Skocz do zawartości

Projektowanie robota od zera.


Brosper

Pomocna odpowiedź

Witam

Ostatnio naszła mnie ochota na budowę kolejnego robota. Wybór padł na linefollowera.

Historie zacznę od tego że pierwszego robota zbudowałem po łatwiźnie. Gotowe plany robota minisumo z koła naukowego "KoNaR". Nigdy nie będę żałował tej decyzji. Budowa robota a następnie badanie co? jak? i dlaczego dało mi wiele satysfakcji. Potem nadszedł czas na nadrobienie dziury w postaci czytania wszelakiej maści artykułów opisów itp.

Sęk w tym że zamierzam zaprojektować 100% własnego robota i aktualnie nie jestem w stanie tego zrobić.

Problem zaczyna się już w fazie projektowania. Projekt na kartce owszem fajny ale nie ma praktycznie nic wspólnego z profesjonalnym projektem robota.

Z waszych postów wywnioskowałem że są to różnego rodzaju programy typu CAD.

Dalej szukam odpowiedniego oprogramowanie do tworzenia schematu PCB jak i ścieżek do wytrawienia. (Protel, EAGLE ???)

O wyborze odpowiednich części już nie wspominam. I starał bym się kierować jak najprostszymi i ogólnie znanymi metodami.

Chciałbym zrobić z tego taki większy projekt Diody. Proszę was o pomoc w tym projekcje a w zamian po zebraniu całej tej dokumentacji i budowie własnego robota dam wam serię artykułów na temat podstaw projektowania robotów. Gdyż aktualnie chyba nigdzie nie ma tych wszystkich informacji zebranych razem w jednym miejscu. Wydaje mi się że przyda się to całej społeczności diody i pozwoli nam budować lepsze i bardziej profesjonalne roboty.

Czekam na wasze opinie.

Link do komentarza
Share on other sites

Co do projektowania cześci itp. dobrym programem jest AutoDesk Inventor jeśli jestes studentem, program możesz ściągnać za darmo ze stronyAutoDesku.

A do projektowanie płytek polecam darmowy eagle, bardzo doby, intuicyjny program do tworzenia PCB. jest równierz wiele kursów dostepnych w interneci do tego programu.

Link do komentarza
Share on other sites

Konstrukcje zawsze musisz bardzo dokładnie przemyśleć. Najpierw musisz określić do czego będzie służył. Potem ustalasz jakie moduły musi zawierać np. moduł napędu, moduł czujników, moduł ... itd.

Jeśli już to masz rysujesz sobie nawet na kartce bryłę robota, i rozmieszczone moduły oraz określasz przybliżone wymiary. Następnie projektujesz schematy modułów, wybierasz odpowiednie części. Później dopiero wykonujesz płytki pod tzw. wymiar. Można było by się rozpisywać na ten temat. Jeśli znajdę czas to mogę napisać taki dłuższy temat. A na razie pytaj 😉 (i projektuj 😃)

Link do komentarza
Share on other sites

Jak byś mógł to pisz. Chętnie przeczytam.

Co do konstrukcji zastosował bym raczej budowe: Dwa koła z tyłu i jedno ruchome z przodu

Coś ala Bajtel 2. Wydaje mi się że takie rozwiązanie jest najlepsze.

Projektując chciałbym zwrócić uwagę na takie aspekty jak poprawne wymiary tzn. żeby nie był zbyt kwadratowy, lub żeby nie wywracał się na ostrych zakrętach. Ważne też na pewno będzie dobre wyważenie żeby w trakcie startu nie fiknął na plecy.

Nie jestem inżynierem, wy pewnie też ale jakie powinny być prawidłowe proporcje robota. W moim przypadku linefollowera.

