Skocz do zawartości

Restartująca się ładowarka imax b6


kacper1611x

Pomocna odpowiedź

Witam.

Niedawno zakupiłem ładowarkę imax b6 razem z zasilaczem 12V 5A.

Zakupiłem do tego dwa ogniwa lipol 3,7V 910mAh.

Po zapoznaniu się z obsługą ładowarki podłączyłem akumulatorki.

Najsampierw rozładowałem oba ogniwa prądem 0,5A.

Zmierzyłem napięcie i na obu było 3,20V.

Następnie podłączyłem jeden z akumulatorków do ładowania prądem 0,9A.

Po pewnym czasie gdy usłyszałem sygnał dźwiękowy odłączyłem go i zmierzyłem napięcie 3,67V.

Teraz podłączyłem drugi akumulatorek i ustawiłem takie same parametry ładowania, jednak gdy włączyłem ładowanie ładowarka się zrestartowała i od tamtej pory zawsze jak próbuję włączyć ładowanie ładowarka się restartuje.

Jeżeli włączę ładowanie a nic nie jest podpięte to na wyświetlaczu wyskakuje mi informacja że nie ma połączenia i powraca do 'okna' ustawiania parametrów danych, ale się nie restartuje.

Drugie ogniwo, którego już nie naładowałem, po zmierzeniu miernikiem ma 3,44V

Rozkręciłem obudowę ładowarki ale nic nie wygląda na przepalone lub uszkodzone.

Za nic nie mogę dojść co się mogło stać więc proszę o jakąkolwiek pomoc.

Z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Link do komentarza
Share on other sites

Prawdopodobnie siadł któryś z tranzystorów w przetwornicy i w momencie załączenia zasilania na złącze ładowania robi reset. Do sprawdzenia są tranzystory MOSFET w obudowach SO-8 w okolicach dolnego lewego rogu wyświetlacza, jeśli możesz to zrób zdjęcia płyty głównej i wstaw w tym topicu, a postaramy Ci się jakoś zdalnie pomóc 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zrób pewien test. Na tej fotce

IMG_4d2767546d4028510.jpg

po lewej jest tranzystor do pomiaru prądu. Spróbuj ładowarkę bujnąć na więcej niż powiedzmy 2A. Jeśli wyskoczy Ci że ładowarka nie może ładować takim prądem to trzeba wymienić ten tranzystor.

Nie wiem czy ma to jakiś związek, ale warto sprawdzić.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Z tego co wyczytałem to ładowarka nie ma informacji że nie może ładować takim prądem, więc to raczej mi nie wyskoczy.

W całym zakresie prądu ładowania (0,1A - 5A) próbowałem ale i tak albo się restartuje (jeśli lipol jest podłączony) lub wyświetla że nie ma połączenia (jeśli nic nie jest podłączone)

Po włączeniu ładowania zawsze jeszcze sprawdza czy jest podłączone tyle cell ile się ustawiło i to trwa zazwyczaj z 2-3 sekundy i w trakcie tego zazwyczaj się restartuje.

Zapewne sprawdza to mierząc napięcie na wyjściu, więc możliwe że coś jest z tym co mierzy to napięcie tylko nie wiem co się tym zajmuje.

Dodam jeszcze kilka zdjęć reszty płytki:

Link do komentarza
Share on other sites

To nie tranzystor do pomiaru prądu tylko zabezpieczający przed odwrotną polaryzacją napięcia zasilającego. Kawałek drutu zamiast niego i okażę się czy to jego wina.

Nie do końca dobrze sprecyzowałem wypowiedź, Miałem na myśli że jak ten element jest sypnięty to wywala błąd a raczej przestaje ładować powyżej (u mnie tak było) 0.7A. Faktem jest rzeczywiście że zabezpiecza przed odwrotnym podpięciem.

Link do komentarza
Share on other sites

Tu masz schemat stopnia mocy podobnej ładowarki

Mierniczek w dłoń i sprawdzamy po kolei diody i tranzystory 🙂 Prawdopodobnie tranzystor oznaczony na schemacie jako VT16 jest cały czas otwarty i w momencie włączenia przetwornicy następuje reset.

Link do komentarza
Share on other sites

Po sprawdzeniu miernikiem wszystko wygląda że jest ok oprócz dwóch elementów.

Na tym zdjęciu:

IMG_4d27672b384381796.jpg

kostka po prawej nie przewodzi i dopiero w momencie włączenia ładowania zaczyna przewodzić ale się ładowarka oczywiście restartuje i przestaje przewodzić.

Natomiast na tym samym zdjęciu kostka po lewej przewodzi cały czas nawet jak nie jest podłączone zasilanie chociaż w momencie restartu na chwilę przestaje przewodzić

Nie wiem czy to tak powinno działać.

Reszta działa raczej dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

No więc tak ten tranzystor po lewej stronie (z postu wyżej) jest cały czas otwarty więc pewnie jest to problem opisany przez grabo. Chcę więc go wymienić, lecz nigdzie nie mogę znaleźć dokumentacji do tego a tym bardziej sklepu gdzie mógłbym to dostać. Znalazłem, że niektórzy mają w tym miejscu irf7424, które można łatwo dostać i jest do tego dokumentacja. Czy mogę w to miejsce wstawić ten irf?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.