Skocz do zawartości

Problem z wyborem zestawu


z3d

Pomocna odpowiedź

Witam wszystkich,

Zacznę od początku bo tak będzie łatwiej, z elektroniką nigdy nie miałem choć chciałem mieć doczynienia.

Zacząłem więc od niedawna czytać, jednak doszedłem do pewnego punktu w którym pojawiły się mikrokontrolery a tym samym mój problem.

Większość tego co widziałem postawiona została na uC i dlatego sam chciałbym zacząć coś w tym kierunku robić, a obok zająć się elektroniką analogową.

Mój problem polega na niewiedzy dlatego chciałem prosić o pomoc.

Płytek startowych jest cała masa, i nie mam pojęcia co wybrać. Nie chciałbym być ograniczonym tylko do jakiegoś zakresu więc szukam czegoś w miarę uniwersalnego.

Szukałem czytałem i znalazłem coś takiego :

AVR BASCOM - KOMPLET ZA 300zł

lub

NESTOR ELECTRONIC ATMEGA32 + 6 PRZEKAŹNIKÓW 159zł

lub

ZESTAW URUCHOMIENIOWY AND-TECH EVB ATMEGA644P 225zł

Czy mógłbym prosić o jakieś opinie, podpowiedzi czy sugestie odnosnie kierunku w jakim powinienem pójść?

Chciałbym nauczyć się programowania uC w języku C.

Chciałbym móc programować układy i przenosić je na inne płytki.

Co powinienem wybrać?

Bardzo proszę o odpowiedź, ew wskazanie jakiejś strony do przeczytania 🙂

Wiem że zakładam kolejny dla niektórych głupi temat, ale jestem początkującym w tej dyscyplinie.

Pozdrawiam Michał

Link do komentarza
Share on other sites

Jak dla mnie to nic się nie opłaca ale wybrałbym to 3 jak już chyba, że potrzebne mi książki i programator no to to 1. Nie lepiej kupić sobie płytkę stykową i uczyć się metodą prób i błędów? Byłoby taniej o wiele (tak myślę) i o wiele więcej byś się nauczył a metody podłączania wszystkiego są w internecie i to dość łatwo dostępne a jak coś to Elektroda.pl (to nie reklama), Forbot.pl i wszystkiego się właściwie dowiesz, ale to tylko taka moja mała sugestia bo sam tak zaczynałem.

Link do komentarza
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedź, nastawiam się jednak na zakup jakiejś płytki, bo sam na pewno nie dam rady jeszcze czegoś takiego poskładać 🙁 chociaż pewnie byłbym zadowolony gdyby się udało 🙂

Chciałbym zacząć z kopyta 🙂 i zaprogramowane układy stosować właśnie do poskładanych później układów.

Widzę że pominąłeś zestaw nr 2, celowo, czy po prostu się nie nadaje?

Do zestawu AVR - nr 3 widziałem dosyć dużo urządzeń peryferyjnych (np.:listwa przekaźników) co mi się podoba i przemawia za nim.

Czy ktoś ma płytkę EvB 4.3 v4 na ATMega644P?

Wystarcza do nauki, programowania i testowania układów?

Interesuje mnie budowa czegoś na zasadzie centralki do domu, brama, piec, pompy, ogólnie w ten klimat chciałbym wejść.

Bardzo proszę o opinie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Share on other sites

ja mialem ten sam problem ale biore arduino(dfrduino) do tego shielda(wyświetlacz) i pare drobiazgów... samo ard + schield to koszta koło 160zl i masz dobrego gotowca 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

No Arduino też możesz zalukać , jest dużo elementów które możesz dokupić - istnieją tańsze zamienniki.

Tu masz coś typu Arduino z dodatkami które napewno Ci się przydadzą:

http://allegro.pl/arduino-anduino-starter-kit-1-wszystko-w-jednym-i1684650183.html

ARDUINO / ANDUINO Starter Kit 1 wszystko w jednym - And-Tech_biz (2209)

Jak wolisz coś oryginalnego to zalukaj tu:

http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=arduino

Link ogólny , sprzedawców nie będę wymieniać (głupi pkt 3n regulaminu)

Masz tam dodatkowo różne dodatki które możesz podpiąć pod główny panel.

