Skocz do zawartości

Multiwibrator astabilny z kursu elektroniki


MRC

Pomocna odpowiedź

Cześć, 

Niestety to kolejny mój temat w tak krótkim czasie. Stworzyłem, tak jak w temacie, "kogut policyjny" który świeci cały czas. Obie diody, zamiast migotać świecą się bez przerwy. W dodatku kondensatory(?), te czarne puszki na nogach, nie działają tak jak powinny tzn. po odłączeniu baterii wszystko od razu gaśnie. Wrzucam dwa schematy, działające identycznie i jak można to proszę łopatologicznie

20230311_210616.jpg

20230311_210219.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

@MRC kondensatory w tym układzie nie są wpięte równolegle do zasilania, więc nie będą podtrzymywały układu po odłączeniu od baterii - nie taka jest ich rola. W tym projekcie czas ładowania i rozładowania kondensatorów wykorzystywany jest właśnie do uzyskania efektu migania.

Na Twojej płytce stykowej są "jakieś" dwie niezależne układy - jeden z diodą czerwoną, a drugi z niebiesko. Zwróć uwagę na schemat z kursu. Te układu muszą być ze sobą połączone, inaczej nic nie będzie migało. Prześledź raz jeszcze poprawność Twoich połączeń z naszym przykładowym schematem montażowym:

temp.png

Link do komentarza
Share on other sites

Nie rozumiem co dokładnie masz na myśli pod hasłem "drugi schemat". Na Twojej płytce stykowej są dwa niezależne układy, a na schemacie są one wyraźnie połączone. Zwróć uwagę, gdzie i z czym (z którym kondensatorem) łączą się bazy tranzystorów, na poniższym schemacie, a gdzie są u Ciebie:

kurs_elektroniki_tranzystory_multiwibrator_schemat_animacja_v2.gif

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jeśli na pewno połączyłeś wszystko jak na schemacie @Treker 'a i obie diody świecą się stale to zrób taki test.

Zewrzyj (przewodem lub nawet śrubokrętem) bazę tranzystora z jego emiterem. Jeśli dioda LED tego tranzystora nie zgaśnie, to  jest on uszkodzony. Powtórz to samo dla drugiego tranzystora.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za zaangażowanie, zrobiłem już to poprawnie, tyle tylko, że wydaję mi się, że zrobiłem wszystko tak jak na drugim zdjęciu. W międzyczasie wymieniłem chyba wszystkie elementy kilka razy. Patrząc tak pobieżnie na stary układ (ze zdjęcia) i ten nowy, wyszło mi, że użyłem złych rezystorów. To są tak małe elementy, że wszystko mi się zlewa, zwłaszcza jak patrzę na płytkę pół godziny próbując rozgryźć problem. Tip ze śrubokrętem na pewno się przyda. Jeszcze raz dzięki wielkie! 

Później jeszcze raz do tego wrócę, żeby zdiagnozować problem. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.