Skocz do zawartości

2 różne silniki - jak sprawdzić pobór mocy?


benji

Pomocna odpowiedź

Witam!

Zaznaczę że jestem całkowicie zielony. Chciałbym zbudować sobie Waldemara Światłoluba wg. poradnika na Waszym forum. Mam dwa silniczki, różnią się kształtem, niestety nie ma żadnego napisu z którego mógłbym dowiedzieć się jaki mają pobór mocy. Czy do tego robota mogę użyć dwóch różnych silników czy muszą być identyczne? Za pomoc - dziękuje, za banalne pytanie - przepraszam. Proszę o (w miarę możliwości) odpowiedz w języku b. prostym, abym coś zrozumiał.Pozdrawiam.

P.S. Czy osoba która umie obsługiwać lutownice, lecz wiedzy nie ma(oprócz tego co wyczytałem na waszym forum, lecz nie wszystko rozumiem do końca) da radę zrobić tego robota?

IMGP9082.thumb.JPG.bc8f8fe1e8afb046f85470250111cc9a.JPG

Link do komentarza
Share on other sites

Powinny być raczej identyczne, jeśli są różne to raczej enkoder będzie potrzebny potrzebny. Poza tym silniczki powinny mieć przekładnie.

Ten po lewej wygląda na jakiś z zabawki? (Przynajmniej ja podobne wymontowywałem 😉) Jeśli tak to pewnie będzie przekładnia "w zestawie" 😉. Ale i tak potrzebny byłby drugi taki...

Od czegoś trzeba zacząć, a "Światłolub" jest raczej dobry na początek 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Może przekładnie i były, ale te silniczki znalazłem "nagie" w szufladzie. Przekładnie chyba by się dało skonstruować z klocków LEGO(mam ich całe pudło, z zębatkami i innymi bajerami). A 1 silnik(jeśli mnie pamięć nie myli) był z takiego świecącego robocika który chodził do przodu i wydawał jakieś tam dźwięki, a 2 z takiego przenośnego odtwarzacza kaset, oba się zepsuły, a przed wyrzuceniem wymontowałem silnik, sam nie wiem dlaczego bez przekładni. A wiesz może jak się upewnić na 100% czy mają taki sam pobór mocy?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Hey

Pobór mocy - chodzi Ci o prąd pobierany na biegu luzem ? Bo moc użyteczna przeciętnego silniczka jest m/w 4-7razy większa. Podłącz pod np. 6V i zmierz pobór prądu na luzie. Następnie próbuj delikatnie hamować palcami i sprawdź, przy jakim prądzie stają. To powinno Ci dać przybliżone info jaką moc możesz z jakiego uzyskać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dzięki za pomoc. Na razie muszę multimetr znaleźć w piwnicy(bo najprawdopodobniej mam). Jeszcze jedno pytanko - czy bez specjalistycznych narzędzi dam radę sprawdzić ilość obrotów każdego silniczka?

Link do komentarza
Share on other sites

Przyrząd mam, silniczek 3 chyba też by się znalazł, tylko nie wiem czy nie lepiej kupić serwa modelarskie żeby nie kombinować tyle? Bo musiałbym zrobić jeszcze przekładnie do tych silniczków.

Chodzi mi o to czy duże będzie roboty abym mógł ich użyć do robota?.

Znalazłem jeszcze 2 silniczki. Na obu jest napisane RF-310T-11400 w tym że na jednym D/V 5.9 a na drugim D/V 4.0. Czy jak podłącze oba do tego samego zasilania to będą się kręcić z taką samą prędkością?

Link do komentarza
Share on other sites

Chodzi mi o to czy duże będzie roboty abym mógł ich użyć do robota?.

To zależy. Jeżeli chcesz zrobić przekładnie to będziesz potrzebował kilku kół zębatych, wałów i jakiś mocowań. Musisz sam ocenić czy masz odpowiednią ilość rzeczy do zrobienia przekładni i czy sobie z tym poradzisz.

Najlepiej kup zestaw silnika/silników z przekładnią Tamiya Botland - przekładnia podwójna Tamiya lub zwykłe silniki z gotową przekładnią z tworzywa sztucznego (cena około 19zł/szt)

Znalazłem jeszcze 2 silniczki. Na obu jest napisane RF-310T-11400 w tym że na jednym D/V 5.9 a na drugim D/V 4.0. Czy jak podłącze oba do tego samego zasilania to będą się kręcić z taką samą prędkością?

Z tego co doczytałem, to te silniki produkowane są na dużą skalę niestety na różne woltaże jest to samo oznaczenie. Więc prawdopodobne jest, że przy tym samym zasilaniu silniki mogą kręcić się z różną prędkością obrotową.

Link do komentarza
Share on other sites

To zależy. Jeżeli chcesz zrobić przekładnie to będziesz potrzebował kilku kół zębatych, wałów i jakiś mocowań. Musisz sam ocenić czy masz odpowiednią ilość rzeczy do zrobienia przekładni i czy sobie z tym poradzisz.

Najlepiej kup zestaw silnika/silników z przekładnią Tamiya Botland - przekładnia podwójna Tamiya lub zwykłe silniki z gotową przekładnią z tworzywa sztucznego (cena około 19zł/szt)

Z tego co doczytałem, to te silniki produkowane są na dużą skalę niestety na różne woltaże jest to samo oznaczenie. Więc prawdopodobne jest, że przy tym samym zasilaniu silniki mogą kręcić się z różną prędkością obrotową.

Przekładnie da się chyba zrobić z klocków lego? Mam dużo zębatek itd.

Mam jeszcze ostatnie pytanko przed próbą budowy Waldka. W tym temacie jest pokazane jak ma płytka wyglądać po skończonej robocie. Niestety nie znam się za bardzo, ale jak to się ze sobą komunikuje? W ogóle nie widzę ścieżek. Zaznaczę że z lutowaniem miałem styczność ale to tylko przy naprawach w domu, więc nie ogarniam całkiem tego zagadnienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.