Skocz do zawartości

Robot do tworzenia mapy pomieszczeń


Wilfen

Pomocna odpowiedź

Przeniosłem do odpowiedniego działu.

Popraw błędy w swojej wiadomości i opisz dokładniej całe zagadnienie 😉

Na początku zainteresuj się tym:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/micromouse-metody-przeszukiwania-labiryntu-vt2246.htm

Nie jest to dokładnie czego szukasz, jednak poruszona jest tam tematyka budowania mapy otoczenia (labiryntu), powinno Ci to trochę rozjaśnić.

Link do komentarza
Share on other sites

Wilfen: jakie środowisko? Jakie czujniki? Mając enkodery i jakieś dalmierze można już się pokusić, można też użyć skanera laserowego (drogi) albo kamery stereowizyjnej (też trochę kosztuje). Ba, można użyć nawet zwykłej kamery intenetowej - jest metoda pozwalająca określać położenie względem przedmiotów na podstawie kolejnych zdjęć robionych kamerą umieszczoną na robocie. Wszystko zależy od mozliwości, wiedzy, zdolności i czasu.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Środowisko to bedzie mi najwygodniej C lub C++ ale moge odłożyć na chwile projekt i pouczyć sie innego. Na robota moge wydać maks 100-1000 zł

Treker robiłem takioe robociki i nie zabardzo to w ten deseń

[ Dodano: 19-03-2011, 11:07 ]

prosze odpowiadajcie

Link do komentarza
Share on other sites

Nie napisałeś nic o swoim doświadczeniu i nie przedstawiłeś dokładniej zadania jakie masz do zrealizowania. Trochę ciężko tak odpowiadać na ślepo....

Link do komentarza
Share on other sites

OldSkull:Myli mi sie. Ma sie poruszac w domu mieszkaniu i tym podobnych bedzie chodzłtylko po płaskiej powierzchi

Treker:Ja to mam wszystko zrobione oprócz systemu tworzenia map, ten robot ma robić mapy po prostu

Link do komentarza
Share on other sites

co sekundę tworzenie punktu na mapie na podstawie odczytu z czujników robota i jego położenia + algorytm do robota żeby zwiedził całe pomieszczenie (może być w połączeniu z wyglądem mapy np. tam gdzie są jakieś luki ma wrócić i zbadać dokładniej)

Link do komentarza
Share on other sites

Np. odometria + zapisywanie położenia w dwuwymiarowej tablicy ("siatka" na powierzchni po której porusza się robot).

Poszukaj, poczytaj:

http://www.google.pl/search?q=nawigacja+robota&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

Tego jest mnóstwo w internecie.

Link do komentarza
Share on other sites

Pomóżcie mam program zgrany na mikrokontroler (Atmega8) i jak właczam to robot niechce działać (do tworzenia mapy używam sonaru)

PS.Niechce tworzyć nowego tematu żeby nie zaśmiecać forum

Link do komentarza
Share on other sites

Na tym forum nie na wróżek. Opisz dokładnie co jest nie tak. Sprawdziłeś czy na mikrokontrolerze jest napięcie? Czy masz podawane napięcie na silniki? Jesteś pewien, że program jest poprawny?

Link do komentarza
Share on other sites

Wszystko jest napięcie w mikrokontlolerze i w silniczkach jest ale niedziała. Program napewno jest poprawny bo sprawdzałem na robocie kolegi ale umnie niedziałe niewiem.

Po właczeniu robota przez chwile słychać skrobanie i wyłacza sie

Wszystko jest dobrze przylutowane.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.