Skocz do zawartości

Dobór mikrokontrolera do sterowania przekaźnikami


Recon

Pomocna odpowiedź

To ma być dosyć prosty projekt na sam początek 🙂 z dodatkowych b.ewentualnych gadżetów przewidywał bym tylko wyświetlacz, ale jak się domyślam przetwornik nie ma nic do tego, dlatego zrezygnuję z tego:)

KD93 - o który kondensator 100nF chodzi? Nie bardzo rozumiem

EDIT: Dodaje przerobiony schemat, teraz już mam nadzieję dobry, darowałem sobie jednak te wyjścia do przetwornika, może w następnym projekcie, ten chce by był prosty :->

sterowanieprzkaznikami-head.pdf

Link do komentarza
Share on other sites

Teraz rezystor jest dobrze i kondensator w dobrym miejscu, tyle że RafI nieco niechcący zamieszał i podpiał go między reset a -, ty podepnij go między + a -. To co zrobił Rafi to podłączenie resetu według noty katalogowej, jest poprawne ale naprawdę mało kto stosuje ten kondensator w tamtym miejscu, bo sam rezystor jest wystarczający. Ten kondensator ma pełnić rolę filtra przy zasilaniu procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

To tak

- kondensator na resecie jest niepotrzebny

- rezystor może być, ale nie musi

- naprawdę radzę PD0 i PD1 wyprowadzić oddzielnie, aby móc potem korzystać z UARTa - co daje np. możliwość przez prostą przejściówkę komunikowania się z komputerem np. przez hyperterminal albo sterowania tym układem za pomocą innego układu (lub na odwrót).

- nie jestem pewien, ale chyba AVcc powinno być zasilone, ponieważ PORTC z nich korzysta nawet jeśli nie używa się przetwornika ADC.

- zdradzisz do czego to ma służyć? Możemy mieć jakieś dobre sugestie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

KD93, nic tam nie namieszałem 😉 a'propos to rzeczywiście przy ATmega8 nie trzeba podciągać resetu, choć z doświadczenia wiem, że różnie bywa. Czasami te procki wariowały bez tego podciągnięcia. Mimo, że we fusebitach wszystko było dobrze ustawione. Kondensator przydaje się gdy napięcie jest zaszumione. Na dobrą sprawę to wyprowadziłbym na goldpiny wszystkie wolne piny z procka w razie czego zawsze będzie się do czego podpiąć 😉.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czyli, że powinienem wywalić ten kondensator przy resecie, a nie czaje o które miejsce między + a - chodzi.. Trochę zamieszało mi się już 😉 a to wyjście AVcc to dla spokoju ducha chyba faktycznie zasile 😅

Co do zamierzonego celu: Układ ma kontrolować przekaźniki, które będą sterowały lampowym headem gitarowym(min. zmiana kanałów, pętle efektów, zamiany potencjometrów), A całość ma być sterowalna poprzez nożny, podłogowy przełącznik z czterema tak jak na schemacie monostabilnymi włącznikami 😎

Link do komentarza
Share on other sites

- nie jestem pewien, ale chyba AVcc powinno być zasilone, ponieważ PORTC z nich korzysta nawet jeśli nie używa się przetwornika ADC.

Ja nigdy nie zasilałem i korzystałem z portu C. Z tym że nie wiem jak w nowych megach, ale w starych był chyba taki bug, że napięcie z VCC przebijało do AVCC. w zasadzie to muszę to sprawdzić, bo potem będę miał problem ze swoją płytką 😃

RafI, wiem że nie namieszałeś, bo masz dobrze, ale zbiłeś trochę Recon z tropu, bo miał podłączony kondensator między 5V a GND i nagle znalazł się on między resetem a GND 😃 Z tym że faktycznie nie jest aż tak pilnie porzebny, bo z tego co widzę to filtrowanie przy stabilizatorze jest porządne.

, a nie czaje o które miejsce między + a - chodzi..

Piny + i - procesora 😉 czyli VCC i GND, 7 i 8 pin. Jak najbliżej nich stosuje się kondensator 100nF do tłumienia.

Link do komentarza
Share on other sites

Aha czyli już jest wszystko dobrze Teraz tylko programator kupić, na razie chyba przy tym jestem:

Programator AVR ISP USB Atmega Attiny Linux Tanio!

od aske77

http://allegro.pl/programator-avr-isp-usb-atmega-attiny-linux-tanio-i1420406723.html

No i muszę zdecydować czy kupić atmege smd czy zwykłą

__________

Komentarz dodany przez: Nawyk

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Tak jak pisze OldSkull z AVCC jest zasilany m.in. PORTC3...0, więc zawsze trzeba to podpinać.

Faktycznie, doczytałem teraz. AVCC port C, ale jest wewnętrznie zwarty z VCC, z tym że rezystancja wynosi ~5ohm, więc lepiej podłączać.

Link do komentarza
Share on other sites

W starszych wersjach atmegi8 faktycznie było AVCC podpięte na stałe do VCC, ale wynikało to z błędu w strukturze. Jak nie podpięło się nic do AVCC, to były szanse że zadziała. Ale wiem że w nowej m8 miało być to poprawione, więc teraz radze już zawsze podpinać, bo nawet jeżeli teraz damy starą atmege, to może ona się uszkodzić i wymienimy ją na nową, a w tedy będzie spory problem.

Link do komentarza
Share on other sites

Pojawił się u mnie jeszcze jeden mały problemik: Atmega8-APU to to samo jeśli chodzi o budowę(i funkcje poszczególnych pinów) co Atmega8-16PC i Atmega8-16PI ?? Pytam ponieważ chciałbym kupić pierwszy z wymienionych, bo jest na allegro, a niestety nie mogę znaleźć jego bibliotek do programu, w przeciwieństwie do 2 pozostałych - PC i PI

Link do komentarza
Share on other sites

Recon, ATmega8A-PU to po prostu nowa wersja mikrokontrolera ATmega8. Różnią się charakterystykami elektrycznymi i niczym poza tym. Nie ma zmian w rejestrach. Spokojnie możesz brać tą ATmegę. Wszystko masz opisane tutaj

Generalnie literki PU na końcu oznaczają obudowę DIP, natomiast AU obudowę TQFP32.

Nie spotkałem się z atmegą która ma na końcu literki PC

Link do komentarza
Share on other sites

Literka U oznacza, że jest to produkt Pb-free. Literka C mogłaby oznaczać comercial, a literka I - industrial. W tabelce Ordering Information jest napisane, że industrial ma zakres temperatur od

-40 do 85stC. Niestety nie widzę nic na temat comercial, choć można się spodziewać, że zakres temperatur będzie mniejszy.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam, dziękuje za odpowiedzi, udało mi się zaprojektować jako-taką płytkę pod to wszystko, wyszły tylko 4 zworki, no i kondensatory filtrujące napięcie nie są jakoś 'super blisko' atmegi, ale myślę, że ogólnie nie wypadło to tak źle 😉 zamiast całych kompleksów tranzystorów zastosowałem uniwersalny Driver do przekaźników - ULN2803A który znacząco uprościł sprawę 😉 dodatkowo jest 5 gniazd na diody LED, gniazdo programatora, gniazda na przełączniki i na przekaźniki. Podświetlony jest odcinek masy od prostownika do ULN

Załączam screenshota:

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.