacji zawodów, regulaminu itp. Na razie to tylko pomysł...

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Taki wielobój mógłby być ciekawy, ale robot tak skonstruowany gdyby miał wystąpić poza wielobojem, nie miałby praktycznie szans z robotem przystosowanym tylko do jednej konkurencji. Albo robimy coś co jest wyspecjalizowane i jest dobre, albo robimy coś do wszystkiego czyli do niczego. Widziałem robota minisumo, który startował w wyścigach linefollowerów, oczywiście nie miał szans, choć biorąc pod uwagę kierunek w jakim aktualnie podążają konstrukcje, za chwilę może się okazać, że minisumo są równie szybkie i równie dobrze pokonują trasą co najlepsze linefollowery.

Link do komentarza
Share on other sites

Zgadzam się z Tobą Sabre

Można się zastanawiać czy robić roboty specjalizowane czy uniwersalne.

Oczywiście robot, żeby wygrać wielobój, nie musi być mistrzem we wszystkich konkurencjach

ale musi być za każdym razem w czołówce - należałoby opracować odpowiedni system punktowania

i rozwiązać problem co zrobić, w przypadku, gdy dwa roboty mają tą samą sumę punktów ale inne składniki sumy.

Przy czym robot "uniwersalny" na pewno przegra z robotem "specjalizowanym" w jego konkurencji

ale powinien osiągnąć dużo lepszy wynik w pozostałych konkurencjach

i przez to wygrać.

Jak pisałem wcześniej chodzi o konstrukcje uniwersalne.

Nie zawsze jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego.

Z resztą wg mnie takie zwycięstwo miałoby większą wartość niż zwycięstwo

w jednej konkurencji.

Jest to kwestia do dyskusji i do indywidualnego rozpatrzenia przez konstruktora/rów.

Link do komentarza
Share on other sites

Właśnie o to mi chodzi:) Jeżeli robot startuje w jednej konkurencji, to chodzi tylko o zwiększenie jego osiągów w tej konkurencji, a tak trzeba by uważać żeby nie obniżyć osiągów w innych. Punkty najlepiej chyba sumować, jak w zwykłym wieloboju, w wypadku remisu można np. wziąć pod uwagę wynik bezpośredniej potyczki sumo. Chociaż z drugiej strony przeliczanie wyników z sumo na punkty jest trudne, więc można np. najpierw LF i Micromouse, a potem najlepsi biorą udział w turnieju sumo. Byłoby to o tyle ciekawe, że pierwsze dwie konkurencje są raczej szybkościowe, w przeciwieństwie do trzeciej.

A poza tym,第10回ロボットグランプリ ロボットラーンサ競技決勝 予選2位 jest może i bardzo szybkie, ale monotonne 🙂

http://bipedrobotnewsjapan.blogspot.com/2010/07/1st-robot-survival-game-took-place-in_19.html

http://www.robots-dreams.com/2010/07/robot-survival-game---an-exciting-new-robot-sport-video.html#more

Strach myśleć jak będzie wyglądać japońska armia za kilkadziesiąt lat 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.