Skocz do zawartości

Budowa stacji meteo na arduino


kemustek

Pomocna odpowiedź

7 minut temu, SOYER napisał:

Masz pull up na lini i2c? Bo nie widzę byś o tym pisał.

tak jest 10k ale na czujniku dht22.

 

Ogólnie z czujnikiem BME sobie poradziłem i działa.

Ale teraz jest problem właśnie z DHT22 bo wyświetla zamiast temperatury "nan"

Link do komentarza
Share on other sites

A generalnie, możesz jeszcze dopisać linijki, które pobiorą dane z DHT, kiedy ten zwróci okejkę. 😉

W kursie Arduino II z DHT jest o tym wspomniane.
Nieskromnie mogę odesłać do mojego tematu z robotem, gdzie obsługę DHT22 mam napisaną pod millis() i wspomniane oczekiwanie okejki. 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

12 minut temu, Danyeru napisał:

@kemustek Zwiększ ten delay do 2000 i zobacz wtedy.
Jak wcześniej wspominałem, pisałem o tym z doświadczenia. 🙂

próbowałem, nawet na 3 s zmieniałem ale nic. Wyczytałem że może pomóc podłączenie zewnętrznego zasilania.

11 minut temu, Danyeru napisał:

A generalnie, możesz jeszcze dopisać linijki, które pobiorą dane z DHT, kiedy ten zwróci okejkę. 😉

W kursie Arduino II z DHT jest o tym wspomniane.
Nieskromnie mogę odesłać do mojego tematu z robotem, gdzie obsługę DHT22 mam napisaną pod millis() i wspomniane oczekiwanie okejki. 😉

a gdzie szukać ten twój temat?

Link do komentarza
Share on other sites

Po przeczytaniu wielu artykułów i problemów z czujnikiem dht22 stwierdzam że problem z wyświetlaniem nan jest powszechny. 

Aktualnie niekiedy wyświetla dobrze, a niekiedy wariuje. Ale jakoś będę musiał z tym żyć 🙂

 

Dzięki wszystkim za pomoc i wskazówki. Jak na pierwszy projekt z arduino nie jest źle. 

dopracuje tylko odświeżanie, ustawie inne przerwy aby mieściło się w wyświetlaczu i to tyle.

IMG_20240125_093350.jpg

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, keram167 napisał:

@kemustek Super ! Brawo Ty 👍 !

A nie rozważałeś użycia zamiast tego DHT drugiego BME ? Chociażby testowo ? Te DHT po jakimś czasie zacynają przekłamywać, zwłaszcza higrometr 😔 się mocno rozjeżdża...

Właśnie tak myślałem. Mam już nawet dodany do koszyka na allegro. Ale jeszcze myślę jak go zamknąć w budowę szczelna aby mógł być na dworze. 

Pozatym wilgotność aktualnie wyświetlane wewnętrzna właśnie z BME. Bo ten DHt pokazywał głupoty. 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, AntekBezak napisał:

Czujnik wilgotności w szczelnej obudowie chyba nie będzie dobrze działał

Nie koniecznie szczelna. Ale aby nie padał deszcz bezpośrednio na czujnik. Aktualnie mam kabelki zalane klejem na gorąco. Ale to tylko tymczasowo.

Docelowo zamówiłem drugi czujnik BME który umieszczę w jakimś małym pudełeczku.

 

Aktualnie też zmodyfikowałem trochę kod aby wyświetlacz stał się bardziej czytelny. Zmiana co 3 sekundy.

Niestety ten czujnik DHT więcej nie działa, niż działa. 

Ogólnie jestem zadowolony. 

IMG_20240125_125138.jpg

IMG_20240125_125149.jpg

IMG_20240125_125238.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

3 godziny temu, keram167 napisał:

Te DHT po jakimś czasie zacynają przekłamywać, zwłaszcza higrometr 😔 się mocno rozjeżdża...

No, ja musiałem do nowego korektę uwzględnić. 😅

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, Danyeru napisał:

No, ja musiałem do nowego korektę uwzględnić. 😅

Przykre, ale wcale mnie to nie dziwi. Parę lat temu zakupiłem 3 sztuki DHT22. Rozbieżności wskazań między nimi dochodziły do 30%. Nie miałem wtedy jakiegoś wzorcowego higrometru do weryfikacji wyników i do dzisiaj nie wiem który wskazywał w miarę prawidłowo. A może żaden ? 😉

Link do komentarza
Share on other sites

16 minut temu, keram167 napisał:

Przykre, ale wcale mnie to nie dziwi. Parę lat temu zakupiłem 3 sztuki DHT22. Rozbieżności wskazań między nimi dochodziły do 30%. Nie miałem wtedy jakiegoś wzorcowego higrometru do weryfikacji wyników i do dzisiaj nie wiem który wskazywał w miarę prawidłowo. A może żaden ? 😉

Ja także teraz wiem, że to o był zły pomysł kupować ten czujnik. Ale człowiek uczy się na błędach

Potrafi raz pokazać wilgotność na poziomie 30% a potem nagle 3000 😉

 

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

30%, a potem 3000 to nie jest problem z sensorem - tam w komunikacji temperatura przed przecinkiem jest na 8 bitach - więc to problem z obliczeniami u Ciebie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.