Skocz do zawartości

Schemat minisumo do sprawdzenia


Marcinas

Pomocna odpowiedź

Witam

Mam wielką prośbę czy mógł by mi ktoś sprawdzić schemat do mojego mini sumo obecnie projektuję PBC więc jak będzie dobrze również ją umieszczę.

Z góry dziękuję bo jestem początkującym elektronikiem proszę o wszelakie rady nawet związane ogólnie z elektroniką.

ScreenShot001.thumb.jpg.85bd4cc00154203620d512b5cf8c7c52.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Moim zdaniem można by ten schemat uprościć, nawet całkiem rezygnując z LM324, a to dla tego że jak podłączysz sygnały z CNY70 do wejść ADC można użyć komparatora który jest w samym CPU. W ten sposób scalak mniej na PCB. Nie stabilizował bym tez napięcia dla mostka H , co najwyżej zabezpieczył sobie go diodą Zenara na odpowiednie napięcie, taką 3W.

Reszta schematu jest raczej tak masakrycznie zaplątana, że mało czytelna.

Link do komentarza
Share on other sites

1.Jakie silniki używasz? Wywal ten stabilizator 6V i to w podskokach.

2.AREF nie łącz z AVCC tylko kondensator 100nf do GND i nic więcej

3.Po co to L2 za stabilizatorem 5V?

4.Brakuje kondensatorów przy mostku (100nf na VCC jak najbliżej i elektrolit low-esr na VM, chociaż tam masz coś za 7806, ale ten stabilizator jest bez sensu)

5.Dodaj brakujące wartości elementów, bo to też ma znaczenie 😋

Link do komentarza
Share on other sites

Witam

DZIĘKUJE ZA RADY!!!

Już poprawiłem schemat mam jednak parę pytań :

1.Jaki ma być kondensator przy złączu VM?

2.Silniki Pololu 1:30 HP.

3.Dlaczego ma usuwać stabilizator napięcia?(Prosił bym o szczegółową odpowiedz gdyż ma pewne przypuszczenia ale nie jestem ich pewien )

4.Proszę o dalsze rady:)

ScreenShot004.thumb.jpg.28bc43ace66c5c2c140a03b71019c47e.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

1.Do Pololu HP potrzebujesz dwa mostki TB6612 (po jednym na silnik z połączonymi wyjściami - patrz inne schematy). Te silniki są za mocne żeby jeden mostek uciągnął oba.

2.Kondensator 10uF lub 22uF /10V low-esr

3.Po pierwsze stabilizator nie da Tobie takiego prądu. Po drugie jest to zbędne, bo trochę wyższe zasilanie silników nie ubije. Po trzecie tracisz sporo mocy na stabilizatorze i zamieniasz je w ciepło. Po czwarte takie stabilizatory nie są przygotowane na zasilanie silników i możesz mieć dziwne dodatkowe objawy.

Po zakupy zapraszam do mnie. Towar można odebrać osobiście w Gdańsku. Mam zarówno silniki 30:1 HP jak i mostki TB6612 i jakaś mega8 lub podobna też się znajdzie 😉

Link do komentarza
Share on other sites

O to był bym zainteresowany zakupem ale to już drogą e-maila się skontaktujemy:)

Dzięki za rady.Co by się stało jak bym jednak na tym jednym mostku dał te dwa silniki mostek by się uszkodził,czy porostu nie nie działa by w 100% .Czy jest taki mostek który by poradził by sobie z tymi silnikami?

Link do komentarza
Share on other sites

W tej chwili nie mam mostków o wyższych prądach, a cena takowych jest kilkukrotnie wyższa. Dużo bardziej opłaca się zastosować TB6612 i połączyć wyjścia - spokojnie wtedy daje prąd 2A.

Używając jednego mostka na dwa silniki w krytycznej sytuacji (zablokowane koła - roboty się przepychają) z dużą szansą zniszczysz mostek.

Link do komentarza
Share on other sites

1.Dobra poprawiłem te cny70 faktycznie brakował rezystora jednego.

2.Skasowałem stabilizator.

3.Dałem dwa mostki

4.Czy coś jeszcze?Pomógł by ktoś w ty PBC jak zrobić jakiś artykuł?

Dzięki za wszystko 😋

ScreenShot006.thumb.jpg.3de4c767f25740db63d7e0a3cf666471.jpg

ScreenShot008.thumb.jpg.08503c1afd79d37c81b3112872d79c8f.jpg

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.