Skocz do zawartości

Ogniwa słoneczne


flamasterka

Pomocna odpowiedź

Co myślicie o zasilaniu robotów energią z baterii/paneli/kolektorów słonecznych?

Temat niby "obcykany" ale:

Chciałam sobie zrobić kilka robocich bugów, jeśli faktycznie robotami można je nazwać. Szukałam więc dzisiaj tanich baterii słonecznych w necie o wielkości tych, które są np. w lampkach ogrodowych. Na allegro są baterie i panele, ale często większe i droższe od takiej lampki. Gdzie można zatem kupić mini kolektory? Pod jaką nazwą?

Czy jest to faktycznie opłacalne? Czy ktoś z Was myślał o bateriach słonecznych jako budulcu (obudowie) robota? Może są jakieś panele profilowane:)

Link do komentarza
Share on other sites

Pojawiają się rzeczywiście takie "żuczki" na baterie słoneczne, ale zauważ że są to przeważnie 2 malutkie silniczki bez przekładni i kilka elementów. Co da baterii słoczecznych obawiam się że to nieopłacalne, bo baterie dające sensowny prąd i napięcie nie są tanie, a jeśli w dodatku mają być małe i lekkie (do małego robota), to nie będą tańsze niż 50-60zł/szt. Mam w domu jedą za 15zł i przy pełnej iluminacji daje 1,2V, a jest dość duża (za duża żeby użyć w robocie). Sam się kiedyś orientowałem w tym temacie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Myślałem nad rozwiązaniem panel słoneczny + akumulatorek + przetwornica DC/DC i wydaje mi się, że taki projekt ma szanse na powodzenie 🙂 Jednakże trzeba się liczyć z tym, że robot większość czasu będzie stał i się ładował... Jeśli chodzi o wykorzystanie ich jako obudowę to oczywiście można kilka małych paneli połączyć ze sobą, czy to równolegle, czy szeregowo (zależy od zapotrzebowania), i rozmieścić je tak, by tworzyły zwartą całość.

Link do komentarza
Share on other sites

Jest kilka opcji zasilania takich słonecznych robotów, pierwsza to zakup pojedynczych ogniw z bardzo cienkiego i delikatnego (0,5mm) krzemu i polutowanie ich na jakimś szkielecie w jakąś sensowną baterię, 2 opcja to zakup jakiejś małej, gotowej baterii ogniw zalanej akrylem:

- loginal, aukcja

- gramofon1984, aukcja

Jest jeszcze opcja zakupu jakichś zabawek i wyciągnięcie z nich wszystkiego co się da, ewentualnie przeróbka pod nasze potrzeby, np: samochodzik (shipp_pl), breloczek (TV_Shop_)

Sam jakiś czas temu kupiłem takie 3 breloczki z przeznaczeniem na wyciągnięcie z nich ogniw i muszę przyznać, że są całkiem ok, do zasilania jakiegoś robaka wystarczą w zupełności. Dodatkowo na pokładzie tej latarki jest rzadko spotykany akumulatorek litowy w postaci pastylki.

Aha tak na marginesie poprawiłem temat, kolektory słoneczne służą do ogrzewania wody, panele słoneczne wytwarzają prąd 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Sabre! Ty mnie tu mentalnie wspieraj, Ty:) Reprezentuję szkółkę dla zieleniaków, jestem pod ochronką 🙂))) Kolektory ogrzewają jeszcze powietrze - doczytałam:))

Zobaczcie na te linki. Jakoś się maleństwa zbierają. Może nie wygrają wyścigów F1, ale dają radę.

A skąd takie małe ogniwa jak np. w breloczkach czy kalkulatorach? Gdzieś to muszą sprzedawać.

Link do komentarza
Share on other sites

A skąd takie małe ogniwa jak np. w breloczkach czy kalkulatorach? Gdzieś to muszą sprzedawać.

Ciężko jest kupić luzem takie małe ogniwa, czasami są na allegro, ale w ceni znacznie wyższej niż gotowy produkt. Jak się nie mylę to w jednym z chińskich sklepów internetowych taki brelok z latarką kosztuje mniej niż 1$, przesyłka gratis 🙂.

