Skocz do zawartości

[Kurs] Arduino - kurs wykorzystania w robotyce


mactro

Pomocna odpowiedź

Po pierwsze, to nie jest dioda, a scalony odbiornik podczerwieni (z przeróżnymi układami wzmacniania, filtrowania, demodulacji itp). Po drugie, napisałem ci, jak tego poszukać (SFH5110-36 Datasheet w google). W tym dokumencie musisz znaleźć rysunek opisany external circuit.

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,mam takie pytanie odnośnie arduino mega 1280,bo akurat takie posiadam.Gdzieś wyczytałem że na arduino możliwe że na każdym innym mikrokontrolerze będzie to samo mianowicie że nie można łączyć programów.Z programowania zatrzymałem się 3 lata temu na etapie wyświetlania napisu na ekranie więc zawiele nie wiem,ale zaczynam to szybko nadrabiać,jednak tego nie rozumiem.Chodzi mi o coś takiego:

do arduino podłączam czujnik ultrasonic HC-SR04 który ma za zadanie wykryć przeszkodę przed robotem a umieszczony jest po środku,na rogach pod kątem chciałem zamontować sharpy GP2Y0A21YK0F ( w czterech rogach dwa przód i dwa tył które będą wykrywać przeszkodę na jego brzegach,do tego myślałem o odczycie także przerwań z tego co wyczytałem że łatwiej jest obsłużyć na diodach IR które będą pełnić funkcje enkoderów na kołach z zamontowaną tarczą czarno białą.Teoretycznie wiem że da się to podłączyć i to będzie jako jeden program podejżewam,ale czy gdyby jeszcze arduino wysyłało sygnały które odczytuje do laptopa na pokładzie robota to byłby drugi program i tego nie dało by się już obsłużyć za pomocą jednego arduino/mikrokontrolera? podam jeszcze o co mi dokładniej chodzi oprócz tego co napisałem,za pomocą klawiatury chciałem mieć możliwość sterowania robotem,więc czy jest możliwość żeby arduino zliczało impulsy z enkoderów i wysyłało go do komputera?Wtedy było by wiadomo ile robot przejechał ale tym samym żeby był w stanie wykonać taki algorytm się to chyba nazywa że jak ja chce jechać prosto a przed nim czujnik wykrył że jest przeszkoda ale obok już jej nie ma więc sam skręca omija przeszkodę i powraca na tą samą trasę za przeszkodę? czy musze kombinować z kilkoma mikroprocesorami żeby jeden np.odpowiadał za wysyłanie sygnału do komputera,drugi za odczyt z enkoderów i zliczanie impulsów żeby prosto to jechał prosto a nie po łuku i dopiero wysyłał do arduino. Może powinienem założyć inny temat odnośnie arduino z pytaniami co się da a czego nie da w moim przypadku?

Link do komentarza
Share on other sites

Nie pozostaje mi nic innego jak odpowiedzieć na pytanie: da się.

Ale żeby nie było, tu masz o komunikacji z komputerem:

https://www.forbot.pl/forum/topics20/programowanie-port-szeregowy-i-interfejs-usart-czyli-komunikacja-mikrokontrolera-z-komputerem-vt6118.htm

A tak to nie przejmuj się i zacznij pisać (albo uczyć się raczej 🙂), bo się da. Kwestia kiedy do tego dojdziesz. Przerwania się przydadzą, to na pewno. Ale nie rozumiem o co chodzi z tą diodą IR jako enkoder. Sama dioda na pewno nie posłuży jako enkoder. Potrzebujesz czegoś co było w starych myszach komputerowych. Poszukaj, wiele razy było o takich enkoderach.

