Skocz do zawartości

Maksymalny prąd bramki MOSFET


Pomocna odpowiedź

Jak to panowie jest z tym maksymalnym prądem bramki MOSFET'a? Gdzie szukać takiej informacji w karcie katalogowej? Zastanawia mnie jeszcze taka rzecz...mam mosfet i jakiś driver do tego MOSFET'a żeby tranzystor włączał/wyłączał się jak najszybciej, ale na bramce mam rezystor ograniczający prąd o wartości powiedzmy 330ohm, z obliczeń łatwo wychodzi że prąd który popłynie do bramki będzie dużo niższy niż wydajność prądowa tego drivera...no i właśnie, po co to ograniczać rezystorem skoro chcemy jak najszybciej przełączać?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
4 minuty temu, farmaceuta napisał:

Jak to panowie jest z tym maksymalnym prądem bramki MOSFET'a? Gdzie szukać takiej informacji w karcie katalogowej? Zastanawia mnie jeszcze taka rzecz...mam mosfet i jakiś driver do tego MOSFET'a żeby tranzystor włączał/wyłączał się jak najszybciej, ale na bramce mam rezystor ograniczający prąd o wartości powiedzmy 330ohm, z obliczeń łatwo wychodzi że prąd który popłynie do bramki będzie dużo niższy niż wydajność prądowa tego drivera...no i właśnie, po co to ograniczać rezystorem skoro chcemy jak najszybciej przełączać?

Uhm... ale przy driverach z reguły prądu się nie ogranicza, bo bramka MOS'a działa jak kondensator...

A co do noty katalogowej to ładunek bramki (z tego co pamiętam). Ale z reguły raczej nie musisz się przejmować zbyt dużym prądem, prędzej spalisz sterownik niż bramkę tranzystora.

q = U/R * t = I * t

Ogólnie: jeżeli nie przekroczysz napięcia bramki wszystko będzie okej 😄

Edytowano przez H1M4W4R1
  • Lubię! 1
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)

Zależy to od częstotliwości przełączania, im jest większa, tym większa musi być wydajność prądowa sterownika. Możesz to sobie wyobrazić jako częste ładowanie i rozładowanie kondensatora. Dodawanie rezystancji w obwodzie bramki ma za zadanie ograniczenie prądu impulsów przeładowujących i tym samym ograniczenie szkodliwych rezonansów wcz

Edytowano przez _LM_
  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Ogólnie nie należy przesadzać z tą rezystancją, raczej są to wartości kilkudziesięciu omów max. Często jest opisane w notach katalogowych czy i jaki rezystor zastosować 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1 godzinę temu, H1M4W4R1 napisał:

prędzej spalisz sterownik niż bramkę tranzystora.

Jeżeli nie przekroczysz napięcia bramki wszystko będzie okej 

 

49 minut temu, _LM_ napisał:

Możesz to sobie wyobrazić jako częste ładowanie i rozładowanie kondensatora. 

Dzięki panowie😉 takich odpowiedzi właśnie chciałem 👍😉 a pytałem bo na tym sterowniku bldc widzę rezystory na bramkach i to nie małe (100ohm)... jy01.thumb.png.3a144996d26e9cc6ceba7be057d1ed4f.png

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem co się stało z archiwami elportalu kiedyś bez problemu dało się ściągnąć archiwalne artykuły, dzisiaj wyszukiwarka prowadzi do jakichś dziwnych stron więc nie udostępniam linków. W każdym razie poszukuj artykułów z EdW 11/98 Pana Piotra Góreckiego 

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.