Linki pochodzą ze strony: Allegro.pl

  • PS (do Sabre): Regulamin 3n to bzdura - po 1 opis produktu jest w linku wystarczy przeczytać, po 2 po co mam pisać kto sprzedaje???
Link do komentarza
Share on other sites

Szczerze mówiąc tez o tym myślałem, ale chyba nie wiem czy właśnie o to mi chodzi.

W jakim języku można programować Arduino? Czy moge układ zaprogramować a potem przełożyć go na inną płytkę. Czym się różni Arduino od np. płytki która jak na razie jest u mnie na pierwszym miejscu, czyli EvB 4.3 v4 na ATMega644P + listwa z przekaźnikami?

Przepraszam jeżeli pytania są mało ambitne, ale jestem jeszcze zielony. Sytuacja przypomina mi kiedyś wdrażanie się w linucha 🙂

Teraz sam mogę pomagać.

Pozdrawiam

No powiem Wam że jestem po oglądnięciu kilku filmików i jestem zaskoczony 🙂 to typowy sprzęt dla nie elektroników 🙂

Czy moglibyście polecić jakieś sensowne elementy z których można już coś poskładać?

Kolega powyżej pisał o tańszych zamiennikach, gdzie je znaleźć?

Mogę prosić o jakieś linki na tutki, jaką książkę polecacie do Arduino?

Bardzo dziekuję za pomoc i naprowadzenie na Arduino 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Czym się różni hmm...

To twoje:

więcej wbudowanych przycisków, diod, potencjometry, w zestawie wyświetlacz, czytelniejszy cały panel, wyprowadzenia VCC i GND czego Arduino CHYBA nie ma

Arduino:

tańsze , więcej dodatków , mniejsze , bardziej do planowanych projektów niż do nauki (moim osobistym zdaniem)

Link do komentarza
Share on other sites

sob4n

więc jeżeli jestem całkowitym nowicjusze z dosyć dużym zapałem i jakimś małym (ze szkoły) doświadczeniem w programowaniu w C co powinienem wybrać?

Arduino czy EvB 4.3 v4 na ATMega644P?

Proszę o pomoc bo chciałbym zamówić 🙂

Mnie samemu ciężko podjąć decyzję bo tak naprawdę moja świadomość tego sprzętu jest za mała.

Link do komentarza
Share on other sites

Gdybym ja miałbym wybierać to wybrałbym to EvB 4.3 v4 na ATMega644P ale ja nigdy nie korzystałem z takich płytek albo inaczej bawiłem się taką podobną do tej czerwonej twojej i mój nauczyciel z Pracowni Elektronicznej uczył się na niej C , a Arduino widziałem tylko na oczy, ale myślę że jeśli 60+ letni facet może się nauczyć C na tej dużej to i ty dasz radę no ale poczekaj jeszcze na jakieś inne podpowiedzi bo nie chcę Ci zepsuć zabawy : )

[ Dodano: 25-06-2011, 22:08 ]

Zlukałem jeszcze coś takiego:

Płytka edukacyjna + LCD 2x16 ATmega32 ElectroPark - ElectroPark

http://allegro.pl/plytka-edukacyjna-lcd-2x16-atmega32-electropark-i1666787640.html

Link do komentarza
Share on other sites

Arduino ma wyprowadzone 5v 3.3 i masę tylko o niskiej wydajności. Arduino programujesz za pomocą botloadera wgranego na płytkę. Ogólnie podpinasz tylko kabel usb i płytka jest zasilona i gotowa do programowania. Programujesz w modyfikowanym c w specjalnym środowisku. Ja zaczynałem na arduino nie mając żadnego pojęcia o elektronice i wszystkiego się nauczyłem na swoich błędach. Teraz przy tej cenie jest to na prawdę dobry produkt. Teraz kosztuje koło 100zł a ja płaciłem 160 i nie żałuje. Kupowanie wielkiej płytki według mnie nie ma sensu. Na arduino tez można zbudować coś do testów ,a nawet zbudować na nim robota.Przy tej wielkiej nie ma możliwości jak to zmieścić w robocie. I tak po pewnym czasie odłożysz tą płytkę do szuflady i będzie się kurzyć.

Link do komentarza
Share on other sites

Przyłącze się do tematu.

Na temat arduino czytałem dużo są to ,,potwory" o dużych możliwościach.

Mam pytanie dotyczące zakupu arduino1280. Czy oferowane na ebayu arduino1280 za ok 80zł jest warte uwagi czy nie lepiej kupić na allegro czy w kanami.

Zależało by mi na najtańszym.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.