Skocz do zawartości

Zasada działania płytki stykowej


Zdzisiek

Pomocna odpowiedź

Hej RaQu. Myślałem o takim zasilaczu do płytki stykowej, jak np. ten polecany przez Ciebie. Tyle tylko że robię Kurs podstaw elektroniki, poziom II,  a jak pisze Treker (Admin) "5V może być przeszkodą w robieniu ćwiczeń z tego kursu". Potrzebne jest zasilanie płytki stykowej napięciem 6V, a moduły zasilające do płytek stykowych dają napięcie 5V. 

Link do komentarza
Share on other sites

Marek707, ja pracując i na Arduino i na czystym AVR nie spotkałem się jeszcze żeby mi coś nie działało po zasileniu 5v z stabilizatora. Problem jest wtedy gdy obciążalność prądowa jest większa po stronie poboru niż źródła zasilania. Na przykład masz zasilacz 200mA a podpinasz servo które pobiera 500mA.

Link do komentarza
Share on other sites

Na co taka droga, te chińskie za 5zł z allegro działają tak samo i do nauki są wystarczające. Lepsze można kupić w przypadku gdy chciałby ktoś robić dokładne przetwarzanie danych pomiary itp. Stabilizator z kondensatorami na listwie jest aż nadto wystarczający.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Przed chwilą, RaQu napisał:

te chińskie za 5zł z allegro działają tak samo

Używam tych chińskich z allegro (zarówno step-up jak i step-down) do przeróżnych celów i jedyne co zauważyłem to to, że jedna była zepsuta od początku. Reszta działa bardzo dobrze.

 

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

1 minutę temu, RaQu napisał:

Stabilizator z kondensatorami na listwie jest aż nadto wystarczający.

Pewnie i tak - tyle, że z USB ma 5V, a potrzebuje np. 9V. W innym projekcie będzie potrzebował 12V, więc potrzebuje źródła o regulowanym poziomie napięcia wyjściowego.

Link do komentarza
Share on other sites

5 minut temu, ethanak napisał:

Używam tych chińskich z allegro (zarówno step-up jak i step-down) do przeróżnych celów i jedyne co zauważyłem to to, że jedna była zepsuta od początku. Reszta działa bardzo dobrze.

 

Ja też używam, ale nie potrzebuję jakichś restrykcyjnych wymagań odnośnie zasilania. Ktoś inny by mnie zbeształ że przy jednym projekcie na 10000 taka przetwornica się nie nadawała 😄 ale na początek przynajmniej nie jest szkoda jak się niechcący zepsuje.

4 minuty temu, Belferek napisał:

Pewnie i tak - tyle, że z USB ma 5V, a potrzebuje np. 9V. W innym projekcie będzie potrzebował 12V, więc potrzebuje źródła o regulowanym poziomie napięcia wyjściowego.

Tak oczywiście przy zasilaniu urządzeń potrzebujących 9v oczywiście że się przyda. Autor jednak pytał o zasilanie 5v lub 6v a do samego zasilania jest ono wystarczające. Jednak gdy potrzeba 9 lub 12 V to jak najbardziej tania przetwornica z allegro, można kupić nawet dwie w tej samej cenie przesyłki i będzie to działać.

Edytowano przez RaQu
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 12.10.2020 o 17:13, Treker napisał:

Jeśli dobrze pamiętam to 5V może być przeszkodą w robieniu ćwiczeń z tego kursu.

Auror ma problem gdyż kurs który przerabia wymaga wyższych niż 5V napięć. Do zasilania 5V w praktyce nie potrzebuje żadnego modułu zasilającego. Napięcie 5V ma dostępne czy to w Arduino, czy też w porcie USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Przed chwilą, Belferek napisał:

Auror ma problem gdyż kurs który przerabia wymaga wyższych niż 5V napięć. Do zasilania 5V w praktyce nie potrzebuje żadnego modułu zasilającego. Napięcie 5V ma dostępne czy to w Arduino, czy też w porcie USB.

Tak samo napięcie jest ale czasami prądowo nie wydalają i np. jak podepnie 2 serva to nie będą się pozycjonować już przerabiałem takie rzeczy. Nie przeglądałem całego kursu II i nie wiem co tam dokładnie jest ale to oczywiste że jak potrzeba 12v to z 5v nie będzie chciało działać.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja mam dwa takie dziwaczne urządzenia.

Jedno to jakiś chiński "zasilacz regulowany" (kiedyś kumpel kupił na ali, okazał się niepotrzebny to odkupiłem za dwie dychy), podłączony do zasilacza od laptopa z zeszłego tysiąclecia (Compaq Contura) 🙂 Fajny, bo można sobie napięcie szybko ustawić i mniej więcej prąd pomierzyć.

Drugie to po prostu dwa akumulatory 18650 w szereg i dwie przetwornice, jedna ustawiona na 5V, druga na 6V, wyprowadzone zasilania z obu przetwornic plus bezpośrednie.

Oba przydatne właśnie do eksperymentów.

3 minuty temu, Belferek napisał:

Napięcie 5V ma dostępne czy to w Arduino, czy też w porcie USB.

Hm... ja w swoim blaszaku mam 4.6V na USB... i nawet problem z ruszeniem dwóch serw HD 1370A (prąd bez obciążenia wg katalogu 110 mA).

Link do komentarza
Share on other sites

14 minut temu, ethanak napisał:

Hm... ja w swoim blaszaku mam 4.6V na USB

Ja nie mierzyłem, ale pewnie też nie do końca u mnie będzie to 5V więc jak pisałem "coś regulowanego" o wydajności prądowej rzędu 3-5A czy to przetwornica, czy zasilacz regulowany byłyby w sam raz.

Edytowano przez Belferek
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.