Skocz do zawartości

[C] STM32 - Problem z SysTick


kling

Pomocna odpowiedź

Więc tak, problem z SysTickiem rozwiązany. Mój problem polegał na tym, że miałem nieaktualnego helpa, a najnowsze biblioteki. Sporo się zmieniło w jego obsłudze, ale już częściowo to opanowałem. Mam jeszcze pewien problem, ale na razie spróbuje go rozwiązać samodzielnie;)

Po drugie cieszę się, że na forum jest kilka osób które bawią się ARM'ami. Mam nadzieje, że jeżeli Władza nie będzie miała nic przeciwko temu(niezgodność z tematyka...) to możemy trochę o tym podyskutować🙂 być może ktoś jeszcze sie do nich przekona;)

Zaczynając, nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia. Mianowicie przeglądając internet natknąłem się na wiele złych opinii o tych bibliotekach od ST. Zwłaszcza o tym, że są nieoptymalne. Ile w tym prawdy? I czy naprawdę warto zaniechać ich nauki i męczyć z tymi 32-bitowymi rejestrami? Jeszcze ludzie wspominali o 'bit-bandingu' ale nie znalazłem zbyt wielu informacji o tym...

P.S. W takim razie chyba zostane przy TS. 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Są mało optymalne. Tylko jakie ma znaczenie czy inicjalizacja ADC zajmuje 5 czy 50 cykli zegara, skoro robisz to raz?

Pomijając jakieś przypadki wymagające wyjątkowych optymalizacji można te biblioteki używać. Ja je w dużej części wykorzystuje. Są trochę specyficzne, ale jak się do nich przyzwyczaić to wiele rzeczy prosto się obsługuje. Mogę polecić.

Link do komentarza
Share on other sites

Jak chodzi o bibliotekę ST to ja za nią nie przepadam. Jest nieoptymalna, ale to jak każda biblioteka, nie można narzekać.

Moim zdaniem jest brzydka - wypełnianie niekończących się struktur jest paskudne, ale to rzecz gustu.

Natomiast tym co mnie do biblioteki zniechęciło to jej zmiany. Sam już to zobaczyłeś - masz przykład, a nie działa bo nowa wersja bibliteki... Ja interesowałem się STM32 już jakiś czas temu. Byłem niesamowicie zaskoczony, jak po może roku przerwy stare programy nie chciały się skompilować... ST przygotowało nową bibliotekę i musiałem się wszystkiego uczyć od nowa... Teraz mam uraz.

Link do komentarza
Share on other sites

Osobiście bardziej odrzuca mnie zabawa z rejestrami niż niekończące się struktury... Ale ciężko jest znaleźć fajne przykłady czy też materiały do nauki przy braku wstecznej komatybilności... i po raz kolejny stoję przed ważnym wyborem i jestem w kropce;d

//EDIT

Chyba przekonałem się do rejestrów:) wcale nie jest tak źle, jakby to wyglądało;)

Tylko nie rozumiem jednej rzeczy. Chodzi o odczyt stanu wejścia. Mam przycisk podpięty do PA0.

Konfoiguracja:

GPIOA->CRL = 0x4;
GPIOA -> CRH = 0x00;

Odczyt:

uint32_t stan = GPIOA->IDR;

I ku mojemu zdziwieniu otrzymuje stan=0xa001 !?!

Według dokumentacji, powinienem otrzymać 0x1. Skąd tam się wzięły te jedynki?! Czyżby aż tak duży wpływ zakłóceń?!

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.