Skocz do zawartości

ESP32 Zegarek do samochodu


Radek_sl

Pomocna odpowiedź

(edytowany)
16 minut temu, jand napisał:

GPS dostarcza czasu UTC.

Po zastanowieniu się uważam, że w Twojej sytuacji (zegar zainstalowany w samochodzie zmieniajacym strefy czasowe) najłatwiej jest skorzystać z portali dostarczaących dane geolokalizacyjne, o których pisałem poprzednio. Dostajesz gotowy czas, już uwzględniajacy lokalizację i ew. czas letni i zimowy. Sychronizacja miałaby miejsce po włączeniu zasilania i potem, co np. 1 godzinę.

Czyli synchronizacja tylko i wyłącznie poprzez portale i w zasadzie wóczas RTC jest niepotrzebny bo w ciągu godziny zegar wewnętrzny niewiele odbiegnie od rzeczywistości. Jednak pozostaje problem dostępu do sieci który w czasie jazdy lubi sobie zanikać, GPS z reguły  dostępny.

Edytowano przez Radek_sl
Link do komentarza
Share on other sites

7 minut temu, Radek_sl napisał:

w zasadzie wóczas RTC jest niepotrzebny bo w ciągu godziny zegar wewnętrzny niewiele odbiegnie od rzeczywistości.

Szczególnie na podziemnych parkingach masz super sygnał GPS którym zsynchronizujesz zegarek. O włączeniu zasilania mówię...

9 minut temu, Radek_sl napisał:

pozostaje problem dostępu do sieci który w czasie jazdy lubi sobie zanikać, GPS z reguły  dostępny.

Tak często przekraczasz kilka razy dziennie granice stref czasowych?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
9 minut temu, ethanak napisał:

Szczególnie na podziemnych parkingach masz super sygnał GPS którym zsynchronizujesz zegarek. O włączeniu zasilania mówię...

Tak często przekraczasz kilka razy dziennie granice stref czasowych?

Nie w tym rzecz, jednak skoro coś robić to tak żeby działało zawsze, taki juz jestem, nie lubię robić czegoś na sztuke, jak kupujesz telewizor to też chcesz żeby EPG działało zawsze jak sobie tego zażyczysz.

 

Pojadę do Turcji, Gruzji okaże sie ze router nie obsługuje ich kart i dusza blada, w ubiegłym roku byłem w Chorwacji kupiłem karte do internetu i Router za cholere nie chciał z nią gadać, musiałem włożyć do telefonu żeby z niej korzystać i udostęniać sieć, są różne sytuacje, chciałbym się uniezależnić od sieci, a najlepiej połączyć wszystkie możliwości, wtedy bedzie najbardziej pewnie, tylko czy się nie pogryzą;)

Edytowano przez Radek_sl
Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, Radek_sl napisał:

skoro coś robić to tak żeby działało zawsze

To propozycja: RTC pracujący w UTC, wtedy jesteś niezależny od świata zewnętrznego. Automatyczne ustalanie stref czasowych na 100% będzie działać źle w pobliżu granicy kraju/strefy, proponowałbym ręczne przełączanie, zapamiętanie aktualnego ustawienia w EEPROMie (możesz użyć modułu DS3231 + EEPROM).

DS3231 możesz synchronizować raz na tydzień jak chcesz mieć bardzo dokładny czas, jak miesiąc podziała bez synchronizacji to nic się nie stanie, a jak dostaniesz info z GPS to możesz poprawić (tzn. program może poprawić).

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No i ok, jednak chciałbym w miarę możliwości uniknąć "ręcznej roboty" , wiem że sa pewne rzeczy których się nie da, ale jednak telefony zmieniają sobie strefę zależnie od tego gdzie jesteś, więc jakiś sposób jest, może trzxeba zacząć od tego jak działają telefony;) , nie wiem dokładnie ale raczej mają wbudowany RTC i pobierają czas z portali. lub od operatora

Link do komentarza
Share on other sites

 

24 minuty temu, Radek_sl napisał:

chciałbym się uniezależnić od sieci,

Nie da rady. Nawet jak będziesz miał aktualne współrzędne i czas UTC (np. z GPS) to skąd będziesz wiedział w jakim kraju jesteś i jaki czas lokalny tu obowiązuje?

24 minuty temu, Radek_sl napisał:

tylko czy się nie pogryzą;)

Jak z głową napiszesz program ich obsługi to się nie pogryzą.

Link do komentarza
Share on other sites

A więc wracamy do punktu wyjścia, synchronizacja z portali przez API,  czas względem IP. W sumie zamierzam również zainstalować w aucie tablet do nawigacji, więc zamiast kupować router i tablet, użyje tabletu z modemem i udostępnię sieć, powinno to też rozwiązać problem kart sim, które nie działają w routerach bo skoro działają w telefonie to i w tablecie powinny.

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, jand napisał:

 

Nie da rady. Nawet jak będziesz miał aktualne współrzędne i czas UTC (np. z GPS) to skąd będziesz wiedział w jakim kraju jesteś i jaki czas lokalny tu obowiązuje?

 

Jak się ma współrzędne gps i UTC, to można się posiłkować albo granicami stref czasowych albo skorzystać z jakiegoś publicznego api (chyba openstreetmap miało jakiś taki feature).