Tak więc program jest jeden, ale ciut bardziej rozbudowany.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok dzięki,będę czytał,akurat teraz dużo o tym czytam o całym sterowaniu programowaniu i wogóle,bo mechanikę opanowałem na całego elektronikę jestem już na skraju a programowanie niestety na początku hehe także chce skorzystać z prostych rozwiązań ale żeby miały szerokie możliwości,co do diody ir to nie tak do końca sama ona.Same enkodery to są w obudowie odbiornik Ir i nadajnik (czy może dioda iR i fotodioda) Jedno świeci nonstop w stronę tarczy a na tarczy które jest zamontowane na kole,bądź silniku.Tarcza podzielona jest na kilkanaście równych części względem osi na przemian czarno białe części,było to może nawet i tutaj na forum.I ta dioda iR świeci w stronę tej tarczy natomiast fotodioda przesyła sygnał w tym przypadku do arduino i ono zlicza ile kroków wykonało,wzależności od tarczy,a mam myśle że całkiem niezłe takie diody w obudowie które z 12mm potrafią zebrać sygnał od siebie,także np.5mm od tarczy będzie akurat.Ale wogóle to dzięki,jeśli się da za jednym prockiem to ok, jestem na etapie składania elektroniki,właściwie dokładania jeszcze do tego co mam, i dobrze było by gdyby taki mikroprocesor zaprzęgnąć do komputera który robił by to c napisałem wcześniej a do tego miał podłączone jeszcze kilka sterowników serw/silników czujników a komputer tylko by przesyłał np.program odkurzanie,potem innym razem podlewanie kwiatków jeszcze innym przynoszenie np.kawy,a do tego dodatkowo była by możliwość programowania w które dni o której godzinie jaki program ma się przesyłać do takiego sterownika/mikroprocesora.Ale to inny temat a mniej więcej do tego dążę i czytam co można "zaprzęgnąć" do takiej pracy żeby to osiągnąć,w każdym bądź razie dzięki,za informacje bo bardzo się przydały i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Do enkoderów stosuje się raczej fototranzystory nie fotodiody. Mogą też zresztą być enkodery magnetyczne, które w ogóle nie wykorzystują fotoelementów.

Przy okazji mam prośbę: jak już napiszesz posta, to przeczytaj go choć raz i spróbuj tak zrobić aby był czytelny dla pozostałych użytkowników. Ja jak próbuję wyłapać właściwy sens Twojej wypowiedzi, to mam wrażenie jakby zaraz miał mi mózg eksplodować 😋

Link do komentarza
Share on other sites

zawsze czytam zanim wysyłam więc może to dlatego że zadużo piszę,ale ok tym razem tak nie będzie 🙂

To takie czujniki jak na zdjęciu są niezagłębiałem się z czego są zrobione,ale wiem jak działa więc dlatego je wybrałem

a tutaj opis z aukcji

Czujnik optyczny odbiciowy TCRT5000 zbudowany jest z nadajnika i odbiornika. Nadajnikiem jest dioda IR podczerwieni, a odbiornikiem jest fototranzystor. Cała konstrukcja jest zwarta ( ułatwia montarz na płytkach PCB ), wiązka nadajnika i odbiornika skierowana jest w tym samym kierunku. Co umożliwia detekcje obiektu w odległości do 12 mm.

Zastosowanie:

- czujnik położenia wału dla enkodera

-wykrywanie materiału odblaskowego np. papier, taśmy magnetyczne, karty IBM

- jako wyłącznik krńcowy

- jako detektor lini w robotach typu Line Follower

Link do komentarza
Share on other sites

Witam.

Pytanie mam o enkoder ze starej myszki komputerowej w roli licznika obrotów silnika - oczywiście dwu kierunkowo.

Jak będzie wyglądało oprogramowanie takich enkoderów w środowisku Ardiuno (2 silniki, 2 enkodery) - wykrycie kierunku i zliczanie obrotów.

Może choć skrótowo kawałek kodu? - będę bardzo wdzięczny.

Ardiuno dopiero zamówiłem i jestem w fazie początków nauki tej platformy i nie za bardzo wiem jak ugryź ten temat.

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino jest o tyle fajne, że większość rzeczy już dawno ktoś zrobił i wrzucił do Internetu, więc wystarczy pogooglać pod hasłem "arduino rotary encoder" i voila - masz mnóstwo przykładów.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.