Skocz do zawarto┼Ťci

Pytanie o ARDUINO MEGA Atmega1280

greggrw

Pomocna odpowied┼║

Witam serdecznie ­čÖé Mam pytanie do fachowc├│w... Czy wspomniane przeze mnie w temacie

arduino mega:

http://allegro.pl/arduino-mega-atmega1280-orginal-najmocniejszy-i1397516029.html

mo┼╝e pracowa─ç samo (samodzielne i zdalne sterowanie serwami) czy musz─Ö do tej p┼éytki jeszcze jaki┼Ť uk┼éad pod┼é─ůczy─ç?

Pozdrawiam ­čÖé

og├│lnie rzecz bior─ůc to tak o ile wszystko b─Ödzie zasilane, tylko serwa b─Öd─ů pod┼é─ůczone do tego na kabelkach. Pamietaj aby nie pod┼é─ůcza─ç zasilania serw do stabilizatora z tej p┼éytki je┼Ťli serwa b─Öd─ů obci─ů┼╝one.

• Pomog┼ée┼Ť! 1

Musisz pod┼é─ůczy─ç zasilanie ­čÖé . A tak na serio to arduino to p┼éytka samodzielna nie potrzebuje nic dodatkowo. Ale do zasilania serw musisz da─ç przetwornic─Ö albo stabilizator. Arduino jak dobrze pami─Ötam jest w stanie da─ç tylko 300mA (chodzi mi o wyprowadzone na p┼éytce 5v). Ale og├│lnie nie polecam arduina. Jest drogie, szkoda zamkn─ů─ç tyle kasy np w lampce rgb. Lepiej wytrawi─ç w┼éasn─ů p┼éytk─Ö. Najwi─Öksz─ů wad─ů Arduina jest pl─ůtanina przewod├│w kt├│rymi ┼é─ůczysz.

Z tym zasilaniem przecie┼╝ wiadomo ­čśő Ale ciesz─Ö si─Ö, ze macie poczucie humoru ­čÖé

Dzi─Ökuj─Ö za odpowiedzi ­čÖé

Wracaj─ůc do spraw technicznych... Faktycznie z tym zasilaniem serw to m├│g┼ébym a nawet na pewno bym zawali┼é bo bym pod┼é─ůczy┼é pod arduino heh...

OldSkull "je┼Ťli serwa b─Öd─ů obci─ů┼╝one"... No tak b─Öd─ů pobiera┼éy wi─Ökszy pr─ůd i uk┼éad uleg┼éby spaleniu jak mniemam. A gdyby zamiast dodatkowego stabilizatora po prostu sch┼éodzi─ç stabilizator z arduino jakim┼Ť radiatorem z wiatrakiem? :->

Armir Ja nie chc─Ö ┼╝adnej lampki RGB ­čśő tylko my┼Ťl─Ö ┼╝eby za nied┼éugo "wszczepi─ç" t─Ö p┼éytk─Ö do mojego ED-2 (dla nie wtajemniczonych - jest tu na forum w dziale nieuko┼äczone...)

a si┼éowniki wrzecionowe zast─ůpi─ç silnymi serwami...

Pozdrawiam ­čśâ

Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.
Zarejestruj si─Ö lub zaloguj, aby ukry─ç t─Ö reklam─Ö.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i monta┼╝ PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
┬á┬á ÔÇó Darmowe p┼éytki dla student├│w i projekt├│w non-profit
┬á┬á ÔÇó Tylko 5$ za 10 prototyp├│w PCB w 24 godziny
┬á┬á ÔÇó Us┼éuga projektowania PCB na zlecenie
┬á┬á ÔÇó Monta┼╝ PCB od 30$ + bezp┼éatna dostawa i szablony
┬á┬á ÔÇó Darmowe narz─Ödzie do podgl─ůdu plik├│w Gerber
Zobacz r├│wnie┼╝ ┬╗ Film z fabryki PCBWay

No tak b─Öd─ů pobiera┼éy wi─Ökszy pr─ůd i uk┼éad uleg┼éby spaleniu jak mniemam. A gdyby zamiast dodatkowego stabilizatora po prostu sch┼éodzi─ç stabilizator z arduino jakim┼Ť radiatorem z wiatrakiem?

To kwestia maksymalnej pr─ůdowej wydajno┼Ťci stabilizatora. Najprawdopodobniej wynosi ona co┼Ť w okolicach 500mA (mo┼╝e wi─Öcej, nie mam czasu szuka─ç), a jedno serwo potrafi w porywach pobiera─ç nawet do 1A.

M├│wisz o mocnych serwach. Stabilizator 1,5A nie wystarczy. Musisz pomierzy─ç pob├│r podczas pracy takiego serwa. Ew mo┼╝na u┼╝y─ç 1 stabilizatora na ka┼╝de serwo. Z gotowych rozwi─ůza┼ä jest taki monitor akumulatora li-po w sklepie w chinach. OldSkull co┼Ť o nim pisa┼é. Ma on chyba 15 A. Tylko z tego co wiem ty u┼╝ywasz akumulator├│w o┼éowiowych.

