Skocz do zawartości

Zasada działania płytki stykowej


Zdzisiek

Pomocna odpowiedź

Witam serdecznie,
Mam taką prośbę, jeśli mógłby mi ktoś przybliżyć zasadę działania płytki stykowej takiej o: klik. Jestem zupełnie zielony zaznaczam. Jak tu podpiąć zasilanie? Intuicja mi mówi, że kabelki od baterii trzeba będzie podpiąć pod te listwy zewnętrze z jednej strony plus, z drugiej minus? Ale gdzie pojawi się napięcie? W każdym styku, czy tylko w tym bezpośrednio sąsiednich od napięcia? Czy jeśli jest to opcja 1) to czy w takim razie obojętne, w jakie pole wetknę sobie swój element? Przepraszam za tak banalne pytania ale nie chciałbym nic zepsuć tak na sam początek 😃

Link do komentarza
Share on other sites

Tak kabelki się podpina tak jak mówisz. Napięcie musisz poprowadzić tam gdzie chcesz... hmm troche zagmatwałem, ale tam gdzie masz + i - to tam podpinasz tak jak zaznaczone i w tej kolumnie w każdym otworze masz te "zasilanie" (?) a w tych kolumnach dużych gdzie są liczby i litery styki są połączone poziomo. dając np. plus do linii 1A masz go również w 1B, 1C, 1D i 1E. Ale najlepiej sobie to samemu sprawdzić np bateria i dioda. Jeśli chcesz to na pw mogę ci wysłać uproszczony schemat narysowany w paincie 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

nie ma określone gdzie, co podpinasz na płytce stykowej. Sama płytka ma połączenie mniej więcej tak:

http://sklep.avt.pl/allegro/sd12/sd12.jpg ( te boczne są takie same).

Żeby nie popsuć musisz umieć czytać schematy i łączyć według nich.

Nie musisz tam podłączyć, ale zasadniczo do tego jest przeznaczone - tak jest łatwiej.

Uważaj - listwy boczne w połowie mają przerwy!!! wiec zasilanie nie jest w całej listwie bocznej, ale tylko w tej połowie gdzie podłączysz - w pierwszym projekcie z godzine szukałem czemu nie działa ;D

Link do komentarza
Share on other sites

Hmm, zaczynam już coś kumać ^^ dziwią mnie tylko te listwy zewnętrzne (podłużne) bo w jakim celu one są? myślałem, że jak tam podłączę baterię to będę miał napięcie w tym wewnętrznym. Mam jeszcze taki problem, bo kupiłem sobie krokodylki (do miernika) tylko kiedy wkładam bolce w nie to nie stykają się na tyle, żeby dawać pomiar ;/ co z tym zrobić?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No w tych zewnętrznych masz zasilanie i to jest dlatego żeby nie ciągnąć długich kabli. Pamiętaj że jak dasz napięcie na listwę z prawej to musisz sobie połączyć do listwy z lewej - oczywiście plus do plusa, minus do minusa. Poszukaj może mniejszych krokodylek mi też moje nie pasują i robię to zwykłymi klamerkami na pranie 🙂

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No hm. Długo nie trzeba było czekać 😃 Mam taki problem, wszystko jest pięknie jak podpinam diodę rozkraczoną nad tą przedziałką w środku płytki ( po jednej stronie jest plus po drugiej minus) Problem pojawia się kiedy podpinam diodę po jednej stronie a nad przedziałką prowadzę np. rezystor. I to trochę rozumiem, bo w takim wypadku obie nóżki diody są pod plusem ale myślałem, że jak pociągne dalej kabelek/rezystor do minusa to się on pojawi tam gdzie ma w diodzie :/ Nie ma na to sposobu?

Link do komentarza
Share on other sites

A nie zwarłeś czasem nóżek diody ze sobą? Spróbuj jedną nóżkę do tej z zasilaniem, drugą do tych prostopadłych do zasilającej i stąd rezystor do minusa.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

No nie nóżki były o 2 pola dalej. Ale już rozumiem. Jak jest plus to plus w całej listwie i nie ma zmiłuj się. No i przydała się Twoja rada w taki sposób, że jest w ogole możliwość pomieszczenia tego wszystkiego. Dzięki raz jeszcze

Link do komentarza
Share on other sites

Mam problem z zasilaniem płytki stykowej, bo cienkie kabelki od koszyka baterii ciągle wypadają. Dlatego chcę kupić  moduł zasilający do płytek stykowych ProtoPower
 3,3V 5V / 2A. https://botland.com.pl/pl/moduly-zasilajace/3981-modul-zasilajacy-do-plytek-stykowych-protopower-33v-5v-2a.html Zaczynam robić Kurs podstaw elektroniki, poziom II, w którym zasilanie płytki jest realizowane z koszyka 4 baterii po 1,5V, czyli 6V. Z kolei ten zasilacz, który chcę kupić daje maksymalnie 5V. Stąd pytanie: Czy zasilanie płytki stykowej napięciem 5V będzie odpowiednie do wykonania ćwiczeń z Kursu podstaw elektroniki, poziom II?

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

@Marek707 witam na forum 🙂

Jeśli dobrze pamiętam to 5V może być przeszkodą w robieniu ćwiczeń z tego kursu. Najprościej będzie jeśli ściągniesz trochę więcej izolacji z przewodów i zegniesz je na pół - nie powinny wtedy wypadać z płytki stykowej. Jeśli masz dostęp do lutownicy to możesz też je pocynować, aby były trochę grubsze.

  • Lubię! 2
Link do komentarza
Share on other sites

21 godzin temu, Marek707 napisał:

Dlatego chcę kupić  moduł zasilający do płytek stykowych ProtoPower
 3,3V 5V / 2A. 

Takim radykalnym (lecz nieco bardziej kosztownym) rozwiązaniem problemów z zasilaniem może być zasilacz laboratoryjny. Można już kupić coś uniwersalnego, sensownego w cenie ok. 150 - 200 zł - zobacz.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dnia 12.10.2020 o 15:54, Marek707 napisał:

Mam problem z zasilaniem płytki stykowej, bo cienkie kabelki od koszyka baterii ciągle wypadają. Dlatego chcę kupić  moduł zasilający do płytek stykowych ProtoPower
 3,3V 5V / 2A. https://botland.com.pl/pl/moduly-zasilajace/3981-modul-zasilajacy-do-plytek-stykowych-protopower-33v-5v-2a.html Zaczynam robić Kurs podstaw elektroniki, poziom II, w którym zasilanie płytki jest realizowane z koszyka 4 baterii po 1,5V, czyli 6V. Z kolei ten zasilacz, który chcę kupić daje maksymalnie 5V. Stąd pytanie: Czy zasilanie płytki stykowej napięciem 5V będzie odpowiednie do wykonania ćwiczeń z Kursu podstaw elektroniki, poziom II?

Na co wydawać tyle kasy. Kup sobie stabilizator 7805 do tego jakakolwiek ładowarka od telefonu np. jakiegoś starego  ( sprawdź tylko wydajność prądową na wyjściu ). Podajesz na wejście powyżej 5v przeważnie ładowarki zaczynają się od takiego napięcia, od tabletu może mieć więcej czasem i do 9v. i za kilkanaście zł masz wystarczające zasilanie.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.