Skocz do zawartości

zasilanie robota mini sumo


Demolka

Czy masz podobny problem?  

21 użytkowników zagłosowało

Wyniki głosowania są ukryte!

Ankieta jest już zamknięta!


Pomocna odpowiedź

Mam pewien problem z zasilaniem robota klasy mini-sumo.

Zbudowałem robota ale przekroczyłem dopuszczalną wagę. Aby trochę ją zmniejszyć postanowiłem zamiast 12V baterii użyć baterię 9V i właśnie w tym momencie wystąpił problem. Po wciśnięciu przycisku startowego na płytce sterującej (którą otrzymaliśmy od UTP Bydgoszcz przed ostatnimi zawodami) robot czeka 5s zapala diodę informująca o trwaniu wali ale silniki nie działają. Jaka może być tego przyczyna?

Dodam że z baterią 12V wszystko działa poprawnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Bo bateria 9V ma zbyt małą wydajność prądową. Zainteresuj się li-polami.

I wogóle temat się już na forum dużo razy pojawiał, prawdopodobnie nikt nie ma takiego problemu bo prawie nikt nie zasila robotów z baterii 9V.

Link do komentarza
Share on other sites

KD93, seeker 2 był (jest) na dwóch 9V 🙂 Z tym, że tam jedna była do elektroniki, a druga do silników - ale to kiepskie rozwiązanie, szczególnie przy bardziej prądożernych silnikach - baterie 9V nadają się do rzeczy typu zegarek, pilot, ale mają żałośnie małą wydajność prądową. Swoją drogą, to ciekaw jestem, co zrobiłeś, że wyszedłeś poza dopuszczalną wagę? Robot na serwach i czterech AA waży gdzieś z 450g. BTW, jaką miałeś tę baterię 12V?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

potwierdzam że na serwach roboty są lekkie jak piórko, K.R.T.K. (zespół którego jestem członkiem) wybudował takiego i musieliśmy go trochę dociążyć. jestem osobą która nie porzuca projektu tylko dla tego że jest trudny w realizacji więc podjąłem się przeróbki starszego modelu napędzanego silnikami mocniejszymi niż te z serwomechanizmów (przynajmniej naszych) jak pewnie wiecie wiąże się to z dużo większą masą. zastosowane przekładnie też trochę ważą i wychodzi na to że będę zmuszony wykorzystać jakieś lżejsze zamienniki...

dziękuję za pomoc

Wnioski:

-bateria 9V nie jest wstanie uruchomić silników robota ponieważ płytka z elektroniką zabiera za dużo mocy.

Link do komentarza
Share on other sites

Wnioski:

-bateria 9V nie jest wstanie uruchomić silników robota ponieważ płytka z elektroniką zabiera za dużo mocy.

Wnioski:

Nie myślisz co piszesz. Zmierz prąd pobierany przez układ, prąd pobierany przez silnik i zastanów się nad tym co napisałeś.

Masa silnika z przekładnią do siły nic nie ma.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.