Skocz do zawartości

Silniki do IVANA V2


madix

Pomocna odpowiedź

pisze w sprawie pomocy w wyborze silników do nowej wersji robota

( https://www.forbot.pl/forum/topics7/minisumo-ivan-vt5444.htm )

zastanawiam się nad tymi:

http://botland.com.pl/silniki/50-silnik-z-przekladnia-19-1.html niestety bez osi z drugiej strony a potrzebna mi jest do enkodera ;/

lub

http://botland.com.pl/silniki/37-silnik-pololu-hp-30-1.html oś obustronna ;] ale dużo słabszy, może lepiej by było zastosować 4 ? ale niestety koszty rosną...

lub może coś innego ?

nie wiem czy te nie będą za szybkie

oś powinna być centrycznie najlepiej przekładnia planetarna

korpus silnika z przekładnią może mieć 55/60 mm długości - w sumie dostosuje konstrukcje do silnika tylko jaki użyć żeby waga zmieściła się najlepiej w 100g bo te co teraz użyłem hl149 ważą łącznie prawie 200g i są dość słabe.

Link do komentarza
Share on other sites

Hm, ja mam pololu 30:1 HP w nuggecie i radził sobie całkiem nieźle. Co prawda, teraz do nowego robota pójdą 4. Jako, że piszesz, że chcesz mieć oś centrycznie, wnioskuję, że masz zamiar schować przekładnię do felgi, stanowczo to odradzam przy tych silniczkach, bo musisz wtedy złapać go za korpus, a nie za przekładnię, a ta się będzie odkręcać po kilku walkach (trzyma się tylko na dwóch cieniutkich śrubkach od czoła).

Link do komentarza
Share on other sites

https://www.forbot.pl/forum/topics7/minisumo-nugget-vt4684.htm

To skoro chcesz montować od przodu, jakiej średnicy planujesz felgę? Dobrze by było, gdybyś policzył sobie prędkość, jaką będzie w stanie osiągnąć twój nowy robot (na podstawie swoich doświadczeń, uważam, że poniżej 0,7-0,8m/s nie ma co schodzić, tylko musisz być też w stanie wyhamować robota, więc ogumienie musi być dobre i silniki muszą mieć stosunkowo duży moment - nie bez powodu nugget nie jest dociążony do granic - waży około 350g z tego co pamiętam).

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

gąsienice jak w pierwszym robocie 6 opasek, felgi ~ 30/35mm przy zastosowaniu tych silników przy innych możliwe że się to zmieni

w pierwszej wersji felga ma 40mm

ps. projekt robota w twoim awatarze jest imponujący 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Był to element mojej pracy inż. w zeszłym roku (szukałem optymalnego zestawu czujników do minisumo), testowałem enkodery inkrementalne, pan3101 (czujnik optyczny przesunięcia względnego, jak w myszce opt.) i akcelerometr - najlepiej wypadł akcelerometr, bo wykrywał wszystkie "szarpnięcia" i podskoki. Koła co chwilę wpadają w poślizg, przy zderzeniach są unoszone, robot podskakuje i tak dalej. Enkodery przydadzą się do określenia, czy koła się obracają, ale to nie oznacza, że robot się porusza. Podobny efekt uzyskasz po prostu sprawdzając, czy podajesz napięcie na mostek (zakładając, że silniki mają wystarczająco dużą moc, żeby przepchnąć 0,5kg cielsko przeciwnika). PAN3101 byłby ok, gdyby nie problemy z optyką - znowu drgania i podskoki, pojawiają się przekłamania (soczewka musi być bardzo blisko podłoża, żeby zauważyć ruch). Promotor uparł się na PAN3101, chociaż to akcelerometr lepiej się nadaje do roli sprawdzania, czy miało miejsce zderzenie z przeciwnikiem, albo nieplanowana zmiana kierunku ruchu 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.