Skocz do zawartości

[Komunikacja] Jak przystosować domowego pilota do własnych celów


GAndaLF

Pomocna odpowiedź

Zamiast oscyloskopu na karcie dźwiękowej nie lepiej było zastosować analizator stanów logicznych na lpt?

Dodam jeszcze, że opisy sygnałów wysyłanych przez niektóre rodzaje pilotów można znaleźć w sieci, ale wtedy trzeba znać konkretny model pilota, a nie jakieś CE.

Link do komentarza
Share on other sites

Gniazdo LPT już wychodzi z użycia, na przykład na moim laptopie są same USB. Jak ktoś ma możliwość użycia analizatora na LPT to oczywiście może, ale moje rozwiązanie z kartą dźwiękową jest bardziej uniwersalne.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Problem w tym, że komputer zwykle nie jest sprzętem klasy hi-end i sieje zakłóceniami.

Dla przykładu tak wygląda prostokąt generowany przez M8(w pętli z głównym programem dodałem toggle jednego wyprowadzenia):

Link do komentarza
Share on other sites

jeżeli twój program składa się tylko z toggle wyjścia w pętli to na pewno masz dużo wyższą częstotliwość przebiegu niż maksymalna jaką może odczytać karta dźwiękowa. Zgodnie z twierdzeniem o próbkowaniu urządzenie może odtworzyć przebieg o maksymalnej częstotliwości równej połowie częstotliwości próbkowania.

Link do komentarza
Share on other sites

jeżeli twój program składa się tylko z toggle wyjścia w pętli
(w pętli z głównym programem dodałem toggle jednego wyprowadzenia)

Toggle dodałem do istniejącego programu żeby sprawdzić czas trwania jednej pętli.

Link do komentarza
Share on other sites

Co nie zmienia faktu, że pewnie twój sygnał ma za dużą częstotliwość. Jak chcesz zrobić testy to lepiej daj pwma o odpowiedniej częstotliwości i wtedy zobacz przebieg.

Link do komentarza
Share on other sites

Ostatecznie jak ktoś ma jeszcze komputer z portem LPT, to dobrym wyborem jest zrobienie sobie, analizatora stanów logicznych, wystarczy tylko bufor linii, aby sobie nie ujarać portu LPT w przypadku pomyłki, w postaci 74HCT07, tylko trzeba pamiętać że to układy z wyjściem typu OC. Ma on tą przewagę nad kartą dźwiekową, że jego szybkość próbkowania ogranicza właściwie tylko szybkość procesora i magistrali systemowej, no i LPT bez problemu łyka sygnały w standardzie TTL, więc nie trzeba się martwić napięciami, sygnału z czujnika.

Link do komentarza
Share on other sites

Dobra robota kolego 😉 Z oscylogramów widzę, że do szczęścia tylko brakuje impedancyjnie dostroić sondę (mały kondensatorek sygnał - masa za dzielnikiem) i przebiegi będą naprawdę klarowne. Można też zbudować prosty oscy na jakimś procku z ADC i wysyłać paczki próbek do komputera - też daje radę.

Link do komentarza
Share on other sites

Z własnego doświadczenia wiem że dekodowanie RC5 nie stanowi większego problemu, a największym problemem jest zsynchronizowanie dekodowania z innymi funkcjami układu. Widziałem nawet gotowe układy gdzie dekodowaniem RC5 zajmował się oddzielny "mało-nóżkowy" procesor które później zgłaszał przerwanie do głównego procesora.

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.