Skocz do zawartości

Sprawdzanie podstawowych schematow


VrubeL

Pomocna odpowiedź

17084508272822010383233584059480.thumb.jpg.ce93be0c141ae5d8e98169fff03f273d.jpg

Za szybko mi ten kurs "poszedł" . W ogóle nie ogarniam tej płytki niby wszystko proste a jednak nie. Czy powyższy układ to równolegle połączenie dwóch rezystorów? Niby tak a prąd płynie taki sam przez obydwa. Jak końcówkę  jednego przesuwne o dziurkę dalej i dam do masy to nie mam pojęcia jak podłączyć szeregowo diodę. Masakra może znacie jakieś forum czy coś gdzie tłumacza jak debilowi podstawowe schematy na takiej płytce?

Link do komentarza
Share on other sites

(edytowany)
54 minuty temu, keram167 napisał:

@VrubeL a to czytałeś ?

Tak za prawie każdym razem jak zadaje pytanie o podłączenie dostaje ten link więc już prawie znam na pamięć. Dla takich zupełnie początkujących jak ja przydałby się raczej proste schematy przeniesione na plytke. Bardziej by pomogly. Ale diodę jakoś podłączyłem i nawet świeci.

Edytowano przez VrubeL
Link do komentarza
Share on other sites

12 godzin temu, VrubeL napisał:

17084508272822010383233584059480.thumb.jpg.ce93be0c141ae5d8e98169fff03f273d.jpgza szybko mi ten kurs "poszedł" . W ogóle nie ogarniam tej płytki niby wszystko proste a jednak nie. Czy powyższy układ to równolegle połączenie dwóch rezystorów? Niby tak a prąd płynie taki sam przez obydwa. Jak końcówkę  jednego przesuwne o dziurkę dalej i dam do masy to nie mam pojęcia jak podłączyć szeregowo diodę. Masakra może znacie jakieś forum czy coś gdzie tłumacza jak debilowi podstawowe schematy na takiej płytce?

Cześć. A w jaki sposób mierzyłeś prąd? Czy jesteś w stanie wysłać zdjęcia z pomiaru prądu razem z wynikami jakie wskazuje miernik? 

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dnia 20.02.2024 o 18:44, VrubeL napisał:

Czy powyższy układ to równolegle połączenie dwóch rezystorów?

Dla formalności odpowiem - tak, to równoległe połączenie dwóch rezystorów. Jedne nóżki rezystorów są w rzędzie (numer 24), a drugie w rzędzie numer (20), więc nóżki połączone są parami.

Dnia 20.02.2024 o 18:44, VrubeL napisał:

Jak końcówkę  jednego przesuwne o dziurkę dalej i dam do masy to nie mam pojęcia jak podłączyć szeregowo diodę.

Nie rozumiem tego pytania - co dokładnie chcesz przesunąć, co wtedy z drugim rezystorem?

Link do komentarza
Share on other sites

@hubert231 @Treker @hubert231 ok nowy układ już wiem że rezystory są połączone równolegle ale nie wiem jak zmierzyć prądy. Między zwisająca końcówką czerwonego przewodu a

1. Prawą nóżka górnego rezystora zdj

17087904767642534812109081884852.thumb.jpg.9b19cb07fb96be1c07dec5b9edd0f2cc.jpg

2. Prawą nóżka dolnego rezystora zdj

17087905997073961828549400275913.thumb.jpg.255d383e8cdddbae423a1b7a0c36eea4.jpg

@Trekerchodzilo mi o takie równolegle połączenie jak na zdjęciu z kursu. Nie mam pojęcia jak podłączyć tam diodę ale to chyba jedyny układ w którym da się prawidłowo zmierzyć prądy w moim nie wiem dlaczego mimo różnych rezystorów prąd pokazuje wszędzie tak sam

Screenshot_2024-02-24-17-08-41-175_com.android.chrome.thumb.jpg.49a2ac4a4cd05b36877a6ac8c7991049.jpg

17087903360461621352150913496670.jpg

Edit: coś mi chyba świta i przy takich pomiarach pokazuje mi prąd dla rezystancji zastępczej już. Dlatego taki sam ale czy da się przy tym połączeniu zmierzyć prądy czy trzeba zbudować układ jak powyżej? A diodę w powyższym układzie chyba można wpiąć tak że czarne przewody zamiast do masy dajemy na jedną wspólną linie  linie poniżej rezystorowi do niej wpidnamy diodę a dopiero diodę do masy. Chyba...

Link do komentarza
Share on other sites

@VrubeL dwa pierwsze zdjęcia to praktycznie ten sam pomiar - nie ma znaczenia, którego rezystora dotykach. Ich wyprowadzenia są połączone ze sobą za pomocą blaszki wewnątrz płytki stykowej. Równie dobrze mógłby pomiędzy nóżkami rezystora wpiąć przewód i tam przyłożyć sondę miernika. Wyjdzie na jedno. Różnica w pomiarach, która masz na mierniku między 1, a drugą wersją jest pomijalna i nie ma żadnego związku z tym, gdzie dotykasz - dla uproszczenia przyjmijmy, że to dopuszczalny błąd pomiarowy.

20 minut temu, VrubeL napisał:

coś mi chyba świta i przy takich pomiarach pokazuje mi prąd dla rezystancji zastępczej już.

Tak, mierzysz cały czas to samo - prąd płynący sumarycznie przez oba rezystory.

20 minut temu, VrubeL napisał:

Dlatego taki sam ale czy da się przy tym połączeniu zmierzyć prądy czy trzeba zbudować układ jak powyżej?

Jeśli nóżki rezystorów będą wpięte w te same rzędy na płytce stykowej (więc będą połączone) to nie dasz rady zmierzyć prądu dla każdego z rezystorów osobno.

21 minut temu, VrubeL napisał:

A diodę w powyższym układzie chyba można wpiąć tak że czarne przewody zamiast do masy dajemy na jedną wspólną linie  linie poniżej rezystorowi do niej wpidnamy diodę a dopiero diodę do masy. Chyba...

Jeśli dobrze zrozumiałem ten opis to... tak 🙂 Tylko nie wiem po co to robić. Jeśli nie masz pewności jak to zbudować, a chcesz podziałać coś dla testów to zrób inaczej. Prościej zacząć od wersji jeden rezystor + jedna dioda, a później dodaj sobie równolegle drugi rezystor (równolegle do tego pierwszego rezystora, a nie równolegle do całego układu).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.