Skocz do zawartości

Problem z wyborem zestawu


z3d

Pomocna odpowiedź

powinienes taka sonde zrobić z wyborem AVR EVB 4.3 v4 vs Arduino VS Cortex m3(stm32) i wtedy zdecydować z dopiskiem co najlepsze dla poczatkujacego...

osobiscie ja ucze sie na arduino policz wydasz na evb 225zl a na arduino z schieldem 160 + książka(dobra 70zl) 230zl

Link do komentarza
Share on other sites

Najpierw kolega musi się zdecydować w jakim kierunku chce iść ?

AVRy - masa informacji, ale kiepskie zestawy uruchomieniowe, jedyny za rozsądne pieniądze do właśnie ZL4Avr od Kamami do którego można wsadzić ATTiny861.

ARMy - stosunkowo tanie zestawy te najprostsze, ale z informacjami na razie tak sobie, choć powoli się to zmienia. pewnym kłopotem jest też mnogość samych CPU, w której łatwo laikowi się pogubić. a i decyzja STM, LPC, czy inny nie łatwa.

Są jeszcze PICi od microchipa - niezbyt popularne u nas, ale za to do wyboru do koloru 8, 16 i 32 bitowe, a i stosunkowo tanie.

Link do komentarza
Share on other sites

To mój pierwszy post na forum, więc skorzystam z okazji i się przywitam.

Witajcie:)

Opowiadając na pytanie kolegi:

Tak. Na arduino można szybko zrobić/przetestować jakiś projekt. Jednak jeśli masz coś konkretnego na myśli, zrób swoją płytkę.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Co wy myślicie o AVRduino od avt? Jest to warte zainteresowania?

To zwyczajny klon oryginału, nic więcej. Nie znam ceny AVT, ale ja najtańsza Arduino widziałem na linku w tym temacie czyli za jakieś 25zł + koszty wysyłki.

Czy warte zainteresowania ? Hm.. to zależy czego oczekujesz ot takiej płytki, i ile chcesz za nią dać ? Dla mnie to jest takie trochę wszystko i nic. Bo na płytkę uniwersalną wlutuję sobie podstawkę pod ATMegę8, stabilizator 78L05, przycisk reset parę elementów biernych, wyprowadzę sygnały na golpiny oraz port programowania i mam dokładnie to samo tylko bez USB.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeżeli mam być szczery to wogóle nie przypuszczałem że temat wogóle się rozrośnie, widzę jednak że coś się dzieje bo odpowiedzi coraz więcej, a tym samym sugestii i pomysłów.

W odpowiedzi na pytanie szukam czegoś nie koniecznie przyszłościowego, bo na coś takiego mogę się przesiąść za jakiś czas.

Aktualnie staram się nabyć wiedzy praktycznej w zakresie elektroniki i robotyki.

Nie mam zielonego pojęcia co to STM32 chociaż pewnie poszukam i jutro będę wiedział 🙂

Chciałbym zacząć od czegoś co mnie nie przerośnie, a będzie widoczne i zachęci do dalszej pracy.

Z Waszych opinii i sugestii jak na razie wygląda na Arduino i jakieś elementy peryferyjne z których na początek można by zbudować jakiegoś "robota".

Czy ta droga będzie dobra?

Bardzo proszę o opinie odnośnie powyższego, za które będę na prawdę bardzo wdzięczny.

Aha co najważniejsze jestem NIE ELEKTRONIKIEM !!!!!! Ale bardzo chciałbym chociaż w jakimś stopniu się nim stać 🙂

Pozdrawiam, ukłony za pomoc w wyborze i chęć podjęcia rozmowy (posta)

Link do komentarza
Share on other sites

Hej,

Jeśli o mnie chodzi, zabawę z elektroniką i robotami zacząłem od Arduino i dalej jestem na tym etapie:)

Choć następny robot będzie prawdopodobnie już na indywidualnie zaprojektowanej płytce...

Zdecydowanie polecam Arduino do nauki, w miarę proste i wiele wybacza.

A na Arduino da się zrobić parę fajnych rzeczy, ot chociażby mój LF na Arduino MEGA:

https://www.forbot.pl/forum/topics7/line-follower-alf-arduino-line-follower-vt5140.htm?highlight=alf

Link do komentarza
Share on other sites

Polecałem to już kilka razy na forum, sam też poszedłem tą drogą na początku:

W AVT dostępne są płytki PCB do zestawu ZL3AVR, koszt to około 50zł (jeśli dobrze pamiętam). Oprócz tego potrzebujesz Atmega16, czyli dodatkowe ok. 15zł, nie orientuję się w aktualnych cenach. Do tego garść goldpinów (2 zł?) i już masz wszystko, co niezbędne na początek. Teraz wystarczy kupić np. kilka diod z rezystorami, kilka tactswitch'ów czy cokolwiek potrzebujesz w danym momencie. Podsumowując - nie wielkim kosztem masz solidne narzędzie z dokładnie takimi peryferiami, jakich aktualnie potrzebujesz. Dodatkowo zakup rozkładasz na "raty" wedle własnych, finansowych możliwości. Można jeszcze wspomnieć o ćwiczeniach z lutowania. Same plusy 🙂

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.