Skocz do zawartości

Układ z ESP32 - jak podnieść napięcie i zwiększyć prąd?


Synergia

Pomocna odpowiedź

13 godzin temu, jand napisał:

Nie. Choć ma też trzy wyprowadzenia, to jednak jest bardziej skomplikowany - zawiera układ scalony w którym jest wiele tranzystorów.

 

W żadnym wypadku. Z takiego wyjścia można pobrać powiedzmy 10mA, a więc stanowczo zbyt mało jak dla takiej przetwornicy.

Dzięki za odpowiedź @jand

W takim razie pytanie początkującego - jakiego elementu elektronicznego użyć, żeby jednocześnie podnieść napięcie i wzmocnić prąd? Mam ESP32, które na PIN daje 3.3V a element który podpinam potrzebuje 5V i zużywa około 120-150 mA. Projekt mam na płytce stykowej i jest to pewne ograniczenie, ale na razie nie mam czasu przenieść na płytkę PCB i polutować. Jesteś w stanie coś doradzić? Z góry dziękuję 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

11 minut temu, Synergia napisał:

jednocześnie podnieść napięcie i wzmocnić prąd

Praw fizyki się nie oszuka - zasada zachowania energii obowiązuje - trzeba więc energię doprowadzić z zewnątrz. Przetwornica nie jest źródłem energii.

W Twojej sytuacji trzeba zastosować wzmacniacz - jeden tranzystor o dobrym wzmocnieniu. A jeśli podłączany element wymaga prądu zmiennego, to tranzystor plus przekaźnik.

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, jand napisał:

jeden tranzystor o dobrym wzmocnieniu

Jeśli tych elementów jest więcej proponuję ULN2003 - zawsze to nieco mniej lutowania, włazi grzecznie w płytkę stykową i ma 7 kanałów. 

Link do komentarza
Share on other sites

@jand dzięki za podpowiedź z wzmacniaczem 🙂 a czy tranzytor plus przetwornica dałaby radę, czy nieszczególnie?

@ethanak ten układ scalony wygląda dobrze, zapiszę sobie na przyszłość, ale do obecnego projektu chyba trochę armata 😄 ale bardzo dziękuję, kiedyś wykorzystam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

(edytowany)
2 godziny temu, Synergia napisał:

czy tranzytor plus przetwornica dałaby radę, czy nieszczególnie?

Nieszczególnie.

Co prawda można sobie wyobrazić, że na wejście przetwornicy podajemy napięcie poprzez tranzystor,

załączany z kolei przez procesor, ale trudno powiedzieć czy to ma sens, jak nie wiadomo co konkretnie chcesz osiągnąć.

Są zresztą przetwornice wyposażone w dodatkową nóżkę Enable, która ułatwia takie włączanie - np. taka.

Edytowano przez jand
  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Moim celem jest programowe włączanie pomiarów czujnikiem MQ-9. Wymaga on napięcia 5V i potrafi wziąć około 150 mA prądu, a z pinu ESP32 dostanę 3.3V i kilkanaście mA. Mógłbym dołączyć zewnętrzne zasilane 5V, np. z baterii, ale wtedy nie mógłbym włączać/wyłączać pomiarów MQ-9 a na tym mi zależy 😄

To może jakiś inny element elektroniczny?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Czujniki MQ-9, aby działały dokładnie, wymagają dość długiego nagrzewania wstępnego. Tak więc częste włączanie i wyłączanie im nie służy.

Więcej można poczytać np. tu.

Link do komentarza
Share on other sites

Wracając do głównego wątku.

  1. Czy ESP32 ma działać cały czas, czy też okresowo?
  2. Czy całość  ma być zasilana z sieci, czy z akumulatora?
Link do komentarza
Share on other sites

Zgadza się, częste wyłączanie nie służy, ale co jakiś czas chciałbym być w stanie wyłączyć na chwilę ten czujnik. Albo przynajmniej wiedzieć, że mogę go wyłączyć.

1) ESP32 ma działać cały czas i 2) działa czas, gdyż jest zasilana z sieci poprzez:

- zasilacz takiego typu https://allegro.pl/oferta/zasilacz-impulsowy-600ma-z-wymiennymi-koncowkami-13961741396

- a na płytce: https://allegro.pl/oferta/modul-zasilajacy-do-plytek-stykowych-mb102-3-3v-5v-9834728629

Czyli po "chłopsku" mówiąc, zasilacz podpinam do sieci, końcówkę zasilacza z wybranym napięciem 6V wpinam do modułu zasilającego i mam na szynie dodatniej napięcie 5V, bo tak stabilizuje owy moduł. No i na razie zasilam MQ-9 w trybie ciągłym z owej szyny dodatniej i wszystko działa.

Ale chciałbym być w stanie, przynajmniej raz na jakiś czas, wyłączyć działanie MQ-9. Nie widziałem/nie widzę innego sposobu niż podpięcie tegoż czujnika do pinu z esp32 i zwiększenie napięcia i wzmocnienie natężenia, ale jestem dość zielony w tym temacie 😄

Link do komentarza
Share on other sites

2 godziny temu, Synergia napisał:

Czyli po "chłopsku" mówiąc, zasilacz podpinam do sieci, końcówkę zasilacza z wybranym napięciem 6V wpinam do modułu zasilającego i mam na szynie dodatniej napięcie 5V, bo tak stabilizuje owy moduł. 

Moduł zasilamy napięciem od 7 V do 12 V.

Ja na module otrzymałem 4,84 V zamiast 5 V.

Link do komentarza
Share on other sites

... a płytki esp32 niespecjalnie lubią jak mają poniżej 5v na stabilizatorze.

Moje zasilanie: 5V z jakiegoś konkretnego zasilacza (bardzo dobrze się spisują stare ładowarki do efajek albo pierwsxych Galaxy), a na czujniki zasilanie z 5V płytki. W 90% przypadków się sprawdza

 

Link do komentarza
Share on other sites

1 godzinę temu, miro88 napisał:

Moduł zasilamy napięciem od 7 V do 12 V.

Ja na module otrzymałem 4,84 V zamiast 5 V.

Mój moduł daje 5,05-5,1V więc raczej jest okej w tym przypadku.

 

1 godzinę temu, ethanak napisał:

... a płytki esp32 niespecjalnie lubią jak mają poniżej 5v na stabilizatorze.

Moje zasilanie: 5V z jakiegoś konkretnego zasilacza (bardzo dobrze się spisują stare ładowarki do efajek albo pierwsxych Galaxy), a na czujniki zasilanie z 5V płytki. W 90% przypadków się sprawdza

 

Póki co to tak to u mnie wygląda, natomiast chcę programowo włączać/wyłączać czujnik, a z ESP32 5V nie dostanę 😞

2 godziny temu, 74HC04 napisał:

Mosfet

@74HC04  a mosfet podniesie napięcie z 3.3V na 5V?

Link do komentarza
Share on other sites

9 minut temu, Synergia napisał:

ESP32 5V nie dostanę

Jeśli go zasilasz 5V no to i 5V z niego wyciągniesz (zasilania oczywiście).

I cały czas nie możesz zrozumieć że nie "wzmacniacz napięcia i prądu" tylko włączasz/wyłączasz zasilanie czujnika (a to zupełnie coś innego). Czym innym jest sygnał sterujący (a taki dostaniesz z ESP), a czym innym zasilanie (a to bierzesz z zasilacza). A co postawisz po drodze - mosfeta z tranzystorem, przekaźnik czy krasnoludka co będzie włączał/wyłączał czujnik to już dla ESP żadna różnica.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.