Skocz do zawartości

Problem z wyborem zestawu


z3d

Pomocna odpowiedź

Jakbyś podał jakieś linki do tych płytek to może by było łatwiej (bo to pewnie jakieś klony Arduino), natomiast wydaje mi się że nie ma żadnych przeciwwskazań do kupienia tej płytki z ebaya.

PS. sob4n, ten punkt regulaminu nie jest bezsensowny i głupi. Aukcje po pewnym czasie znikają i linki stają się nieaktywne, natomiast ktoś może czytać wtedy ten temat. Będzie miał dużo łatwiej znaleźć po sprzedawcy, bo sprzedawcy raczej nie zmieniają kont co 2 lata, natomiast tytuły aukcji znacznie częściej. Główną pomocą jest nazwa sprzedawcy, dodatkową przedmiot aukcji (nie zawsze wynika to z treści posta). Poza tym rejestrując się zaakceptowałeś regulamin, więc masz obowiązek go przestrzegać a nie reformować.

Poza tym Sabre nie jest jedynym moderatorem na forum, więc nie wiem po co dedykujesz mu wypowiedź nie na temat. Od tego jest PW.

Link do komentarza
Share on other sites

Na kamami nie kupisz go za 80zł, tam kosztuje chyba ponad 200zł. Oczywiście te na procku ATMEGA2560 bo na M1280 chyba nie mają.

Mnie natomiast osobiście do MiniSumo zainteresowało to:

digilent_210_091_1.jpg

Tylko kurna cena trochę taka nie teges, atrakcyjna. 150zł to trochę za dużo. Nawet biorąc pod uwagę ESD protection na liniach CPU.

Link do komentarza
Share on other sites

Bardzo dziękuję za liczne odpowiedzi i porady, jednak w dalszym ciągu nie do końca jestem przekonany do Arduino.

Wydaje mi się to dosyć ograniczone, ze względu na konieczność dokupywania coraz to nowych elementów, jednak nie wykluczam zakupu tego zestawu 🙂

Dalej czytam i czytam i czytam i im więcej czytam tym bardziej głupieję 🙂

Ale przypuszczam że każdy z nas początkujących ma tak samo.

Ja nastawiłem się na wspomnianą wyżej czerwoną płytkę ze względu na chęć uzbrojenia domu w coś na zasadzie komputera pokładowego.

Druga rzecz to raczej nie chciał bym się uczyć modyfikacji C, jestem raczej za czystym językiem.

A trzecia rzecz to w dalszym ciągu mam dylemat 🙂

Muszę jeszcze pomyśleć i poczytać, mam nadzieję że bardziej już nie zgłupieję od tego.

Pozdrawiam wszystkich życzliwych.

Michał

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Druga rzecz to raczej nie chciał bym się uczyć modyfikacji C, jestem raczej za czystym językiem.

Ale Arduino ma interfejs SPI, więc może ładować do proca programy napisane w C, czy AVR Studio.

A takie pytanie jakie wymiary ma PCB Arduino, na M328 ?

Link do komentarza
Share on other sites

BlackJack, można bezproblemowo ładować też przez bootloader, on się podszywa pod STK500 z tego co pamiętam. Swoją drogą, mógłbyś rzucić jakimś linkiem do tej płytki czerwonej za ~150zł? Twej co zdjęcie dałeś.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie bardzo rozumiem co tu jest strikte pod robociki.... ESD protection piękna nazwa, ale to żadne cuda nie są, ot po prostu diody na liniach. FMoim zdaniem mocno przepłacanie za tą płytkę

Link do komentarza
Share on other sites

Skipper napisał:

Nie bardzo rozumiem co tu jest strikte pod robociki.... ESD protection piękna nazwa, ale to żadne cuda nie są, ot po prostu diody na liniach. FMoim zdaniem mocno przepłacanie za tą płytkę

Zgadzam się że cena jest faktycznie za duża, tak 99zł to by można. Co do reszty, to ja to pisałem po oglądnięciu schematu i rozkładu funkcyjnego poszczególnych złącz. Dla mnie jak by było to tańsze, to biorę od ręki, to co trzeba na tym upchniesz.

a tak spytam - koniecznie AVRy?

moze cos bardziej przyszlosciowego a wcale nie trudniejszego mocno? STM32 dla przykladu?

Na razie ARMy mają jeden główny plus: TANIOŚĆ.

Wiem, wiem są szybsze, maja więcej peryferii i w ogóle to magia 32 bitów.

Tylko że tak patrząc na projekty, różne nie tylko na tym forum:

A. mało kto potrafi użyć atutów Hardweru tych CPU i zaprojektować dobre PCB, w sensie dla robotyki i wykorzystania bebechów CPU.

B. jeszcze mniej ludzi potrafi to oprogramować na wysokim poziomie, aby wykożystać cechy i atuty takiego CPU.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja natomiast z całkowitym przekonaniem mogę polecić Ci zestaw Piotra Góreckiego z Twojego pierwszego linku. Płytka może nie jest specjalnie rozbudowana ,ale książka porusza niemal wszystkie zagadnienia związane z programowaniem w Bascomie. Autor zamieścił w niej także inne istotne informacje na temat pracy uC ,czym przygotuje cię do programowania w językach ,które dadzą ci większą kontrole nad procesorem niż bascic np. asembler. Wierz mi, bo sam z niego korzystam. Jednocześnie kurs napisany jest tak, że każdy laik (którym w tej dziedzinie jakieś trzy tygodnie temu byłem też ja) jest w stanie w pełni zrozumieć aspetkty programowania w Bascomie. Jedyną wadą tego kursu jest tylko brak poruszenia sprawy konfiguracji fusebitów 😖 . Tego będzie trzeba nauczyć się z innych źródeł.

Link do komentarza
Share on other sites

Ten zestaw od AVT z książką jest strasznie drogi. Płytka mizerna (ATtiny 2313). Książka nie jest najgorsza, sam ją przeczytałem, jest napisana bardziej przystępnym językiem od tej Marcina Wiązania. Jednak bardzo pomocny jest też polski help bascoma.

Sam bym polecił kupić płytkę stykową, jakiegoś avrka (przynajmniej atmegę8) kilka kondensatorków 100nF, LCD, maxa232 + kondki. Do tego kilka switchy, ledów z rezystorami. Przysięgam, że na testy wystarczy. W razie potrzeby wystarczy dokupić kilka rzeczy. Łączny koszt to <100zł a przetestujesz wszystkie peryferia. A elementy będziesz mógł wykorzystać w przyszłych projektach.

Link do komentarza
Share on other sites

a tak spytam - koniecznie AVRy?

moze cos bardziej przyszlosciowego a wcale nie trudniejszego mocno? STM32 dla przykladu?

Według mnie poprostu, jak ktoś nie zna podstaw programowania to nie zaprogramuje takiego stm32. Dla avr jest o wiele więcej materiałów dla początkujących.

Link do komentarza
Share on other sites

Ja w sumie podzielam opinię lukpepa, jedyny problem w tym, że niestety obudowy praktycznie wszystkich ARMów są w SMD (niby cośtam LPC miał wprowadzać te 111x w PLCC, pod które są podstawki DIP, ale coś z dostępnością kiepsko). Ale ceny naprawdę fajne, możliwości większe, tylko jeden problem - mało informacji w stosunku do AVR (chociaż na forum są już 2 kursy, dwa pod LPC, jeden z cortexem m0, drugi m3 i teraz powstaje jeszcze jeden dla STM32, cortex m3).

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.