Skocz do zawartości

[Platforma moblina] Incomer - worklog


Pomocna odpowiedź

No tutaj ciężko cokolwiek podłączyć inaczej bo mam do tego tą mini płytkę i tam są tylko trzy wyjścia.

[ Dodano: 28-02-2012, 20:46 ]

Dobra już wszystko działa.

Podładowałem LiPola i podłączyłem go samego, napięcie cały czas na aku identyczne 😃

[ Dodano: 29-02-2012, 19:43 ]

Teraz wystąpił następny problem. Według AVRDude program zostaje wgrany ale mega nie reaguje.

STK500v2(tryb HID), Atmega8, połączone na płytce stykowej, zasilanie z programatora, zworka do powolnego programowania podłączona.

Co może być nie tak?

[ Dodano: 02-03-2012, 19:43 ]

nic?

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Teraz AVRDude Gui wyrzuca coś takiego:

Program:

$regfile = "m8def.DAT"
$crystal = 8000000

Config Portb = Output

Portb = 0

Do
  Pinb.1 = 1
  Wait 1
  Pinb.1 = 0

Loop

End

Na zdjęciu tego nie ma, ale do ostatniego pinu na dole po prawej podłączona jest dioda led: rezystor->dioda->GND

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli ustawiasz nóżkę jako wyjście, to nadawaj jej stan za pomocą portb.1=1 zamiast pinb.1=1 ( fusebity przestawiłeś z fabrycznego 1mhz na 8mhz, które deklarujesz w programie ? )

edit:

Dodaj też drugie wait 1 po zmianie stanu z 1 na 0, bo program nadaje stan wysoki, czeka sekunde, nadaje stan niski i błyskawicznie wraca na początek pętli gdzie znow ustawia jedynke

Link do komentarza
Share on other sites

Zmieniłem to co mówiłeś. Taktowanie zmniejszyłem bo z fusami się jeszcze nie bawiłem i póki co nie zamierzam.

Program:

$regfile = "m8def.DAT"
$crystal = 1000000

Config Portb = Output

Portb = 0

Do
  Portb.1 = 1
  Wait 1
  Portb.1 = 0

Loop

End

[ Dodano: 11-03-2012, 17:56 ]

I po tym jak AVRdude wyrzuci to okienko wyżej na programatorze cały czas świeci się czerwona dioda - oznaczająca programowanie - nawet jak odłączę od niego układ.

  • Lubię! 1
Link do komentarza
Share on other sites

szczerze mówiąc nie używałem nigdy AVRdude... przy moim usbasp też zawsze świeci się czerwona dioda, niezależnie czy układ jest odlączony/połaczony... Przy programie jak wyżej dioda przy portb.1 powinna caly czas się swiecić (chyba, że dodasz to drugie wait 1 po zmianie stanu). Może masz diodę odwrotnie podpiętą ? xd albo sprawdź miernikiem jaki jest stan na tej nóżce... Osobiście używam bascom-avr i raczej takich problemów nie mam. Czasem mi procka nie wykrywa za pierwszym razem, ale po odłączeniu i podłączeniu jest dobrze.

Link do komentarza
Share on other sites

Dodałem opóźnienie wcześniej. A poza tym to bez tego Led powinien świecić cały czas a tak nie było.

$regfile = "m8def.DAT"
$crystal = 1000000

Config Portb = Output


Do
  Portb.1 = 1
  Wait 1
  Portb.1 = 0
  Wait 1

Loop

End
Link do komentarza
Share on other sites

Na początek dwa piwa za porządek na płytce stykowej 🙂

Drobne uwagi:

1. boczne szyny wykorzystuj tylko jako zasilające. W prawej czerwonej puściłeś MOSI.

2. z pkt 1 wiąże się problem, który sobie wygenerowałeś, a którego powinieneś unikać. Masa z programatora trafia na pin 22, ale nie trafia na pin 8 (chyba, że jest połączona w części płytki której nie widać na zdjęciu w dolnej jego części). Nigdy tak nie rób. Masę trzeba doprowadzać do pinów, a nie przepuszczać przez mikrokontroler z pinu 22 na pin 8.

Popraw te 2 punkty - nie oznacza, że zacznie działać, ale należy eliminować wszelkie możliwe problemy.

Co do programu, nie znam BASCOM, ale wygląda prawidłowo.

Zainstaluj http://atnel.pl/oprogramowanie-pc/mkavrcalculator

i programuj przez niego to będziesz miał pewność prawidłowego wykonania wszelkich czynności (programowanie i ustawianie fusebotów). Dla ATmega8 jest to darmowa nakładka na AVRDude.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.