Skocz do zawartości

Atmega8 + zewnętrzny rezonator


Skipper

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie.

Jestem po budowie pierwszego robota typu LF

Zastanawiam się co daje zastosowanie zewnętrznego rezonatora kwarcowego?

Wiem że zmieni on na pewno ustawienia PWM, zdaje się że na bardziej dokładne, oraz ADC.

Ale czy stosowanie zewnętrznego oscylatora zmienia szybkość wykonywania danych poleceń, czyli szybkość reakcji robota ? Pytam gdyż jeśli w szybkości nic by się nie zmieniło to nie bawię się w programowanie fusebitów bo teraz Atmegi poszły w górę 😋

Druga sprawa, czytam czytam i czytam i nie mogę się nadziwić że niektórzy piszą że mają w swoich atmegach8 wewnętrzny oscylator 8MHZ, generalnie byłem przekonany że są 1MHZ i dlatego kupiłem oscylator zewnętrzny8 oraz 12MHZ, mógłby mi ktoś powiedzieć jak to jest ?

Z góry dziękuje za wyrozumiałość, pozdrawiam Pea5

Link do komentarza
Share on other sites

Niektóre Atmegi np. AtMega16, -32 maja wewnętrzne rezonatory RC o częstotliwości 8MHz.

W twoim wypadku zastosowanie zewnętrznego rezonatora kwarcowego zwiększy szybkość wykonywania instrukcji 8 razy(przy crystal 8MHz) a nawet 12 razy(przy 12Mhz).

Link do komentarza
Share on other sites

1.Wewnętrzny oscylator w zależności od fusebitów masz 1MHz lub 8MHz.

2.Zewnętrzny oscylator może być do 20MHz (zależy od Atmegi, dla atmega8 jest to 16MHz), czyli masz 16mln cykli zegara zamiast 8MHz i procesor może wykonać 2x więcej instrukcji. Dodatkowo rezonatory kwarcowe są bardzo dokładne (błąd rzędu ułamków procenta) podczas gdy wewnętrzny rezonator jest mało dokładny - błąd rzędu kilku procent. Dla układów wymagających dosyć dokładnego odmierzania czasu jest to niedopuszczalne.

Link do komentarza
Share on other sites

Czyli reasumując jeśli chce żeby mój robot (6czujników odbiciowych) podłączonych do ADC mógł szybciej przetwarzać pomiar i co za tym idzie dokładniej sterować silnikami to bez użycia zewnętrznego kwarcu się nie obędzie, czy dobrze wnioskuje z powyższych wypowiedzi?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Ok, dziękuje bardzo za informacje 🙂 Przyznaje że robot na razie wolny:( ale to pierwsza moja konstrukcja i cały czas pracuje nad softem, bo to on mnie niezwykle ogranicza.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

(6czujników odbiciowych) podłączonych do ADC mógł szybciej przetwarzać pomiar

Jeśli piszesz o użyciu wewnętrznego ADC w atmegach to nie jest z tym tak do końca, ponieważ osobno ustawia się częstotliwość pracy przetwornika, który swój pomiar robi "niezależnie" od częstotliwości działania zegara procesora (z częstotliwością mniejszą lub równą częstotliwości zegara głównego). W zależności od zastosowania i dokładności, jaką chcesz uzyskać dobierasz przelicznik dla przetwornika ADC. Przykładowe częstotliwości - 1MHz dla 8 bitowej "dokładności" albo jak sugerują w nocie maks. ok 200 kHz dla 10 bitów.

Dodanie zewnętrznego rezonatora poprawiłoby szybkość przetwarzania danych już otrzymanych od przetwornika, natomiast sama częstotliwość przetwarzania jest fizycznie ograniczona. Tu pomógłby jedynie zewnętrzny ADC, ale do robocika LF i czujników odbiciowych to po prostu sie nie opłaca, a szybkość przetwarzania do (15 000 - 80 000 próbek na sekundę wystarcza) w zupełności na 6 czujników.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.