Skocz do zawartości

Układ scalony do silnika krokowego o natężeniu 4A


Uzi

Pomocna odpowiedź

Rozumiem, że chcesz sterować dwa unipolarne? Czyli prawdę mówiąc wystarczy 8 tranzystorów, kup sobie jakieś sot-23, np ZXTN25020DFH (taki ma symbol w TME), 4,5A, 20V. ~3zł/szt. Bo jeśli chodzi o takie 'ośmiopaki', to na 4,5A< nic nie kojarzę osobiście.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No dzięki za przykład tranzystorów, ale z układami zawsze wygodniej (i pewnie też taniej) 😋

Jeśli chodzi o silniki to się zgadza, są to silniki unipolarne.

A dla jakiego największego natężenia są tego typu układy (lub jakie znacie)? Bo z tego co przeszukałem to każdy miał 0,5A

Link do komentarza
Share on other sites

Jedynie z układów, które mogłyby się nadać mogę przytoczyć MC33932 (co prawda nadałby się do bipolarów również, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać go do unipolarnych, choć to jak strzelanie z armaty do muchy). 4 wyjścia 5A. Tylko ciężkodostępny, w ciągłej sprzedaży tylko Farnell. Jakie gabaryty max? Bo można by zmniejszyć koszty stosując tranzystory w obudowach np to220. Ja tak bym to osobiście rozwiązał, można by zaszaleć i dać mosy 😋 Właśnie - są takie podwójne zestawy mosfetów np N w cenie kilku złotych (2-3), seria IRF7XXX (teraz nie pamiętam tych iksów, jak znajdę to zedytuję). Wtedy za ~4zł (dwie takie kostki) mamy sterowanie dla jednego silnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hey

Jeżeli potrzebujesz do 4,5A, to stanowczo odradzam te ZTX. Układy wykorzystujące graniczne wartości elementów to ostateczność. Jak już bipolarne, to zalecam z Ic co najmniej z 10A. Ale najlepiej użyć MOS-y z jak najmniejszym Rds. Może są ale nie znam scalonego mostka H na ok. 10A, najbliższy to np. VNH3SP30

Link do komentarza
Share on other sites

a są gdzieś takie podkładki ala układ scalony? tzn chodzi mi o jakąś kostkę do której wkłada się tranzystory w której jest jedno wejście na napięcie? Bo przy pojedynczych tranzystorach przy większej ilości są problemy ze zrobieniem ścieżek na jednostronnej płytce PCB

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wiem, o jakie podkładki Ci chodzi, nie znam takich. Ale, stosując tr. PNP / NPN lub MOS-chanel P i N np. w obudowach TO220, można skręcić płetwami i przewody do silnika przykręcać do nich. Tu przydałby się takie rozwiązanie, 4,5A to jest trochę prądu a druk się upraszcza.

Link do komentarza
Share on other sites

Niestety, stosując mostefy zamiast układów scalonych = wielkiej kupie części na płytce.

Do wysłania jednego z 8 sygnałów układ by musiałby wyglądać prawdopodobnie tak:

Dlatego właśnie chciałbym to uprościć do maksimum. Układ, który podał BoBBy czyli MC33932 zupełnie odpada...

Najlepszy jest UNL2803 ale on przy takim natężeniu kompletnie wymięka (0,5A)

A może dało by radę zwiększyć natężenie sygnału wychodzącego z UNL za pomocą tranzystora?

Link do komentarza
Share on other sites

Cóż, dopiero teraz podajesz Uz.

Zakładając, że jednak koniecznie chcesz bazować na ULN i wzmocnić mu prąd, jak widzisz sterowanie "do +Uz" ?

Niestety, większość MOS-ów ma Ugs max 20V. Ale, na pierwszym schemacie zamiast npn wstaw MOS-a N ( Zenerkę 18 a nie 10V ), między dreny silnik i masz jedną przekątną mostka. Najprostszą z możliwych.

Link do komentarza
Share on other sites

Taki mostek tym bardziej się upraszcza, jedna przekątna będzie miała tylko 4-ry elementy. Dolnemu MOS-owi N dajesz w bramkę np. 220Ω i sterujesz bezpośrednio z µC. Na bipolarnych trzeba dać więcej R. I po co tu ULN do którego i tak musiałbyś dodawać te końcowe ?

Do 5V przydałby się MOS-y z małym Ugt serii logic.

Link do komentarza
Share on other sites

A czy tranzystor MP4303 by się nadał? Jest on (jeśli dobrze odczytałem w notce katalogowej) na 2A czyli mógłby być taki jeden tranzystor na jeden silnik.

Znalazłem schemat do podłączenia silnika pod niego (oczywiście jeszcze rezystory na wyjściach LPT muszą być):

Jak myślicie dało by radę? Tu jest jego notka katalogowa: http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/toshiba/3063.pdf

Może znacie jakiś zamiennik też dla niego bo cena troszkę wygórowana.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

dlatego pytam o zamiennik 😋 Bo budowa (przynajmniej dla mnie) wydaje się być zdatna do sterowania silnikiem. Ten MP4303 z tego co czytałem występuje w drukarkach. Dlatego właśnie dobrym zastosowaniem dla mnie będzie układ Darlingtona.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.