Skocz do zawartości

at89s8253 i czujniki CNY70


qnrad

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jestem nowy na forum. Pisze ponieważ mam problem. Zrobiłem czujnik do robota typu Line follower z 3 CNY70 zgodnie ze schematem z tego tematu:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/przepis-na-robota-w-pelni-programowalny-line-follower-vt2356.htm

Nie wiem czemu ale te czujniki chyba nie działają z moim mikrokontrolerem bo w ogóle nie reaguje na linie. Nie wiem co zrobić🙁 jest to mój pierwszy robot i w ogóle pierwsza zabawa z mikrokontrolerami więc proszę o wyrozumiałość😉

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sprawdziłem testowy program z postu Nawyka i jest tak jak myślałem, w jego robocie czujniki są podłączone pod przetwornik ADC, u ciebie go nie ma. Mógłbyś podłączyć czujniki przez komparatory, albo spróbować napisać program na zasadzie stanów logicznych z czujników 0 i 1, ale nie wiem czy to by działało dobrze. Najszybciej byłoby chyba wymienić mikrokontroler na taki jak w temacie Nawyka czyli ATmega8.

Link do komentarza
Share on other sites

hmm a co rozumiesz przez "spróbować napisać program na zasadzie stanów logicznych z czujników 0 i 1"? Piszę w C. Jakby to miało wyglądać w tym języku? 3 czujniki mam podłączone do pinów P1_0, P1_1, P1_2.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie znam C, chodzi o to, że czujnik oprócz zmiany napięcia ma logiczne 0 na białym, 1 logiczną na czarnym (lub na odwrót), więc sprawdzasz w programie czy na tych pinach jest 1 czy 0 logiczna.

Link do komentarza
Share on other sites

To jak masz napięcie powyżej 60% i poniżej 30% to powinno być 1 i 0. Jeżeli czasami zaskakuje jakoś, to spróbuj dać na wyjścia wolne diody sygnalizacyjne czy jak tam sobie odróżniasz czy zaskakuje, i sprawdź jak bardzo biała musi być biel a czarna czerń żeby działało, nawet w ten prymitywny sposób czujnik powinien odróżnić, czy jest ustawiony na jasnym świetle czy w piwnicy na węglu leży.

Link do komentarza
Share on other sites

Sprawdzałem wcześniej na diodach czy to w ogóle działa i diody pokazują, że czujniki rozróżniają czerni i biel. Tylko mikrokontroler nie bardzo:/

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.