Skocz do zawartości

Pomocna odpowiedź

Napisano

Hej

Mam prośbę o pomoc w zidentyfikowaniu problemu na płytce, układy zaznaczone strzałką U4 i U5 to przetworniki hx711. U4 działa poprawnie a U5 coś nie domaga nie da się go skalibrować poprawnie. Pokazuje nieprawidłową wagę. W sumie to zrobiłem dwie takie płytki i każda ma ten sam problem więc musi być coś z projektem pcb. Na płytce są jakby dwie sekcje od ważenia, schematy obu są identyczne. 

Przechwytywanie.JPG

Dobra to jeszcze ciekawostka, że pojedyncza taka płytka działa ok. W podwójnej prawa strona też działa. 

Już generalnie brakuje mi pomysłów. Posprawdzałem napięcia pomiędzy sprawnym i niesprawnym układem, tak samo oporności różne, czy nie ma zwarcia gdzieś. Nawet przelutowałem układ na nowy i tranzystor ustalający napięcie. 

Wykluczam błąd w komunikacji pomiędzy esp32 a hx711 bo normalnie reaguje na tarowanie, daje się skalibrować ale błędnie. 

Wrzucam jeszcze schemat dla hx711, prawy i lewy są takie same różnią się tylko poprowadzeniem ścieżek

aaa.JPG

  • Lubię! 1

Zobacz z iloma innymi sieciami - ścieżkami (sygnałami) krzyżuje się linia transmisyjna układu U5 i ESP32 zaznaczona zieloną obwódką. W przypadku układu U4 i drugiego ESP32 takich krzyżujących się ścieżek jest mniej. To może być powodem zaistniałego problemu.

pcb.thumb.jpg.b29126b73966e798ccdaf9a23f9fa048.jpg

Kolejna potencjalna przyczyna problemów to mostki H do silników, jak wnioskuję z rysunku płytki. Pierwszy problem to chyba brak diod zabezpieczających tranzystory tych mostków. Nie widzę tych diod na płytce. Drugi problem to taki, że mostki te i silniki są zasilane (chyba bo z rysunku płytki tego dobrze nie widać) tym samym napięciem, z tego samego zasilacza co część elektroniczna. Silniczki generują dużo zakłóceń, które mogą rozchodzić się po ścieżkach płytki powodując kolejne problemy. Silniczki powinny być zasilane z osobnego źródła zasilania i tylko masy zasilaczy powinny być połączone przy mostkach prostowniczych. Ewentualnie pełna separacja galwaniczna na transoptorach i dwa zupełnie odrębne źródła zasilania części elektronicznej i silniczków. To samo dotyczy złącza opisanego kiper o ile będzie włączało urządzenie (silniczek) o charakterze indukcyjnym. Mostki H na tranzystorach można zastąpić układami L293D. Dla tego układu scalonego również wymagane są zewnętrzne diody zabezpieczające. Można rozważyć dwa odrębne układy L293D dla obydwóch kanałów urządzenia. 

Układy U4 i U5 umieścił bym bliżej ESP32 tak aby linia transmisyjna była krótsza i mniej podatna na zakłócenia. To jednak wymaga poważniejszego przeprojektowania płytki.

19 minut temu, Christophorus napisał:

Układy U4 i U5 umieścił bym bliżej ESP32 tak aby linia transmisyjna była krótsza i mniej podatna na zakłócenia. To jednak wymaga poważniejszego przeprojektowania płytki.

Do 20cm i 50MHz nie ma co się nad tym rozwodzić aż tak mocno...

Większym problemem jest brak kompensacji negatywnych efektów przelotek umieszczonych na liniach sygnałowych... Nie wspominając o zasadzie krzyżowania sygnałów pod kątem 90 stopni i zasadzie, by ścieżki były od siebie oddalone na minimalną odległość 3H. Do tego dochodzą pola masowe pod antenami czy wspomniane przez Ciebie braki diod zabezpieczających przed zakłóceniami indukcyjnymi...

IMHO ten projekt nadaje się jedynie do kosza i zrobienia od zera...

(edytowany)

Czyli długa droga przede mną, muszę przestudiować zasady tworzenia pcb. A dzisiaj w końcu udało się coś wywnioskować. Chyba jeden z czujników jest coś nie tego. Gdy ten drugi podepnę obojętnie do którego sterownika ładnie się kalibruje i działa jak trzeba. Tylko zastanawia mnie co tam mogło się popsuć, bo oprności względem drugiego czujnika takie same.

Tranzystory Q4,5,6,7, 11,12,13,14 to wyjścia na sterownik silnika krokowego, nie mostek silnika dc. Ale nie zamieściłem schematu to różnie to można było interpretować.

Edytowano przez kellyq

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...