Skocz do zawartości

Platforma


Nider

Pomocna odpowiedź

Witam, to mój pierwszy robot. Na razie nie ma nazwy więc nazywam go tylko platformą.

Jak na razie jest to powolny LF i platforma sterowana przez przyciski w joysticku. Później zamierzam go rozbudować: dodać ramię i sterować za pomocą przechylania joysticka, ale do tego potrzeba mi jeszcze trochę więcej wiedzy.

Robot zbudowany w oparciu o procesor ATmega16 z rezonatorem zewnętrznym 16Mhz. Na osobnej płytce mostek L293D, nie ma regulacji prędkości PWM, brak wystarczających wiadomości z tego zakresu i brak potrzeby robot jest tak wolny, że nie trzeba go zwalniać. Za to ma dość dużą moc. Zbudowany na serwach Turnigy TG9e. Trzy czujniki LTH209-01. LF'em jest tylko dla idei nie dla zawodów czy jakiejś większej potrzeby powolutku podąża za linią. Program napisany w środowisku CodeVision <---- Polecam dla początkujących.

Jeśli chodzi o zasilanie to w 90% ciągnie druta, dla testów nie chce mi się podłączać akumulatora. Pozostałe 10% to akumulator 9,6 V 700mAh.

Czekam na opinie i jakieś rady co do obsługi tego joya i pwma 😅

281903032_DSCN07911600x1200.thumb.JPG.dec5688b5639ea2a434307baa04dc4e2.JPG

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

Podoba Ci się ten projekt? Zostaw pozytywny komentarz i daj znać autorowi, że zbudował coś fajnego!

Masz uwagi? Napisz kulturalnie co warto zmienić. Doceń pracę autora nad konstrukcją oraz opisem.

Obsługa PWM'a jest dość prosta, wystarczy przejrzeć kilka kodów na forum żeby to zrozumieć. Mnie zastanawia jedno, rozumiem że TG9e są tanie, ale przecież te wszystkie micro serwa tego typu są strasznie niewytrzymałe, wyłamują się przy normalnej pracy pod mniejszym obciążeniem niż wypisane, a co dopiero przy ciągłej pracy i dość dużym obciążeniu, bo to nie jest malutki robot, a w dodatku na gąsienicach co jeszcze bardziej potęguje te obciążenia. Za dużo osób uznaje, że są tanie więc lepiej je kupić niż np. 5010 (Hextronic, Tower Pro - niepotrzebne skreślić). Za to będzie zdziwienie jak się posypią.

Link do komentarza
Share on other sites

Czy gąsienice nie spadają? Przydałby się koła napinające gąsienice ponieważ trochę zwisa. Trochę za dużo kabli. Rozumiem to jest robot do dalszych prac i dlatego tak wygląda. Ogólnie fajny pomysł.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Czy gąsienice nie spadają?

Spadają, ale sporadycznie. Też mnie zdziwiło, że tak rzadko spadają, ale nic trzeba się tylko cieszyć. O kołach napinających napewno pomyśle.

Link do komentarza
Share on other sites

Ile użyłeś tych serw? Ciekawi mnie jak radzą sobie przy obrocie, gąsienice z tego co widzę są gumowe to napęd musi mieć wtedy naprawe ciężko.

Link do komentarza
Share on other sites

Skąd wziąłeś te gąsienice?

Gąsienice są z koparki sterowanej na pilota. Lekko przerobione koła prowadzące i przyklejone do orczyków serw na klej koła napędowe

Ile użyłeś tych serw? Ciekawi mnie jak radzą sobie przy obrocie, gąsienice z tego co widzę są gumowe to napęd musi mieć wtedy naprawe ciężko.

Robot jest lekki bez akumulatora. Używam dwóch serw takich jak podałem w opisie. Bez akumulator radzą sobie bez problemu, z akumulatorem też, może trochę wolniej wszystko wykonuje ale jest git.

Link do komentarza
Share on other sites

Fajnie Ci to wyszło tylko szkoda że nie ma filmiku zdziałania :|

Pewnikiem jak jest obciążony i jak zaczynasz skręcać to wtedy spadają gąsienice ?

Link do komentarza
Share on other sites

taka drobne spostrzeżenie: jeśli wykonujesz płytkę np ta pod czujniki linii staraj się aby wyprowadzenia były w jednym miejscu, jeżeli oczywiście się da. Ładnie estetycznie to wygląda no i możesz pociągnąć jakąś taśmę.

Poza tym konstrukcja fajniutka jak na pierwszego robota naprawdę extra.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.