No proszę, nawet gotowy karaluch i samochodzik jak na allegro 🙂. Z tego sklepu kupowałem latarki, przesyłka jest zawsze free, jak ktoś ma ochotę na karalucha to mogę coś ściągnąć 🙂.

Link do komentarza
Share on other sites

Siur, małe chińskie rączki:) Widzę niszę rynkową. Trzeba zamówić większą ilość🙂 Jak się Sabre ładnie uśmiechniesz, to może Ci zamówię 🙂 hehe

[ Dodano: 05-11-2010, 12:58 ]

A tak na zupełnie poważnie. Jakie ogniwka, po ile, w jakiej minimalnej ilości możesz Sabre zamówić?

Link do komentarza
Share on other sites

A tak na zupełnie poważnie. Jakie ogniwka, po ile, w jakiej minimalnej ilości możesz Sabre zamówić?

Z tego sklepu mógłbym jedynie ściągnąć takie ogniwa (poza zabawkami), ale ceny widzę nie są zbyt kuszące.

Link do komentarza
Share on other sites

A jakie są minimalne zamówienia? Trzeba jeszcze zrobić rekonesans.

Minimalnego zamówienia nie ma, za zakup 3+ danych przedmiotów jest zniżka, tak, że 4 wychodzi za free, przesyłka dociera po 3-4 tygodniach (pewnie dlatego, że jest darmowa i może płynie statkiem 😉 ). Kupowałem tam wielokrotnie letarki, akumulatorki do nich, ledy mocy cree i jeszcze nigdy nie dostałem przysłowiowej cegły w przesyłce, zawsze wszystko od nich było ok.

Link do komentarza
Share on other sites

Widziałam info o zniżce przy +3 i miesięcznym terminie dostawy. Utarło mi się jednak, że zamawiając z Chin sprowadza się duże partie towaru. Wówczas wychodzi faktycznie tanio. Może warto jednak w ten sposób?

Link do komentarza
Share on other sites

To jest normalny sklep, tam się nie zamawia całych palet czy kontenerów. U nich jak zamówisz to na użytek własny, do tego zero cła, podatku. Są inne strony gdzie można zamówić całe palety baterii słonecznych, gdy rok temu z kumplem z pracy się tym interesowaliśmy to wychodziły takie śmieszne pieniądze, że szok. Paleta baterii po około 200W każda kosztowała razem z transportem do Polski około 5500zł. Za tyle w Polsce można kupić baterie około 400W, tam miałbym ponad 2000W.

Tylko, że aby ściągnąć coś z takiego sklepu trzeba mieć swojego pośrednika, który zadba o przepakowanie towaru w porcie w Niemczech na samochód i dowiezie to pod drzwi. I z tego co się orientuję to jest ryzyko, że na palecie zamiast baterii będą cegły.

Link do komentarza
Share on other sites

Sabre, nowy rok, nowy urlop wypoczynkowy. Chiny ciekawy kraj:) Zrobić dobry deal, zamówić na początek jakiś popularny chodliwy towar i jazda. I pośrednika czy tłumacza można załatwić - to nie problem. Najtrudniej zacząć, a później już się kręci.

Zawsze trafi się jakiś bubel, zawsze jest ryzyko, ale i szansa realnego zwrotu. Pomyśl Sabre.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja zauwżyłem coś innego: mają akumulatorki Li-Ion 14500, czyli rozmiar paluszka AA - a przynamniej mniej więcej, więc można je "pakować" do koszyczków 🙂 Co ciekawe również są wersje z elektroniką zabezpieczającą.

Link do komentarza
Share on other sites

OldSkull, mam takie, używam ich w latarce, ale do koszyczków wchodzą na ogromny wcisk (mój koszyk nie ma sprężynek, tylko blaszki), dokładna wysokość to 52mm, pojemność na akumulatorku 900mAh, rzeczywista jest sporo niższa, około 700mAh, nie pamiętam dokładnie bo jak je ładowałem to nie spojrzałem na końcowy wynik na ładowarce.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.