Skocz do zawartości

[Platforma moblina] Incomer - worklog


Pomocna odpowiedź

Cienki grot

Ja polecam za to szeroki grot. To znaczy nie o dużej "objętości", ale po prostu żeby miał powierzchnię na jednym końcu płaską - tak ok. 2-3mm. Wtedy na nóżki topnik, na płaską część grota troszkę cyny i "jedziemy wzdłóż scalaka". Wszyskie naraz się lutują 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

No nie wiem :/ tylko jeżeli coś takiego ma 100 pinów i kosztuje 50zł to ryzyko spartaczenia roboty jest duże a koszta takiego błędu są ogromne. Może kupie najpierw coś mniejszego i zobaczę jak idzie. Jak bardzo cienki ten grot powinien być?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Minifala albo zwykły 0,5mm powinien starczyć.

Przy grocie 0,5mm lutuje się pojedynczo nóżki czy jak? Dotychczas przylutowałem 1 TQFP właśnie "jeżdżąc po nóżkach"

Link do komentarza
Share on other sites

No nie wiem :/ tylko jeżeli coś takiego ma 100 pinów i kosztuje 50zł to ryzyko spartaczenia roboty jest duże a koszta takiego błędu są ogromne.

Podałem dwa linki. W drugim jest np. ATmega48, która ma 6 PWM i kosztuje 7zł w TME x 2szt =14zł i mała obudowa 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Problemem są QFN, a BGA to już wręcz "mission impossible". TQFP lutuję tak:

- płytka musi być cienko pocynowana

- smaruję pastą (opcjonalnie)

- układam element

- o ile nie posmarowałem pastą, wylewam kroplę topnika w płynie

- rozgrzewam grot do 350-400*C

- czyszczę grot, nakładam odrobinę cyny

- przejeżdżam po nóżkach, w razie potrzeby dodaję cyny

- na koniec zbieram nadmiar cyny, ale tylko tam, gdzie są zwarcia, sprawdzam połączenia, gdzieniegdzie dokładam cyny

QFN idzie przy odpowiednim projekcie płytki lutować kolbą, ale i tak lepiej hot-air.

Jeśli potrzebujesz 8 kanałów PWM, to mozesz dać główny mikrokontroler z minimum dwoma kanałami + pomocniczy np. ATmega48, aczkolwiek komunikację musiałbyś prowadzić albo po I2C albo po UART, aby mieć dostęp do nóżek od PWM. Lub skorzystać z procka z dużą liczbą kanałów. Lub też bawic się z timerami i albo skorzystać z multipleksera lub dwóch, albo z wyjść GPIO.

Link do komentarza
Share on other sites

Tylko jak bym wziął coś w SMD to jednego większego niż dwa mniejsze - nie trzeba się bawić z synchronizacją.

Dlatego podałem Ci tą stonogę 🙂

Z drugiej strony 50zł vs 14zł vs przypadkowe uszkodzenie, to argument, który sam wysunąłeś i jest słuszny - Ty decydujesz.

Zabawa w komunikację pomiędzy uC to także nauka czegoś ważnego.

Jest jeszcze trzecia opcja - jeden z dwóch mikrokontrolerów będzie służył za PWM programowy - wtedy masz tyle kanałów ile pinów minus piny komunikacji np. SPI.

No cóż - sam musisz wybrać swój kompromis 🙂

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.