Telefony pewnie biorą lokalny czas ze stacji bazowych. Można by się z takim telefonem połączyć po bt albo wifi i pobrać lokalny czas.

A najłatwiej dać na zegarku dwa guziki +/- do ustawiania czasu.

 

Zupełnie na marginesie: jak jadę przez kilka stref czasowych, to jest mi zupełnie obojętne jaka jest aktualnie godzina 🙂

 

Link do komentarza
Share on other sites

8 minut temu, kostuch napisał:

Jak się ma współrzędne gps i UTC, to można się posiłkować albo granicami stref czasowych albo skorzystać z jakiegoś publicznego api (chyba openstreetmap miało jakiś taki feature).

Telefony pewnie biorą lokalny czas ze stacji bazowych. Można by się z takim telefonem połączyć po bt albo wifi i pobrać lokalny czas.

A najłatwiej dać na zegarku dwa guziki +/- do ustawiania czasu.

 

Zupełnie na marginesie: jak jadę przez kilka stref czasowych, to jest mi zupełnie obojętne jaka jest aktualnie godzina 🙂

 

Wszystko się zgadza, nawet ta obojętność, ale ja sobie tak wymyśliłem i już;) ma być bezobsługowo i tyle 😉

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, kostuch napisał:

Zupełnie na marginesie: jak jadę przez kilka stref czasowych, to jest mi zupełnie obojętne jaka jest aktualnie godzina

Z doświadczenia: jak lądowałem np. w NY, Moskwie czy  gdziekolwiek w innej strefie czasowej włos mi z głowy nie spadł jak zegarek przestawiłem.

3 minuty temu, Radek_sl napisał:

ma być bezobsługowo i tyle

Powodzenia w odczycie godziny na przejściu granicznym życzę. Szczególnie bez informacji o godzinę po której stronie granicy chodzi.

Niestety, coś mi się wydaje że pomysł jest fajny - tyle że nierealny.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
16 minut temu, ethanak napisał:

Z doświadczenia: jak lądowałem np. w NY, Moskwie czy  gdziekolwiek w innej strefie czasowej włos mi z głowy nie spadł jak zegarek przestawiłem.

Powodzenia w odczycie godziny na przejściu granicznym życzę. Szczególnie bez informacji o godzinę po której stronie granicy chodzi.

Niestety, coś mi się wydaje że pomysł jest fajny - tyle że nierealny.

Moja partnerka ma w mercedesie zegarek i żadnych przycisków do ustawiania, więc chyba realny. Być może mercedes ma własny serwer, który wysyla do zegarka aktualny cxas dla pozycji w której autonsi3 znajduje.

Edytowano przez Radek_sl
Link do komentarza
Share on other sites

15 minut temu, Radek_sl napisał:

więc chyba realny

No tak... realny... bez połączenia z siecią... oczywiście, da się.

  1. Zdobądź dokładny przebieg granic stref czasowych w postaci wektorowej z dokładnością powiedzmy do 100m (albo i lepiej)
  2. Wpakuj to do pamięci ESP32 tak żeby się zmieściło
  3. Napisz prosty program, określający na podstawie położenia odczytanego z GPS strefę czasową w której się znajdujesz
  4. Na podstawie tego wyświetlaj czas.

Na którym punkcie się zatniesz?

Kiedyś ściągałem przebiegi granic w Europie (ale z nieco mniejszą dokładnością, chyba pół kilometra) z Langley...

 

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, ethanak napisał:

No tak... realny... bez połączenia z siecią... oczywiście, da się.

  1. Zdobądź dokładny przebieg granic stref czasowych w postaci wektorowej z dokładnością powiedzmy do 100m (albo i lepiej)
  2. Wpakuj to do pamięci ESP32 tak żeby się zmieściło
  3. Napisz prosty program, określający na podstawie położenia odczytanego z GPS strefę czasową w której się znajdujesz
  4. Na podstawie tego wyświetlaj czas.

Na którym punkcie się zatniesz?

Kiedyś ściągałem przebiegi granic w Europie (ale z nieco mniejszą dokładnością, chyba pół kilometra) z Langley...

 

ustaliliśmy wyżej ze jednak bez dostępu do sieci się nie da, czy potrzebuje 100 metrów dokładności, raczej nie może być kilka kilometrów, z powyższych rozważań wynika że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie jednak pobueranie czasu z portali które zaproponował jand.

 

Gdybym miał iśc twoim tropem, szedłbym w kierunku postawienia własnego serwera z przebiegiem granic stref czasowych i wymianą danych pomiędzy esp i tymże serwerem, tak żeby np ESP odpytywał serwer co godzinę jaki jest aktualny czas dla położenia w którym się znajduje, i tu wypadałoby mieć RTC  na pokładzie bo jeśli brak połączenia z siecią to zegar idzie dalej wg godziny z ostatniej synchronizacji, ale to niepotrzebne robienie sobie pod górkę bo skoro ktos już podaje takie dane to trzeba z nich korzystać.

Link do komentarza
Share on other sites

4 minuty temu, Radek_sl napisał:

szedłbym w kierunku postawienia własnego serwera z przebiegiem granic stref czasowych i wymianą danych pomiędzy esp i tymże serwerem

Nie zrozumieliśmy się. Ja potrafiłbym coś takiego zrobić na ESP bez żadnych serwerów. Ale to nie ja robię zegarek...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.