Skocz do zawartości

Zasilanie łazika


Filip95

Pomocna odpowiedź

2 minuty temu, Leoneq napisał:

Mierzyłem się z ponownym problemem. Jeżeli kolega będzie chciał kiedyś zrobić coś "poważniejszego", to może się wtedy skusić na jakiś duży akumulator LiPo

Tak jak napisałeś, wybrałem wariant z ładowarką Imax B6 (mikroprocesorowa) do różnych typów baterii i Li-po. Wybrałem to ponieważ koszt 13 akumulatorków AA (eneloop pro) to ponad 300zł. Wybrałem baterię Turnigy 5000mAh 25C 3S i odpowiednie przetwornice step down.

Planowałem to podłączyć w jeden z poniższych rysunków:

Schemat1.thumb.png.e5af2ad528b8b397d31666cb2aba0295.pngSchemat2.thumb.png.e6d81c913acdc4318d8151628ee735dc.png

Nie wiem który jest prawidłowy (nie wiem czy którykolwiek z nich jest prawidłowy) więc tu potrzebuję pomocy. Czy ta masa może być tak połączona (część z serwami) że do Arduino idzie tylko jeden przewód GND czy dwa razy? 

Do zasilenia serw użyłem przetwornicy step-down XL4015 1,3V-36V 5A. Dla jednej strony po 5A ponieważ 5A dla wszystkich to trochę mało. A do sześciu silników przetwornicy step-down 300W 1.5-35V 8A DC (myślałem nad czymś mocniejszym dla spokoju, chyba że nie ma potrzeby). Każdy silnik pobiera przy 6V i zatrzymanym wale 1,2A a ja planuję tutaj napięcie delikatnie podnieść więc pobór będzie większy. I sterowniki zostają L298N.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie, gdy policzymy sobie prąd jaki może oddać bateria to wychodzi ponad 100A. Z tego co wiem to bateria nie "wpompuje" więcej prądu do przetwornicy niż potrzeba. Czyli do przetwornicy która na wyjściu ma max 5A to nie przeszkadza że bateria ma dużo dużo więcej? I chyba nie przeszkadza też że 3 serwa pobiorą 4A a przetwornica daje 5A.

Ta przetwornica 8A zostanie najpewniej wymieniona na 10A jeśli zapas nie przeszkadza.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

2 minuty temu, matsobdev napisał:

Ta bateria nie ma zabezpieczenia, tylko taka uwaga mała. Jakiś bezpiecznik, samochodowy np. Uważać, żeby nie zrobić zwarcia bo będzie piekiełko.

Używałem jej kiedyś do 6 silnikowego drona bez takiego bezpiecznika. Ale nie zaszkodzi, na pewno zainstaluję.

A jak z poprawnością podłączenia? Czy to zadziała z takimi zapasami?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Na allegro sprzedawcy podają do 35/46V a na botland do 12V. Więc ona się kwalifikują. Spadek napięcia to 2V na każdym kanale. Więc z 11,1V robi się 9,1, to chyba troszkę za dużo bo producent silnika podaje 3-6V. Nie wiem czy to dobry pomysł.

Link do silników: Tutaj

I jeszcze takie pytanie dotyczące tych schematów, wie ktoś może który jest prawidłowy?

 

 

Edytowano przez Filip95
Link do komentarza
Share on other sites

Datasheet układu mówi maks. 46 V, ale nawet wolt powyżej by się nie uszkodził na już. Generalnie pełna , lub nawet niekoniecznie pełan beteria będzie mieć 12,6 V i potem powiedzmy jak kto patrzy, przy 10,5 jest rozładowana i trzeba naładować. Silnikom nie powinno się nic stać, w końcu to PWM. Nie wiem, ile ten silnik będzie pobierał w Twoim zastosowaniu, ale chyba nie ma co przygotowywać się na 7 A. Bez obciążenia albo z niedużym to i nawet jakbyś podłączył bezpośrednio, to by jakoś nie zaszkodziło my za bardzo chyba, że "szczotki" by popaliło od prędkości i iskrzenia. Tak z ciekawości, tam nie ma żadnych otworów gwintowanych, czy tym podobnych, żeby kółka nie pospadały? Tylko na wcisk?

Te schematy, to są w sumie takie same, masa i tak jest wspólna tylko inaczej idzie. A swoją drogą niesymetrycznie 4:2 serw. Nie musisz dwóch GND obsadzić w Arduino.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

No i przyszedł moment na decyzję. Delikatnie ryzykować czy zmniejszyć napięcie. Serwa muszą być zasilane przez te 2 przetwornice. A silniki jeszcze nie wiem czy prosto z baterii czy przez przetwornicę. Co wy zrobilibyścię na moim miejscu?

W sumie silniki powinny być wtedy mocniejsze.

Edytowano przez Filip95
Link do komentarza
Share on other sites

Zależy ile ognia im dasz 😄 Mogą buczeć a się nie kręcić wcale jak tylko troszeczkę wypełnienia dostaną. Weź arduino i jakiś silniczek i mosfet jak masz i sprawdź. Zawsze jeden możesz poświęcić. Ale np. tak. Silnik z przekładnią od klapy zamkniętego obiegu w samochodzie. Kręci się na 4 V (wcale nie jest taki słaby), 5 V i też na 21. Ognia , dymu ani smrodu nie ma. Choć jakby przyblokować, to szybciej się spali niż przy 12 (14,4 V). Ten Twój się też spali, przegrzeje izolacja uzwojenia pójdzie jak długo będzie zablokowany. Swoją drogą fajna, gotowa, cicha, zgrabna i kompaktowa przekładnia z silnikiem. W środku może jakaś przeciążeniówka, nie wiem, zgrzane, ale tylko czarny i czerwony przewód.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
5 minut temu, ethanak napisał:

Ja bym zasilał silniki bezpośrednio, z tym że PWM regulowałbym na podstawie aktualnego napięcia baterii. Pisałem o tym ze dwa razy łącznie z podaniem kodu na tacy...

Sterowniki L298N obsługuje PWM ale nie wiem czy starczy mi pinów w Arduino ponieważ wszystkie piny PWM odpadają na serwa. 

 

Teraz planuje zostawić zworki w sterownikach na miejscu a gdy już się pobawię to wrzucę tu kiedyś Arduino mega. I dodam jakiś czujnik odległości czy kamerkę.

Edytowano przez Filip95
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu dojdą do mnie pozostałe części elektroniczne. I wtedy podłączę wszystko na pająka i sprawdzę jak to działa bezpośrednio z baterii.

Części drukowanych jeszcze trochę do wydruku zostało dlatego na pająka.

Edytowano przez Filip95
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.