Skocz do zawartości

Sterowanie taśmą rgb(w) przy pomocy esp lub ardu mega.


SOYER

Pomocna odpowiedź

Cześć.

Nowy pomysł mi dzisiaj wpadł do głowy. Pora na wymianę oświetlenia na podjeździe. Plan jest na zastosowanie taśm led COB rgb(w może). Tam gdzie będzie włączanie oświetlenia jest teraz zamontowane ardu MEGA, które przez przekaźnik włącza zwykłe lampy.

Chcę to włączać też tak samo, ale po drodze muszę jeszcze zmienić kolor świecenia, np przy otwieraniu/zamykaniu bramy na żółto, jakieś miganie itp. co tam mi do głowy przyjdzie.

Pytanie jak to najłatwiej ogarnąć. Mogę użyć drugiego urządzenia, jakieś esp, ale chyba nie trzeba.

Pewnie sam coś wymyślę, ale zapytam, po co wyważać otwarte drzwi.

Pomysły na uszczelnienie profili led, taśm, do pracy na zewnątrz też mile widziane. Muszę kupować taśmy w silikonie? Mam z nimi złe doświadczenia, strasznie żółknie ten silikon, taśmy się grzeją. Może wystarczy zwykłą taśmę zlać PVB16?

Doradźcie koledzy.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Mam dość, myślałem też nad sterowaniem jasnością, jak to najprościej ogarnąć? Zasilacz będzie wspólny dla całości. W sumie mam tam teraz 4 żyłowy przewód, chyba 2,5 kwadrat, teraz zasila 230 voltami lampy, nada się taki przewód do rozsyłania 12V? Wtedy taśma rgb, 3 żyły, no i  (-).

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Zwykłe, nie programowalne.

Wiesz, że nie znam się na elektronice, nie znoszę budować, wolę kombinować nad kodem. 

Daj jakiś schemat, jakieś przykładowe elementy. Taśmy będzie max 15mb, widzę, że są też takie na 24V, będą lepsze od 12V? Niby 15W zapotrzebowania na 1mb.

Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, SOYER napisał:

Nadają się?

O pierwszym rozwiązaniu zapomnij... przerabiałem, tranzystor przy kilku amperach grzał się tak że kawę można było parzyć...drugie rozwiązanie zapewne będzie tak do działać...lepiej użyć tranzystorow typu irfz44/3205 i do tego jakiś sensowny driver, albo na tranzystorach coś zbudować albo kupić jakiegoś gotowca...ja dziś bym już nie budował bo pojęcia nie mam, taki driver firmowy kosztuje z 5zl z wydajnością kilku Amper

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Oczywiście mogę kupić pojedyncze elementy i polutować. Mogę teżkupić gotowy, porządny moduł. Tylko, że nie mam wiedzy ani co do pierwszego rozwiązania ani co do drugiego;).

Dlatego założyłem ten temat. Dajcie jakieś sensowne linki.

Edytowano przez SOYER
Link do komentarza
Share on other sites

Napiszcie mi jeszcze dlaczego to:

działa mu sterowanie tylko na 2 przewodach, zmienia 3 kolory, raczej myślałem, że do każdego koloru osobny pin ardu który steruje mosfetem, coś jak na tym fimie:

Naprawdę się nie znam… help.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

@SOYER też guzik się znam, ale w przypadku tego pierwszego nie masz żadnej kontroli nad indywidualnym kolorem...kondensatory się na zmianę ładują i rozładowują, stąd taki efekt...drugie rozwiązanie takie sobie bo tranzystory bipolarne będą się trochę grzać...tutaj tylko mosfety i drivery

Edytowano przez farmaceuta
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
13 minut temu, SOYER napisał:

działa mu sterowanie tylko na 2 przewodach

to jest zwykły układ z tranzystorami, nie sterowany z zewnątrz te dwa przewody doprowadzają zasilanie

jest to jedna z wariacji tego układu 😉 https://www.deeptronic.com/electronic-circuit-design/simple-running-led-led-chaser-circuit-using-3-transistors/

Hindusi lubują się w takich prostych układach

Edytowano przez _LM_
Link do komentarza
Share on other sites

Jako driverów możesz użyć np. tc4422...mają około 2 ampery pracy ciągłej..p9Hik.thumb.png.968902544fc7fffbdb7c30c1a6986a23.pngzamiast r2 podpinasz bramkę mosfeta z kanałem N...i w zasadzie to wszystko, ale jak Ci się nie chce lutować to może @_LM_ doradzi jakiś gotowy moduł/mostek bo ja się nie znam...

Link do komentarza
Share on other sites

@ethanak ogólnie…

jak dostać w esp info o tym czy jest po zachodzie słońca i po wschodzie. Potrzebuję codziennie aktualnych godzin dla tych zdarzeń.

W żadnej bibliotece nie widzę takiego info. Poradź coś.

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Ja korzystam z OpenWeatherMap.

Z otrzymanego komunikatu JSON wydłubujemy czas wschodu i zachodu słońca dla danej lokalizacji. Czas jest podawany jako Epoch time, a więc poręczny do wszelakich porównań.

Uzupełnienie

klucz API uzyskujemy po utworzeniu konta w serwisie - do 1000 zapytań na dzień jest bezpłatne.

Edytowano przez jand
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.