Skocz do zawartości

[Kurs] Arduino - kurs wykorzystania w robotyce


mactro

Pomocna odpowiedź

Jeśli masz na myśli czujnik ruchu, który mam w ofercie, to nic z tego - on wprawdzie reaguje na ruch, ale nie daje informacji o położeniu poruszającego się obiektu.

Dużo zabawy może natomiast dostarczyć zestaw serwo + sonar albo inny analogowy czujnik odległości(sharp). Z wykorzystaniem takiego zestawu można zrobić robota omijającego przeszkody, jeżdżącego wzdłuż ściany, szukającego drogi w labiryncie (micromouse), czy nawet mapowanie pomieszczenia (widziałem gdzieś artykuł, w którym był chyba nawet przykładowy kod, pogooglaj "ultrasonic sensor SLAM")

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jakoś mnie to akurat nie przekonuje. Chyba właśnie na tym polega cała frajda z robotyki, żeby wszystko samemu zaplanować i wykonać. Rozumiem, można korzystać ze zrobionych na zamówienie płytek, czy sterowników do silników, ale bez przesady. Robić coś wg czyjegoś pomysłu? To chyba nie dla mnie. Może innym to się spodoba, ale mi chyba jednak nie. Ja preferuję metodę, jak to ująłeś "od szczegółu do ogółu" 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Chyba pana zirytowałem mactro, Przepraszam. Sam nie wiem co bym miał robić ten robot. To tylko zabawa odpoczynek od kodowania 😉 Oblecenie czekam aż pokaże się czujnik IR wraz z pilotem a potem się zobaczy.

pozdrawiam i dziękuje za cierpliwość.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Chciałbym rozbudować robota przedstawionego powyżej o możliwość sterowania pilotem.

Po podłączeniu diody odbiorczej IR zgodnie z schematem i programem z http://www.arcfn.com/2009/08/multi-protocol-infrared-remote-library.html napotkałem problem.

A chodzi o bardzo mały zasięg. Cały układ reaguje na pilota z odległości 10 cm

A efekt powinien być taki

__________

Komentarz dodany przez: Treker

Link do komentarza
Share on other sites

No chodziło mi raczej o nazwę (model), niż o zdjęcie 🙂 W każdym razie, odbiorniki IR są na różne częstotliwości, najczęściej 36, 38 lub 40kHz. Być może częstotliwość odbiornika nie pokrywa się z cz. nadajnika w pilocie i wtedy przy "dobrych wiatrach" i z małej odległości udaje Ci się coś odbierać, a na większy dystans już nie. W robocie na filmiku odbiornik był na 38kHz.

Możesz też wymienić baterie w pilocie na świeże 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Wydaje mi się że to SFH, prawdopodobnie na 36kHz, ale żeby być pewnym szalek musi przeczytać napisy na obudowie, które na pewno się tam znajdują.

Link do komentarza
Share on other sites

Diody które posiadam:

1302A -> Dioda odbiorcza podczerwona BP 104

1302 -> Dioda odbiorcza SFH5110-36

1056 -> Dioda podczerwona BPW 34 /za BB104

Mam nadzieje że to pomoże rozwiązać mój problem.

Pilot który posiadam jest zgodny z RC5

Link do komentarza
Share on other sites

Skorzystaj z SFH5110-36, ale podepnij go zgodnie z dokumentacją (SFH5110-36 Datasheet w google). Brakuje ci kondensatora i dwóch rezystorów z tego co pamiętam, możliwe też, że rozkład pinów tego odbiornika z tego schematu, który podałeś jest inny niż rozkład pinów SFH.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuje za pomoc.

Czy jest możliwość byś podał mi schemat jak podłączyć tę diodę ?

Ponieważ w googole znajduję jedynie schematy samej diody a nie jak ją podłączyć, nie bardzo wiem jak to szukać.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.