Skocz do zawartości

Atmega8 oraz wyświetlacz LCD


Frackowiak

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jakiś czas temu miałem problem z poborem prądu przez uC i LCD.

Chodziło o to, że LCD po odłączeniu zasilania, masy oraz linii kontrastu sprawiał, że uC zaczynał pobierać znacznie więcej prądu. Poradzono mi, że aby temu zaradzić należy wyjścia z uC którymi steruje LCDka ustawić z wyjść na wejścia co uczyniłem i faktycznie pomogło.

Obecnie trochę pozmieniałem układ i przy okazji zupełnie przypadkiem odkryłem, że jeśli zamiast odłączać od LCD zasilanie, masę i kontrast odłączę jedynie zasilanie (3,3V), a resztę (masa i kontrast) zostawię podłączoną to zjawisko zwiększenia poboru prądu nie występuje.

Czy mógłby mi ktoś wyjaśnić dlaczego się tak dzieje i czy to norma bo jeśli tak to ułatwiłoby mi to życie w sumie 🙂

Z góry dzięki pozdrawiam!!!

Link do komentarza
Share on other sites

A czemu w układzie odłączasz te 3 linie, a resztę pozostawiasz podłączoną? O ile większy prąd pobierał układ (Dla przykładu Atmega8 podczas pracy pobiera bagatela ~4mA.)?

Link do komentarza
Share on other sites

Przy zasilaniu wszystkiego z 3,3V układ Atmega8 +LCD pobiera trochę poniżej 10mA (dokładnie nie wiem bo mam słaby miernik). Po odpięciu wszystkich linii (zasilanie, masa, kontrast) od LCD pobór prądu skakał do 20-30mA.

Zasilanie chce odpinać od LCD by w sytuacji gdy nie potrzebuje niczego wyświetlać zmniejszyć pobór prądu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zasilanie chce odpinać od LCD by w sytuacji gdy nie potrzebuje niczego wyświetlać zmniejszyć pobór prądu.

To dorzucasz dodatkową końcówkę procka z tranzystorem w obwodzie który załączy Ci podświetlanie lcd, a do tego jest opcja wyłączenia samego lcd. Nie wiem jak w C, ale w bascomie wystarczy podać komendę lcd off.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Według mnie ma to związek z tym że niezasilany układ może wewnątrz siebie zawierać obwody zabezpieczjące.

Przy zostawieniu samej masy i poddawaniu na linie sygnałowe stanów 0 nie ma skąd dokąd płynąć prąd,możliwe że po podaniu stanu 1 na jakiś pin prąd też nie płynął być może dla tego że było to 3.3v względem masy,a nie jak to ma miejsce w przypadku odłączonej masy względem innego wejścia.

Nie wiem czy dobrze wytłumaczyłem.

Coś podobnego to jak połączysz 2 układy 1 linią sygnałową nie łącząc ich mas.

Link do komentarza
Share on other sites

No niestety w C nie ma takich udogodnień z tego co mi wiadomo.

To daj dodatkowy tranzystor sterowany w jakiegoś pinu procka jak pisałem wyżej i wyłączaj programowo podświetlanie lcd.

Link do komentarza
Share on other sites

Tu nie chodzi o zasilanie podświetlania bo te będę wyłączał programowo, mnie tutaj chodzi o zasilanie logiki LCDka

To zrób tak samo jak z podświetlaniem, wyłączaj programowo za pomocą tranzystora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.