Skocz do zawartości

Dobór mikrokontrolera do sterowania przekaźnikami


Pomocna odpowiedź

To z pierwszego linka to tylko adapter. Natomiast różnica w cenie pomiędzy programatorem z drugiego linka, a programatorem z trzeciego linka wynika z tego, że ten z drugiego jest do samodzielnego montażu, a ten z trzeciego jest już zmontowany.

Ad pierwszego też myślałem, że to tylko adapter, ale tam jest jedno ciekawe zdanie:

"Posiada on wbudowany układ zasilający programowana „kostkę” oraz programator i rezonator kwarcowy. Całość to niewielka płytka z kilku różnej wielkości podstawkami i elementami elektronicznymi. "

OldSkull - Chodzi o to: http://www.are.net.pl/?id=products&cmd=9&pid=13 ?? Ten byłby najodpowiedniejszy?

Recon, chodzi o to, że posiada układ zasilający programowaną kostkę oraz programator i rezonator kwarcowy (czyli może zasilać programator). 🙂 A ten z ARE jest taniutki, to jest po prostu USBasp.

Hmm mam 7 i XP więc nie powinno być problemów 😉 chyba zdecyduję się właśnie na ten model 😉

Natchnęło mnie i zrobiłem schemacik całego układu, na razie bez dobranych wartości rezystorów, jest w załącznikach. Proszę o oceny, komentarze i porady 🙂

sterowanieprzkaznikami-head.pdf

A ja, po staremu, polecam STK500v2 - cena ta sama, a warto wybrać taki z trybem HID. Nie ma problemu z konfiguracją (nie potrzeba sterowników). No i działa pod każdym systemem od mikromiękkich 🙂

Masz zamiar korzystać z wewnętrznego oscylatora? Do VCC podepnij kondensator 100nF do masy. AVCC podłącz przez dławik 10uH do VCC i kondensator 100nF do masy. Jeżeli nie będziesz używał pinu z resetem to podciągnij go przez opornik 10k do VCC i kondensator 100nF do masy. Pin AREF też możesz podłączyć przez kondensator do masy.

Nie widzę żadnego gniazda do podłączenia programatora, w takim wypadku przy każdym programowaniu będziesz musiał wyciągać procka i wkładać go do jakiegoś adaptera. Warto sobie dołożyć takie gniazdo, nazywa się BH-10.

Zastosowałem się do Twoich rad 🙂 mam tylko nadzieję, że dobrze je zrozumiałem, przedstawiam poprawiony schemat. Co do oscylatora zewnętrznego, to myślałem, że do moich dosyć banalnych zastosowań wystarczy tylko wewnętrzny, ale jak się mylę do dodam i zewnętrzny 🙂

Tylko trochę teraz straciłem wiarę w zrobieniu tego na płytce jednostronnej, no ale może z kilkoma zworkami jakoś to upchnę 🙂 podejrzewam, że znacznie łatwiej było by mi to upchnąć w wersji kwadratowej - smd, ale trochę boję się o moje umiejętności w lutowaniu, to by było pierwsze moje zderzenie z lutowaniem w smd 🙄

sterowanieprzkaznikami-head.pdf

A zamierzasz korzystać z przetwornika analogowo cyfrowego? Z tego co widzę to nie, bo masz tam podpięte przyciski, które można odczytać jako 0/1. Nie wiem dlaczego RafI kazał podpinać AREF i AVCC, bo jak nie korzystasz z przetwornika to możesz je zostawić "wiszące", bez podłączania.

[ Dodano: 29-01-2011, 12:07 ]

Acha i jeszcze jedno, to pewnie głupi błąd, ale masz na schemacie stabilizator 7812, on stabilizuje na 12V, na 5V stabilizuje 7805.

  • Pomogłeś! 1

Tak tak, to głupia pomyłka, nigdy nie mogę zapamiętać tych symboli.

Oczywiście nie zamierzam korzystać z przetwornika, dlatego jeśli sprawią mi trudności te wyjścia, to faktycznie pozostawię je wiszącymi 🙂

Połączenia całej reszty są już w porządku?

Widzę, że nie do końca się zrozumieliśmy 😉 W załączniku masz rysunek z połączeniami o których wspomniałem wcześniej.

---

Widzę, że się odrobinę spóźniłem:-) Te kilka elementów to parę groszy, a zawsze będzie można wykorzystać przetwornik.

schemat.thumb.png.6da8097ae10e0af1c7ad24fac1ba9e74.png

I ten kondensator 100nF przy pinach programatora, on jest na schemacie podłączony dobrze, ale na płytce trzeba go podłączyć jak najbliżej wyprowadzeń VCC i GND mikrokontrolera, przy wyjściu programatora nie jest konieczny.

[ Dodano: 29-01-2011, 12:21 ]

PS. Ja sprawdzałem plik z załącznika ostatniego postu na 1 stronie. Tutaj reset i kondensator sa podpięte dobrze.

[ Dodano: 29-01-2011, 12:22 ]

RafI, ale po co te AREF i AVCC ma podpinać, skoro nie korzysta z ADC? Kilka niepotrzebnych ścieżek i elementów.

Bądź aktywny - zaloguj się lub utwórz konto!

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto w ~20 sekund!

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj się »

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się »
×
×
  • Utwórz nowe...