Skocz do zawartości

Zasilanie ze zmienną polaryzacją na diodach


Skowron112233

Pomocna odpowiedź

Czy można zastosować zasilanie w którym polaryzacja na wejściach do tego układu będzie zmienna. Oraz będzie opierać się o diody jeśli tak to jakie to powinny być diody aby zasilać arduino pro mini 5V, 6 diod rgb oraz bardzo mały silniczek no i do tego elementu które widać na schemacie. Jeśli diody nie są dobrym rozwiązaniem to w jaki sposób można rozwiązać taki układ?

Screenshot_2.png

Link do komentarza
Share on other sites

Screenshot_2.png.4c24d2187d1810100c51c516c50bb9d0.thumb.png.f8592b9e2f8d71e0cb4bf9b1078d074b.png

  1. PWM na pin EN? Co zamierzasz temu sterownikowi robić? Osobiście wolę stały sygnał na EN i PWM na I/O, ale mostki buduję z tranzystorów, więc nie wiem jak układ się zachowa w tym przypadku.
  2. Co to za bałagan na schemacie? Jeżeli masz rezystory o identycznej wartości możesz wstawić tylko symbole i pod nimi wartość rezystora.
  3. Oddziel zasilanie za pomocą pinów masowych. Podziękujesz jak przez przypadek zrobisz tam zwarcie.
  4. Nie wiem czy zasilasz to sygnałem AC czy pulsem DC, ale warto mieć kondensator na wyjściu, który usunie wszystkie tętnienia napięć (tak dla zasady dobrego projektowania (w tym przypadku dużo nie zmieni), bo potem kiedyś go zapomnisz i będziesz płakać).
  5. Jeżeli sygnał wejściowy będzie o dużej częstotliwości zastanowiłbym się nad użyciem diód UF4007, a tak to zwykłe 1N4007 powinny wystarczyć, o ile nie zamierzasz tam pchać więcej niż 1A prądu 😉 
  6. Nie wiem czemu stosujesz tam takie duże pojemności, jak zwykle starczy 330n/10u, ale nie powinno to zaszkodzić, po prostu układ będzie trochę dłużej się załączał (po podłączeniu zasilania)
  7. Diody od wyjścia do wejścia LDO są niezbędne. W przypadku, gdy na wyjściu będzie zasilanie, a na wejściu nie będzie to regulator się spali. Pozdrawiamy Arduino i ich wady fabryczne.
  8. Reszta raczej jest OK 😉 

Pisane z Edge, bo Chrome odmawia posłuszeństwa.

 

  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Dzięki za pomoc @H1M4W4R1 nie spodziewałem się tak obszernej pomocy. 🙂 

Screenshot_6.thumb.png.6bdaa7a2a5386c8caa333f027765cf1a.png

Trochę się zmienił schemat bo usunąłem przetwornice na 3V3 bo tak właściwie to była zbędna

PWM na EN chyba tak powinno być tak mi się przynajmniej wydaje tak przynajmniej wynika z tych dwóch schematów
l293d.thumb.jpg.ddac0dae432385cc202daec2b92cbb80.jpgl293d.png.619e60a20081b432f2b9dd6e09a3e657.thumb.png.a756f5e78fec262c78ea3c21594a419a.png

myślę że poprawiłem te rażące błędy

mam jeszcze pytanie co do kondensatora C3 czy tam ma być 330uF czy 330nF

oraz do rezystorów tutaj sprawa wygląda tak
PG, TG to diody LED białe 5mm
PL, PP, TL, TP każde to osobne diody LED 5mm RGB z z czego każde jest podłączone do diody do pingów G, B
PC jest podłączone do pinów R diód PL, PP
TC jest podłączone do pinów R diód TL, TP
Screenshot_7.thumb.png.b79994fbf194f21e66abdf52e7458583.png

Edytowano przez Skowron112233
Link do komentarza
Share on other sites

6 godzin temu, Skowron112233 napisał:

mam jeszcze pytanie co do kondensatora C3 czy tam ma być 330uF czy 330nF

330nF to było minimalnie, ale ja zwykle robię 10u po obu stronach by oszczędzić na pamiętaniu co gdzie wlutować 😉

Wrzuć tam 10u i powinno być OK, bo ten 330u po prawej i tak będzie robił większość roboty. 

6 godzin temu, Skowron112233 napisał:

PWM na EN chyba tak powinno być tak mi się przynajmniej wydaje tak przynajmniej wynika z tych dwóch schematów

Jeżeli ktoś przetestował i działa to powinno być OK 😉 

Ogólna zasada jest taka: zrób więcej miejsc do lutowania, jak będą potrzebne to się wykorzysta, jak nie to zostaną puste 😉 

Jezeli gdzieś czujesz ze coś może się przydać to robisz miejsce na ten komponent, lutowac go nie musisz.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

12 godzin temu, H1M4W4R1 napisał:

330nF to było minimalnie, ale ja zwykle robię 10u po obu stronach by oszczędzić na pamiętaniu co gdzie wlutować 😉

Wrzuć tam 10u i powinno być OK, bo ten 330u po prawej i tak będzie robił większość roboty. 

Super jak może być 10 uF to jeszcze lepiej 

Dzięki za całą twoją pomoc bardzo mi pomogłeś 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.