Mo┼╝e Ci─Ö zainteresuje gotowy modu┼é I/O, w kt├│rym jest mo┼╝liwo┼Ť─ç pod┼é─ůczenia zewn─Ötrznego zasilania w┼éa┼Ťnie do serw. Wprawdzie mam takie tylko pod standardowe Arduino 168/328, ale czy na pewno potrzebujesz ArduinoMega? Modu┼é znajdziesz tutaj

Bobby, Mega nie jest w 100% kompatybilna z Duemillanove, ale faktycznie rozstaw pin├│w si─Ö zgadza i wi─Ökszo┼Ť─ç shield├│w pasuje. I2C jest w innym miejscu. Modu┼é, kt├│ry poda┼éem w linku b─Ödzie dzia┼é z Meg─ů, ale nie b─Ödzie dost─Öpu do I2C w┼éa┼Ťnie.

Dzi─Ökuje wszystkim, ┼╝e tak aktywnie podeszli┼Ťcie do mojego pytania ­čÖé

mactro ten modu┼é I/O ma na wyj┼Ťciu tylko 3,3 V...

KD93 to wydaje si─Ö rozs─ůdne. Starczy po takim jednym na serwo?

Stabilizator napi─Öcia +5V 2A L78S05CV 78S05 7805 / sprzed. mksemics

http://allegro.pl/stabilizator-napiecia-5v-2a-l78s05cv-78s05-7805-i1397862568.html

Armir ┼╗elowych. Ale za nied┼éugo takiego du┼╝ego napi─Öcia nie b─Öd─Ö potrzebowa┼é ­čśë

Komentarz dodany przez: Nawyk

_allegro

Starczy po takim jednym na serwo?

greggrw, do tej pory nie poda┼ée┼Ť informacji ile pr─ůdu maksymalnie pobieraj─ů Twoje serwa. Chcesz ┼╝eby┼Ťmy zgadywali? :>

greggrw, no w┼éa┼Ťnie nie ­čÖé Ma wyprowadzone z┼é─ůcze, gdzie mo┼╝na podpi─ů─ç sobie zewn─Ötrzne zasilanie serwa. Ka┼╝dy pin digital s─ůsiaduje na tym shieldzie z pinami GND i VCC, Umo┼╝liwia to ┼éatwe podpi─Öcie czujnik├│w i serw, bez pl─ůtaniny kabli. Kiedy podepniesz si─Ö do z┼é─ůcza servo power, to VCC jest po┼é─ůczone w┼éa┼Ťnie z tym z┼é─ůczem.

mactro Bardzo ciekawe ­čÖé

Nawyk Faktycznie jakims cudem nie poda┼éem o jakie serwami chodzi... Robi─Ö dzi┼Ť za du┼╝o rzeczy na raz ­čśÉ

Na pocz─ůtek takie mo┼╝e p├│┼║niej co┼Ť lepszego...

servo klasy standard HexTronik HX12K.

masa ÔÇô 63g.

wymiary (szer./dł./wys.) - 19,7x40,5x39mm.

pr─Ödko┼Ť─ç ÔÇô 0,16sek./4,8V

moment obrotowy ÔÇô 10kg./4,8V

napi─Öcie robocze ÔÇô 4,8V/7V

zalecana temp. pracy - -30C/+60C

tryby ÔÇô metalowe

┼éo┼╝yska ÔÇô metalowe kulkowe/2szt.

w opisie sprzedawca podaje tylko napi─Öcie bez pr─ůdu...

Do┼é─ůcz do dyskusji, napisz odpowied┼║!

Je┼Ťli masz ju┼╝ konto to zaloguj si─Ö teraz, aby opublikowa─ç wiadomo┼Ť─ç jako Ty. Mo┼╝esz te┼╝ napisa─ç teraz i zarejestrowa─ç si─Ö p├│┼║niej.
Uwaga: wgrywanie zdj─Ö─ç i za┼é─ůcznik├│w dost─Öpne jest po zalogowaniu!

Anonim
Do┼é─ůcz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisa─ç...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywr├│─ç formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Tw├│j link b─Ödzie automatycznie osadzony.   Wy┼Ťwietla─ç jako link

×   Twoja poprzednia zawarto┼Ť─ç zosta┼éa przywr├│cona.   Wyczy┼Ť─ç edytor

×   Nie mo┼╝esz wklei─ç zdj─Ö─ç bezpo┼Ťrednio. Prze┼Ťlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

• Utw├│rz nowe...

Wa┼╝ne informacje

Ta strona u┼╝ywa ciasteczek (cookies), dzi─Öki kt├│rym mo┼╝e dzia┼éa─ç lepiej. Wi─Öcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatno┼Ťci.