Skocz do zawartości

Problem z przerzutnikiem RS


bartek1333

Pomocna odpowiedź

to do rezystora tam gdzie jest napisane Vcc mam nic nie podłączać? W takim razie po co ten rezystor?

I do procka podpinam tylko GND od tego kondensatora? (nie mówiąc o zasilaniu)

Link do komentarza
Share on other sites

Napisze 3 raz Nic nie podłączasz nic do xtali.

To wiem.

Ale ostatnim postem pytałem o co innego.

Rezystor podłączam do Vcc, potem kondensator do GND, a na końcu całość do masy?

Xtail pozostaje puste.

To po co ten rezystor z kondensatorem, skoro go podłączam tylko do GND procka?

Trochę tego nie rozumiem, więc proszę o wytłumaczenie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Nie doczytałem wcześniej tematu. Jak nie grzebałeś w fusach to nie ma prawa nic być zablokowane. A jeśli nawet to ten sposób pomoże tylko wtedy kiedy ustawiłeś zewnętrzny generator. Możesz spróbować podłączając to tak jak na schemacie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie doczytałem wcześniej tematu. Jak nie grzebałeś w fusach to nie ma prawa nic być zablokowane. A jeśli nawet to ten sposób pomoże tylko wtedy kiedy ustawiłeś zewnętrzny generator. Możesz spróbować podłączając to tak jak na schemacie.

No, to teraz zadam moje wcześniejsze pytania 😉 , że by się upewnić czy wszystko dobrze podłącze.

Podpinam zasilanie do procka przez programator. Następnie do rezystora podłączam napięcie, dalej przy złączeniu nóżek rezystora i kondensatora podpinam pod xtail1. Potem kondensator do GND procka i do masy. Dobrze będzie?

I mam na komputerze cały czas sprawdzać czy procek jest już dostępny?

P.S. Prawde mówiąc to nie wiem czy grzebałem w fusach, więc dla pewności to zrobię.

I takie połączenie elementów da na wejście xtail przebieg prostokątny (lub zbliżony)?

Link do komentarza
Share on other sites

Witam ponownie,
Kilka dni temu zamówiłem sobie 2 atmegi8 i dzisiaj są już u mnie.

Zdecydowałem że będę robił kilkumodułową płytkę testową taką jak na tej stronie:

http://radzio.dxp.pl/mds/

Tylko mam pytanie, czy podłączać do czegoś wyjścia: AREF, AVCC?

Pytam, bo widziałem schematy, na których są podłączone do gnd chyba, a na niektórych nie ma nic.

I jeszcze jedno, jak programuje fusy na atmedze na kwars zewnętrzny 8MHz to na podstawce programującej musi on być? I czy po zaprogramowaniu fusów (kwarc) muszę pisać w programie - crystal=8000000 ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

Fusy w moim podpisie. Co do deklaracji to zgadza się. Podczas programowania fusów kwarc powinien być podpięty. A Aref zobacz sobie na schemacie pierwszego lepszego robota.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

AVCC - zasilanie dla przetwornika A/C (a także części PORTU C np. w atemega8). Jeżeli używasz przetwornika A/C to łączysz przez dławik do VCC i dodatkowo łączysz z masą przez kondensator 100nF. Natomiast w sytuacji gdy nie używasz przetwornika to możesz bezpośrednio połączyć AVCC i VCC.

AREF - pin z napięciem referencyjnym dla przetwornika A/C. W ustawieniach przetwornika możesz wybrać za pomocą odpowiedniej kombinacji bitów REFS0 i REFS1 źródło napięcia odniesienia. Jeżeli wybierzesz, że na AREF będziesz miał napięcie odniesienia to musisz tam podać napięcie. Jeżeli jako źródło napięcia odniesienia wybierasz wewnętrzne źródło lub AVCC to AREF łączysz z masą przez kondensator 100nF.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jak narazie już zrobiłem prawie całą płytkę z LED'amu i przyciskami i teraz robię układ ze stabilizatorem - całość na płytce uniwersalnej PDU 11.

Tylko mam pytanie:

jakie dać kondensatory na in i out, bo widziałem różne schematy i nie wiem który zastosować (czy można dać same ceramiczne, mam kilka 100nF, ale elektrolity też mam tylko mało miejsca na płytce, stąd pytanie 😉 )

Dodam że układ będzie zasilany zasilaczem stabilizowanym 9V albo 12V. Proszę o sugestie.

Link do komentarza
Share on other sites

No, płytka z ledami, przyciskami i zasilaniem zrobiona (przy stabilizatorze dałem 2x 100nF).

Płytkę z uc już zaprojektowałem tylko nie jestem pewien czy dobrze jest, proszę o sprawdzenie:

trochę wyjaśnienia:

po prawej uC wychodzące z jego środka to ścieżka Vcc a ta trochę niżej GND. Na górze są 4 rozwarte scieżki (po przeniesieniu na miedź zrobię tam przejście drucikiem.

Pytanie:

Dobze zrobiłem - do resetu podłączam pin od programatora, rezystor do vcc i przycisk który zwiera do masy gdy chce zresetować?

pozdrawiam

dodam jeszcze: kondensatory przy kwarcu to 33pF (mam też 27 i 22), rezystor od resetu to 10k a kondensator przy vcc to 100nf

Link do komentarza
Share on other sites

Płytkę nieco poprawiłem, ale tym razem proszę o pomoc 😉 .

czy gdy nacisne przycisk to atmega się wyłączy? (zasilanie vcc do masy)

I jak działa w programatorze reset, jak on cały czas będzie pull-up-stan wysoki.

proszę o pomoc

p.s. ta ścieżka przy przycisku, która łączy vcc bezpośrednio do masy miało jej tam nie być.

Link do komentarza
Share on other sites

p.s. ta ścieżka przy przycisku, która łączy vcc bezpośrednio do masy miało jej tam nie być.

To czemu jest? 😋

Atmega wyłączy się jak naciśniesz przycisk, owszem.... Z tym, że To bardzo niedobry sposób wyłączania 🙂 Generalnie ten przycisk powinien do masy zwierać reset.

Dużo wygodniej by się sprawdzało jakbyś wrzucił też schemat.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.