Czy są na to jakieś wzory? Czy zwyczajnie metodą prób i błędów.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Skoro pojawił się w temacie Bajtel to wypadąło by żebym dodał coś od siebie. Robot jest zbyt duży i ciężki na użyte silniki, musisz zwrócić na to uwagę projektując swojego. Im większe koła tym trudniej będzie dokładnie sterować robotem, chyba że zdobędziesz silniki o dużym przełożeniu. Wyważenie jest bardzo ważne, powinno byś jak najmocniej nad kołami, na granicy "fiknięcia" jak to okresliłeś. Można to zrobić wykorzystując ciężarki dostępne w sklepie wędkarskim, ale ciężko jest określić środek ciężkości przed zbudowaniem robota, tu mogą pomóc programy CAD ale również nie będzie to zbyt dokładne.

Kółko podpierające którego użyłem ma jedną wadę: jak wejdzie do niego paproch to bye bye, na 90% musisz wymienić. Jezeli robot będzie lekki to dobrym rozwiązaniem byłby ślizg.

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem licznych błędów i problemów na początku nie unikniesz i jest to bardzo istotne, bo wiele się nauczysz i zapamiętasz - każda kolejna Twoja konstrukcja będzie się tych problemów wyzbywać (nieraz ujawniając nowe). A najlepiej zamień słowo "problem" na "wyzwanie" i staraj się jak najwięcej samemu kombinować i podpatrywać rozwiązania zastosowane w innych robotach 🙂 Bez programu do projektowania inżynierskiego na spokojnie się obejdziesz (na początku), wystarczy kartka papieru, ołówek i wyobraźnia. Z Eagle natomiast warto się zapoznać, komputerowe rysowanie schematów i projektowanie PCB to znaczna oszczędność czasu i łatwiejsze sprawdzanie na forum.

I jeszcze raz - oglądaj inne roboty, w wielu wypadkach nie warto wyważać drzwi, które ktoś już kiedyś sprytnie otworzył 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za wsparcie. Co do projektów "na kartce" to od już od małego dużo ich rysowałem. Spora cześć już nie istnieje jednak pomysły nadal mam w głowie. Chciałbym je teraz przenieść w świat cyfrowy. Pewnie i tak nie wszystkie uda się zrealizować, ale wydaje mi sie, że to był by kolejny krok. Nie wiem czy jeszcze pamiętacie taki program na Discovery "Robotica". To chyba był ten moment, kiedy to się wszystko zaczęło. Do tego był by mi potrzeby jakiś program. Kolega sobal44 wspominał o AutoDesk Inventor jeszcze go nie próbowałem, ale czekam na propozycję innych. Zastanawia mnie i pewnie innych, z jakich programów korzystacie, które ułatwiają wam pracę nad nowymi konstrukcjami.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja też polecam Inventora, przy czym jeśli to Twoje pierwsze spotkanie z programami CADowskimi, to może lepiej popróbować najpierw sił w AutoCAD (przerobić tutoriale) i opanować specyficzny sposób, w jaki się rysuje (najlepsi prawie nie używają myszki 😉 ).

W kwestii rysunku na kartce, nie chodzi mi o byle jaki projekt, a porządny rysunek techniczny - z wymiarowaniem, może nawet w skali 1:1 (papier milimetrowy ułatwia sprawę). Rozplanujesz sobie położenie części tak samo dobrze, jak w programach CADowskich i nie będzie później przykrych niespodzianek, że coś z czymś nie pasuje.

Link do komentarza
Share on other sites

No tak...tylko jaki jest cel tego widoczku PCB w 3d? Ładny obrazek? Może pocztówka? 🙂 Jeśli chcesz projektować równolegle konstrukcję i PCB (uwzględniając wymiary elementów itp.) to tylko wspomniany kiedyś przez Nes86 tandem Altiuma i Inventora:

Link do tematu

Link do komentarza
Share on other sites

No taki trochę pic na wodę te PCB w 3D, tyle tylko że można sobie zobaczyć jak będzie wyglądała płytka po polutowaniu. Ja nie korzystałem nigdy i nie odczuwam potrzeby.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.