Skocz do zawartości

Sterowanie 500 diod LED


marec007

Pomocna odpowiedź

14 minut temu, ethanak napisał:

Jeśli takie coś zdaloby egzamin to dowolny mikrokontroler z odpowiednią ilościa pamięci (czyli Arduino lub - wychodzi najtaniej - Wemos D1 Mini). Tylko bez tego BT oczywiście - goła taśma z kabelkami. A program obsługi tego czegoś powinien napisać każdy, kto zaliczyl kurs Ardunio. Trochę trzeba pokombinować z zasilaniem (w znaczeniu kabelkologii) ale to wszystko.

No ale o WS-ach ktoś tu już chyba wspomniał i jakoś się temat nie rozwinął?

Testowałeś jaka można maksymalna długość przewodów i diod zastosować ? 

https://allegro.pl/oferta/tasma-led-rgbic-pilot-bluetooth-ip65-ws2812b-10m-13686277064

Podejmiesz się napisania programu abym json wysyłał numery diod do zapalenia dla powyższej listwy dosłownie 2 polecenia:
ZapalDiody (2,3,4,5,6,126,167; kolor)
ZgasDiody (2,3,4,5,6,126,167)

Najlepiej na Wemos D1 Mini 🙂


Z tego co rozumiem Wemos łączy się z WiFi i na dany adres IP wysyłam polecenie json i steruje diodami ? Powyższą listwę podepnę bezpośrednio pod Wemos czy trzeba jeszcze dodatkowe układy ?

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, marec007 napisał:

Testowałeś jaka można maksymalna długość przewodów i diod zastosować ? 

Jeśli to 10m taśmy to na pół i każde 5m zasilane z obu stron. Jeśli ma się palić tylko kilka LED to można zajanuszowac na kablach.

To co pokazałeś to nie JSON.

I nie, nie piszę programów usługowo, ale na pewno ktoś tu się znajdzie.

3 minuty temu, _LM_ napisał:

to jest chyba najtańsza opcja

Rozumiem że tym maleństwem obsłuzysz 500 LED i postawisz serwer WWW? Bo jeśli ie to wybacz, ale Wemos wygrywa cenowo.

 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przepraszam @ethanaknie ukończyłem kursu arduino i się wygłupiłem, myślałem że logiczne jest że trzeba jakiś kontroler do WSów czy to będzie Esp8266, 32 STM.. To już jeden czort, no ale ja bez kursów. 

Link do komentarza
Share on other sites

Taśma zawiera kontrolery. Pojedyncze diody z kontrolerami i kondensatorami razem na małej płytce kupowałem ostatnio na Ali po 10 PLN za 100 sztuk. Dolicz do swoich kontrolerów koszty płytek, diod, montażu, no i czegoś co robi za serwer. Wątpię, czy wyjdzie najtaniej.

Edytowano przez ethanak
Link do komentarza
Share on other sites

Ja się nie upieram, pytanie czy klient potrzebuje pod każdym pojemnikiem diody rgb? A pobór prądu takiej taśmy? Przy tej długości nie unikniesz prowadzenia dodatkowych przewodów. Taśmę należy pociąć i ponownie polutować pod każdym oznaczonym miejscem, roboty w pierony i kapkę, niezawodność kiepska. 

Link do komentarza
Share on other sites

10 minut temu, ethanak napisał:

Pojedyncze diody z kontrolerami i kondensatorami razem na małej płytce kupowałem ostatnio na Ali po 10 PLN za 100 sztuk

Jeśli jest takie coś to już prędzej, możesz podrzucić linka? 

Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ na ali teraz tego nie znajdę, ale to takie moduły: https://nettigo.pl/products/modul-diody-led-rgb-ws2812b-bialy

Stosowałem w kilku różnych urządzeniach (w większości rekwizyty) i sprawdziły się.

@marec007 wszystkich raczej nie - spadek napięcia na taśmie będzie za duży. A zalecane zasilanie jest takie jak podałem wyżej.

Link do komentarza
Share on other sites

6 minut temu, marec007 napisał:

10m nie zaświecę wszystkich diod na tych 10m ?

Normalnie to już powyżej 1metra przy taśmie ws2812b (na moim przykładzie 60led/m zas 5V) widać zmiany kolorów z powodu spadków napięcia. Można przyjąć że dla twojej aplikacji nie będzie to miało znaczenia bo nie zależy na konkretnej brawie a tylko na załącz/wyłącz konkretną diodę. Max prąd łatwo policzyć zakładając że wszystkie trzy kolory świecą na pełnym PWM to jest 100 * 0.06A  = 6A Gorąco się robi 😉

 

Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, _LM_ napisał:

Normalnie to już powyżej 1metra przy taśmie ws2812b (na moim przykładzie 60led/m zas 5V) widać zmiany kolorów z powodu spadków napięcia. Można przyjąć że dla twojej aplikacji nie będzie to miało znaczenia bo nie zależy na konkretnej brawie a tylko na załącz/wyłącz konkretną diodę. Max prąd łatwo policzyć zakładając że wszystkie trzy kolory świecą na pełnym PWM to jest 100 * 0.06A  = 6A Gorąco się robi 😉

 

Ile diod będę mógł zapalić podłączając 10m taśmy https://allegro.pl/oferta/tasma-led-rgbic-pilot-bluetooth-ip65-ws2812b-10m-13686277064

Bezpośrednio do Wemos D1 Mini?? Nie muszę wszystkich zapalać. 

Podejmie się ktoś napisania programu abym json wysyłał numery diod do zapalenia dla powyższej listwy dosłownie 2 polecenia:
ZapalDiody (2,3,4,5,6,126,167; kolor)
ZgasDiody (2,3,4,5,6,126,167)
 na Wemos D1 Mini? 

Link do komentarza
Share on other sites

@_LM_ JSON - JavaScript Object Notation. Jeden z dwóch (obok XML) formatów przesyłania struktur danych w postacu tekstowej między aplikacjami (vide REST API). Biblioteki dostępne chyba dla wszystkich języków oprócz BF...

Przez "szybciej napisałbym cośtam" rozumiem "prędzej wymyślę i zaimplementuję własny  nietypowy sposób przesyłania danych niż nauczę się języka, którego gramatyka ma 5 linijek a którego używa reszta świata"?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.