Skocz do zawartości

Pytanie o ARDUINO MEGA Atmega1280


greggrw

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie 🙂 Mam pytanie do fachowców... Czy wspomniane przeze mnie w temacie

arduino mega:

http://allegro.pl/arduino-mega-atmega1280-orginal-najmocniejszy-i1397516029.html

może pracować samo (samodzielne i zdalne sterowanie serwami) czy muszę do tej płytki jeszcze jakiś układ podłączyć?

Pozdrawiam 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

ogólnie rzecz biorąc to tak o ile wszystko będzie zasilane, tylko serwa będą podłączone do tego na kabelkach. Pamietaj aby nie podłączać zasilania serw do stabilizatora z tej płytki jeśli serwa będą obciążone.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Musisz podłączyć zasilanie 🙂 . A tak na serio to arduino to płytka samodzielna nie potrzebuje nic dodatkowo. Ale do zasilania serw musisz dać przetwornicę albo stabilizator. Arduino jak dobrze pamiętam jest w stanie dać tylko 300mA (chodzi mi o wyprowadzone na płytce 5v). Ale ogólnie nie polecam arduina. Jest drogie, szkoda zamknąć tyle kasy np w lampce rgb. Lepiej wytrawić własną płytkę. Największą wadą Arduina jest plątanina przewodów którymi łączysz.

Link do komentarza
Share on other sites

Z tym zasilaniem przecież wiadomo 😋 Ale cieszę się, ze macie poczucie humoru 🙂

Dziękuję za odpowiedzi 🙂

Wracając do spraw technicznych... Faktycznie z tym zasilaniem serw to mógłbym a nawet na pewno bym zawalił bo bym podłączył pod arduino heh...

OldSkull "jeśli serwa będą obciążone"... No tak będą pobierały większy prąd i układ uległby spaleniu jak mniemam. A gdyby zamiast dodatkowego stabilizatora po prostu schłodzić stabilizator z arduino jakimś radiatorem z wiatrakiem? :->

Armir Ja nie chcę żadnej lampki RGB 😋 tylko myślę żeby za niedługo "wszczepić" tę płytkę do mojego ED-2 (dla nie wtajemniczonych - jest tu na forum w dziale nieukończone...)

a siłowniki wrzecionowe zastąpić silnymi serwami...

Pozdrawiam 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No tak będą pobierały większy prąd i układ uległby spaleniu jak mniemam. A gdyby zamiast dodatkowego stabilizatora po prostu schłodzić stabilizator z arduino jakimś radiatorem z wiatrakiem?

To kwestia maksymalnej prądowej wydajności stabilizatora. Najprawdopodobniej wynosi ona coś w okolicach 500mA (może więcej, nie mam czasu szukać), a jedno serwo potrafi w porywach pobierać nawet do 1A.

Link do komentarza
Share on other sites

Mówisz o mocnych serwach. Stabilizator 1,5A nie wystarczy. Musisz pomierzyć pobór podczas pracy takiego serwa. Ew można użyć 1 stabilizatora na każde serwo. Z gotowych rozwiązań jest taki monitor akumulatora li-po w sklepie w chinach. OldSkull coś o nim pisał. Ma on chyba 15 A. Tylko z tego co wiem ty używasz akumulatorów ołowiowych.

Link do komentarza
Share on other sites

Może Cię zainteresuje gotowy moduł I/O, w którym jest możliwość podłączenia zewnętrznego zasilania właśnie do serw. Wprawdzie mam takie tylko pod standardowe Arduino 168/328, ale czy na pewno potrzebujesz ArduinoMega? Moduł znajdziesz tutaj

Link do komentarza
Share on other sites

Bobby, Mega nie jest w 100% kompatybilna z Duemillanove, ale faktycznie rozstaw pinów się zgadza i większość shieldów pasuje. I2C jest w innym miejscu. Moduł, który podałem w linku będzie dział z Megą, ale nie będzie dostępu do I2C właśnie.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje wszystkim, że tak aktywnie podeszliście do mojego pytania 🙂

mactro ten moduł I/O ma na wyjściu tylko 3,3 V...

KD93 to wydaje się rozsądne. Starczy po takim jednym na serwo?

Stabilizator napięcia +5V 2A L78S05CV 78S05 7805 / sprzed. mksemics

http://allegro.pl/stabilizator-napiecia-5v-2a-l78s05cv-78s05-7805-i1397862568.html

Armir Żelowych. Ale za niedługo takiego dużego napięcia nie będę potrzebował 😉

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Starczy po takim jednym na serwo?

greggrw, do tej pory nie podałeś informacji ile prądu maksymalnie pobierają Twoje serwa. Chcesz żebyśmy zgadywali? :>

Link do komentarza
Share on other sites

greggrw, no właśnie nie 🙂 Ma wyprowadzone złącze, gdzie można podpiąć sobie zewnętrzne zasilanie serwa. Każdy pin digital sąsiaduje na tym shieldzie z pinami GND i VCC, Umożliwia to łatwe podpięcie czujników i serw, bez plątaniny kabli. Kiedy podepniesz się do złącza servo power, to VCC jest połączone właśnie z tym złączem.

Link do komentarza
Share on other sites

mactro Bardzo ciekawe 🙂

Nawyk Faktycznie jakims cudem nie podałem o jakie serwami chodzi... Robię dziś za dużo rzeczy na raz 😐

Na początek takie może później coś lepszego...

servo klasy standard HexTronik HX12K.

masa – 63g.

wymiary (szer./dł./wys.) - 19,7x40,5x39mm.

prędkość – 0,16sek./4,8V

moment obrotowy – 10kg./4,8V

napięcie robocze – 4,8V/7V

zalecana temp. pracy - -30C/+60C

tryby – metalowe

łożyska – metalowe kulkowe/2szt.

w opisie sprzedawca podaje tylko napięcie bez prądu...

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.