Skocz do zawartości

Manipulator elementy - cięcie laserowe


Laik

Pomocna odpowiedź

Witam. Pracuję w firmie w której laserowo tną blachę. Chciałbym zrobić sobie manipulator lecz nigdy nie próbowałem zaprojektować takiego cuda. Wielu z was chce wykonać manipulator a więc proponuję układ. Osoba która stworzy dla mnie projekt w autocadzie elementów do manipulatora uzyska taki sam komplet elementów za darmo ( pokrywa tylko koszty wysyłki) Jest ktoś chętny?

Link do komentarza
Share on other sites

Ja kiedyś coś takiego chciałem wykonać ale nie było mnie stać na wycięcie elementów.

Wystarczyłoby zamienić potencjometry na serwa i mamy maniplator.

PDF

Projekt w inventorze. Niestety nie mam go na dysku. Ale jeśli coś takiego by Cię interesowało to mogę go wykonać jeszcze raz 😉

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo chętnie 🙂 Ale projekt musi to być projekt każdego elementu w jednym pliku aby wyciąć wszystkie elementy na raz. Da radę ? Z zaginaniem nie ma problemu ponieważ posiadam zaginarkę również 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Drobna uwaga.

Potencjometry są dobre.

Serwa możecie zamontować z drugiej strony.

Serwa modelarskie przypominam nie zwracają informacji o swoim położeniu

do układu sterowania. Nie rezygnowałbym z potencjometrów.

Pozdrawiam

Zuk

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Blacha może być dowolna ale 3mm jest bardzo ciężka więc potężne serwa trzeba by było montować. Myślę że 1,5mm wystarczające by było. Projekt musi być w skali 1:1. Jaki udźwig manipulatora przewidujesz? I jak rozwiązać sztywność konstrukcji? Najsłuszniejszym wyborem było by użycie przekładni ślimakowej tylko gdzie ją dostać w miarę tanio i jak zastosować. Plusami tego rozwiązania będą:

Zmniejszenie zużycia prądu

Samohamowność

Większa siła manipulatora

Trudniejsza konstrukcja

Link do komentarza
Share on other sites

Hej.

Idzie wolniej niż myślałem i na razie mam tylko tyle (blacha 1.5mm):

Czy coś takiego Ci odpowiada?

Jeżeli chodzi o przekładnie ślimakową można by ją dać na pierwszym przegubie, chociaż wydaje mi się, że serwo mechanizm wystarczy, a zastosowanie serwomechanizmów bardzo uprości sterowanie. A dodanie tej przekładni będzie mocno komplikowało projekt.

Wydaje mi się, że nie jest potrzebne montowanie potencjometrów ponieważ podając wartość PWM na serwo dokładnie wiemy w jakim położeniu się znajduje, ważne będzie wyznaczenie jedynie położenia tzw "HOME".

Co do udźwigu to jeszcze nie wiem. Jak skończę projekt postaram się to wyliczyć 🙂

__________

Komentarz dodany przez: Sabre

_allegro

Link do komentarza
Share on other sites

Witam,
właśnie zaczynam projektować podobne ramie tylko że zamiast serw użyję silników z przekładniami. Mam parę pytań:

Czy projektując element który będzie gięty muszę powiększyć jego wymiar?

Laik czy w firmie w której pracujesz będę mógł zamówić elementy razem z gięciem?

Link do komentarza
Share on other sites

Może uda sie z tym (serwami przy podstawie) jakoś poradzić, chociaż może to napsuć krwi. Moim zdaniem problem może być między 4 i 5 węzłem. Warto dodać jakieś mocowanie między tymi blaszkami.

Poza tym nie podoba mi się przy tej liczbie stopnie swobody ich kolejność, gdyż strasznie ogranicza użyteczność. Lepiej by było gdyby 4. węzeł był obrócony względem 3. o 90*.

Link do komentarza
Share on other sites

Może uda sie z tym (serwami przy podstawie) jakoś poradzić, chociaż może to napsuć krwi. Moim zdaniem problem może być między 4 i 5 węzłem. Warto dodać jakieś mocowanie między tymi blaszkami.

Poza tym nie podoba mi się przy tej liczbie stopnie swobody ich kolejność, gdyż strasznie ogranicza użyteczność. Lepiej by było gdyby 4. węzeł był obrócony względem 3. o 90*.

Wydaje mi się to bez sensu. Już prędzej można by zmienić węzeł 4 z 5. Ale do konstrukcji która ma na celu naukę to zastosowane rozwiązanie wydaje mi się, że jest ok.

Dwa pierwsze ramiona maja po 20cm a trzecie 15cm.

Jeszcze zamienię serwo na 5 węźle na mikro. Bo standardowe nie jest tam potrzebne a dodaje sporo wagi.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.