Skocz do zawartości

Dobór mikrokontrolera do sterowania przekaźnikami


Recon

Pomocna odpowiedź

A bo ja nie rozróżniam tych warstw, w każdym razie parametry i tak zmieniłem na dobre, różni się tylko kolorem 😎 a to i tak płytka jednowarstwowa i sam będę trawił 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Aj ten mostek to mnie do podwyższonego ciśnienia doprowadził... W programie w którym robiłem płytkę - Altium Designerze był i mniejszy i to właśnie ten mniejszy wybrałem, ale okazało się, że ma footprinta niezgodnego ze schematem tego mostka i zamieniał + na - w czego rezultacie miałem na masie plusa a na zasilaniu minusa, na pewno dało się to jakoś naprawić, ale jeszcze za dobrze nie umiem tego programu, w każdym razie mostek który mam aktualnie nie miał tej 'usterki' i jest chyba nawet na 10A z tego co pamiętam 😎 może trochę większy, ale nawet szczęśliwie mam taki w swoich zapasach, a na wymiarach PCB zależy mi drugorzędnie

Link do komentarza
Share on other sites

Opanowałem już całkiem całkiem BASCOMA, a przynajmniej na tyle by napisać prawidłowo pogram, który obsłuży mi te przekaźniki tak jak o tym 'marzłem' : 😅 teraz jeszcze mam małe wątpliwości co do doboru odpowiedniego obciążenia trafka:

Będzie zasilało procek - atmega8, 5 diod LED(max 2 na raz świecące), 8 przekaźników 5V (max 4 na raz zwarte). Z moich obliczeń (zakładając trochę nadmiaru obciążenia) wynika iż 300mA będzie szukaną wartością, chciałbym zapytać czy ktoś nie mógł by tego skorygować i sprawdzić czy faktycznie tak będzie, byłbym bardzo wdzięczny.

A Modów przepraszam za lekki OT i ten indukcyjny temat nie pasujący do działu, ale nie chciałem zakładać osobnego tematu dla takiej błahostki 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

O parę mA walczył nie będę, bo to i tak z sieci, a trafko na 0.33A mam, więc cieszy mnie to, że ta wartość będzie dobra 🙂

Jeszcze ad linku - dobra sprawa, muszę przestudiować na przyszłość 🙂

EDIT: No i problemów z moim pierwszym cyfrowym projektem ciąg dalszy... Całość, z wymienionym wyżej trafkiem wystartowała nieoczekiwanie b.dobrze, wszystko na prawdę chodziło tak jak 'rozkazałem', aż do pewnego czasu - bez żadnych efektów dodatkowych i wizualnych nagle coś się popsuło - cały port C i D przyjął stan niski i nic nie dało się z tym zrobić, programator nadal widzi atmegę8 i mogę nawet programować, ale to na nic bo i tak nadal mam tylko niskie stany 😕 Jeśli to uszkodzone porty, to już trudno, tylko chciałem wiedzieć z jakiego to powodu, by i drugi proc mi nie wysiadł.

Dopuszczam do myśli np spięcie w układzie, mogło do niego dojść, tyle że podobno na portach atmega ma rezystory 😕 dodam, że po wyłączeniu z sieci całego układu trafo było troszke ciepłe. Co mogło wg was spowodować to uszkodzenie?

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.