Skocz do zawartości

Zamiana zmiany stanu na impuls


Cuby_92_

Pomocna odpowiedź

Chciałbym zrobić z przełącznika dźwigniowego włącznik do komputera, widziałem wiele poradników jak coś takiego zrobić ale wszystkie dotyczyły przycisków. Czy da się jakoś zmienić zmianę stanu na impuls? Tzn. za każdym razem gdy przełączę dźwignię to wygeneruje się impuls.

Link do komentarza
Share on other sites

@Cuby_92_ tak, układ taki możesz zrobić nawet na NE555 (wygenerowanie jednego impulsu po włączeniu układu). Rozwiązań jest dużo, dla bezpieczeństwa możesz zwierać wyprowadzenia komputera za pomocą przekaźnika - wtedy odizolujesz Twój układ od komputera i go nie uszkodzisz. Musisz się tylko zastanowić nad sensem tego rozwiązania - co po wyłączeniu komputera? Aby ponownie go włączyć będziesz przełączał dźwignię dwa razy? Czy każde przełączenie ma włączać komputer?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Coś jak to: monostabilny przełącznik. Nie jest to rozwiazanie tematu, ale układ na ze dwóch tranzystorach ze stałą czasową kondensator-rezystor, takie ludzkie czasy, co przekaźnik załączą na chwilę. Coś kiedyś takiego zrobiłem na przekaźniku, co po zasileniu jednorazowo zadziałało, w gratach bym musiał pogrzebać. Tylko musi być przy wyłączonym komputerze źródło zasilania. 5 V standby to już jakaś ingerencja.

Chociaż, jest opcja włączenia kompa zwierając kabel zielony w 20/24-pinowej wtyczce na stałe do masy. Jestem ciekaw, czy po włączeniu systemu, ale z podłączoną do płyty jest jakieś ryzyko zawsze.

A może mechaniczne rozwiązanie. Przerobić taki kołyskowy, bistabilny hebelek, żeby był tylko bistabilny mechanicznie, nie elektrycznie. Może odgiąć blaszkę, która zwiera styki, żeby zwierała tylko w połowie drogi, czy coś innego wymyślić. Choć precyzja wymagana i staranność, żeby się nie zacinało - a i tak mało miejsca.

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Zielone izolacja, na blaszce np. lakierem do paznokci, czy klejem dwuskładnikowym - Poxipol, czy coś takiego. Czerwone połączenie. Tylko ten ślizgacz, co dociskany sprężyną musi być metalowy i gładki najlepiej. Pewnie będzie z tworzywa, ale np. czubek bolca od wtyczki (plastkowo-metalowy), a może też grafitowy element da radę, można doszlifować węgielek i dolutować przewód do sprężyny. Tak będzie zwarcie tylko w pozycji niestabilnej na środku. Przy normalnym użytkowaniu przełącznika, tylko chwilowe.

W sumie to połączenie do drugiego przyłącza, tego odizolowanego.

812896050_Beztytuu.thumb.png.91c75dc10953cabe80e8c5b6b81bf2cd.png

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, matsobdev napisał:

Przerobić taki kołyskowy, bistabilny hebelek, żeby był tylko bistabilny mechanicznie

Coś jak wajcha do podnoszenia/opuszczania szyby w samochodzie

 

Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, _LM_ napisał:

dawno się już z bramkami nie bawiłem

I popełniłem drobny błąd - układ będzie generował impuls po włączeniu zasilania, jest to na szczęście proste do naprawienia, ale to już zależy od zainteresowanego (tematem) jakie rozwiązanie będzie chciał wykorzystać.

Link do komentarza
Share on other sites

Tam, ten pin enable w kostce 20/24, zwiera, czy podciąga go do masy płyta główna, w zależności co BIOS, system powiem. W sumie można spróbować, wyciągnąć ten pin, bo tak samemu podawać masę przy podłączonym wszystkim, jak płyta nie podaje, to ryzykowne trochę. Jak będzie wyciągnięty, to wszystko systemowe ACPI mijasz i hebelkiem sterujesz. Chociaż, ja gwarancji nie daję, że na 100% nic nie pójdzie. Tylko, czy takie włączenie zasilania, nie wzbudzi niepokoju BIOSu? Jestem ciekaw zamknięcia systemu, pewnie wyłączy się, chyba, że sprawdzi, czy jest napięcie i się wyłoży system/BIOS. Jak wszystko będzie jednak działać, to można wzorem Windows 95 dodać ekran, "Można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer".

Edytowano przez matsobdev
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Gość
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.