Skocz do zawartości

Sterowanie 500 diod LED


marec007

Pomocna odpowiedź

19 godzin temu, _LM_ napisał:

Normalnie to już powyżej 1metra przy taśmie ws2812b (na moim przykładzie 60led/m zas 5V) widać zmiany kolorów z powodu spadków napięcia.

Jak budowałem analizator widma z 399 LED to było ok, nie widziałem różnic, ale co 2-5 LEDów wpinałem kondensatory więc może coś poprawiło. @marec007 podsyłam info o tym projekcie.

Ale zmiany napięcia są istotne - niedawno w pracy robiliśmy coś co miało analogowy czujnik ciśnienia i kilkanaście takich LEDów. Niefortunnnie czujnik był wpięty w gałąź z zasilaniem LEDów i jeszcze przez cienką i dalekowysuniętą ścieżkę. Widać było jak jasność ledów wpływa na pomiary czujnika o kilka %

 

Link do komentarza
Share on other sites

Witam 

Podejmie się ktoś wykonania i napisania takiego projektu? 

szukam kogoś kto napisze programu abym json wysyłał numery diod do zapalenia dla powyższej listwy dosłownie 2 polecenia:
ZapalDiody (2,3,4,5,6,126,167; kolor)
ZgasDiody (2,3,4,5,6,126,167)

Najlepiej na Wemos D1 Mini wychodzi najtaniej.

Wemos łączy się z WiFi i na dany adres IP wysyłam polecenie json i steruje diodami. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

7 godzin temu, ethanak napisał:

Przez "szybciej napisałbym cośtam" rozumiem "prędzej wymyślę i zaimplementuję własny  nietypowy sposób przesyłania danych niż nauczę się języka, którego gramatyka ma 5 linijek a którego używa reszta świata"?

Hm? 500 punktów, to myślałem ze lepiej przez aplikację sterować niż wpisywanie ręcznie, pamiętając która led jest pod którym pojemnikiem, ale co ja tam wiem. "Szybciej" oznacza coś co umiem, a nie wymyślania kola od nowa, no ale @ethanak nie byłby sobą jakby nie wbił szpili 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Kupiłem takie ledy jak pokazał @marec007 bo nie wierzyłem, że w tej cenie są ledy programowalne, 100 led, 10m, sterownik na końcu kabla w donglu USB, pilot IR,  BT do podłączenia sterowania z telefonu, tylko na Ali:

image.thumb.png.c0595b1cb52d3790ea8fa90e3c0cecf5.png

Teraz niestety już nie ma w tej cenie bo Huti zaczęli strzelać rakietami w kontenerowce i przy mojej ofercie brak dostawy do UE, ale oferta na Allegro 45zł i tak jest spoko, z Chin teraz wychodzą podobnie.

I faktycznie to są jakieś ledy programowalne, każda z osobna zaświeca się w innym kolorze, pilotem się wysterowuje różne efekty. Ledy są raczej przycięte programowo do niższych jasności bo cały pasek nie przekroczył poboru 0.9A na mojej smart ładowarce.

Jak w tym projekcie miałoby świecić kilka led to prądem w ogóle nie ma co się przejmować, bardziej by mnie martwiła trwałość, bałbym się ten wątły przewód umieścić gdzieś w warunkach przemysłowych, czy nawet na tarasie, bo byle powiew wiatru by go urwał.

Próbowałem się połączyć BT, sparowałem, BT terminal mi się nie łączy z tym donglem, potrzebny jest specjalny program od Chińczyka, a nie mam na to ochoty, szkoda, bo może by wystarczyło wysyłać mu coś z HC-05 by wysterować poszczególne ledy.

Na choinkę za rok się nadadzą, tak samo do testów z tymi pojemnikami powinny być OK.

Link do komentarza
Share on other sites

13 godzin temu, kaczakat napisał:

wystarczyło wysyłać mu coś z HC-05 by wysterować poszczególne ledy.

masz pomysł co mogę wysłać aby przetestować? Wysłanie np takich poleceń zapala listwę na dany kolor:
bc0406012c03e8000055 - kolor fioletowy
bc040600f003e8000055 - kolor niebieski
bc0406000003e8000055 - kolor czerwony 
bc0602001d55 - zapalanie kolejnych diód

Masz pomysł jak zapalić np. tylko 5 diodę na dany kolor? 

 

Link do komentarza
Share on other sites

Powiem tak: mam podobne coś od kitajca. Z apki mogę wysłać co najwyżej numer programu zaszytego w sterowniku albo rgb dla całości. Tyle. W zakresie swoich możliwości działa dobrze, chociaż jej autor chyba nie nauczył się chińskiego znaczka "ergonomia" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, marec007 napisał:

Masz pomysł jak zapalić np. tylko 5 diodę na dany kolor? 

Masz większą wiedzę z tymi ledami niż ja, ja tylko cieszyłem oczy jak ledy migają. Ale pomysł mam taki, żeby odłączyć je delikatnie lutownicą od dongla, lub mniej delikatnie sekatorem, podłączyć zasilanie 5V 2A i próbować biblioteki fastled. Jeśli program w donglu nie przewidział sterowania poszczególnymi ledami, to jest jak pisze @ethanak i musisz napisać swój, na swoim uC.

Ja tam nie mam pretensji do Chińczyka, że zrobił ledy za 4$ (koszt produkcji 1$?) oferujące to co oferują, prościej jest wrzucić w pamięć 30 algorytmów prostego migania niż przypisywać stan każdej led z osobna - jaki byłby sens tego na choince? A te sznurki są też o większych długościach.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.