Skocz do zawartości

Pierwszy robocik-potrzebny prosty i zrozumiały schemat.


olinpus

Pomocna odpowiedź

Zrobiłem na czerwono, żeby było widocznie, to może być zworka, musisz wlutować tylko drucik.

Ja nie twierdze, że to nie będzie działać, tylko tak mi się wydaje. Dobrze by było, jakby ktoś z większą wiedzą się wypowiedział, może się mylę.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie wysłałeś mi schematu tylko pcb,ale zacząłem ją przerabiać, tylko że przestałem, bo wydaje mi się że twój schemat jest niepoprawny. Piny 2A i 3A powinny być podłączone do masy a nie do VCC, no al mogę się mylić.

(...)

z tym że moim zdaniem to nie ma prawa działać. Jest to opisane w tym artykule:

A B Wyj.

0 0 Stop

0 1 Prawo

1 0 Lewo

1 1 Stan zabroniony

Chyba wszystko w tabeli jest jasne. Jedynie opisze sytuację gdy mamy dwie "1" . Podając napięcie na oba punkty otwierają się T1 i T2 i przez to też T3 i T4 i następuje piękne zwarcie. Jak wcześniej wspomniano, najczęściej kończy się to uszkodzeniem tranzystorów mostka.

Grabki szczerze mówiąc odkąd pojawił się ten zrewidowany artykuł mnie też bardzo ciekawi ta kwestia. Tym bardziej że światłolub którego zrobiłem jeszcze przed pojawieniem się tej informacji na forum praktycznie działa pomimo, że w niektórych momentach ma wszystkie wejścia podpięte do vcc i po prostu nic się nie dzieje. Przydałoby się by wypowiedział się ktoś mądry w tych sprawach i najlepiej przetłumaczył kawałek datasheta mówiący o tym zwarciu, albo wyjaśnił czy jest tak we wszystkich mostkach czy tylko w tych z określonej serii. Wrzucam schemat i zdjęcie, od dawna biorę się za opis tej konstrukcji dla początkujących lubiących wodotryski i jakoś zabrać się nie mogę.

Jak moderator uzna że dyskusja powinna być w cytowanym temacie to proszę przenieść.

Link do komentarza
Share on other sites

Jakbym miał osobiście robić takiego robota, to bym to zrobił chyba wg. tego schematu:

W miejsce fototranzystora wstawiłbym po prostu fototranzystor tego czujnika i dodatkowo zasilił diody jego diody. Tylko, że to zadziała tylko przy bardzo wolnym robocie, bo inaczej zgubi linie.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Witam.

Przepraszam że się nie odzywałem ale nie miałem czasu.

Grabki, mianowicie jak zastąpić fotorezystor CNY 70? Powiedźcie mi tylko z czym muszą mieć połączenie pozostałe dwie nóżki, a schemat zrobię już sobie sam. Robot będzie wolny, za silniki służą serwa modelarskie.

Link do komentarza
Share on other sites

Nie fotorezystor tylko fototranzystor (w tym schemacie który podałem). CNY70 też ma fototranzystor, więc go trzeba wstawić w miejsce zwykłego fototranzystora. Dodatkowo trzeba zasilić diodę w czujniku. Ale nie obiecuję, że to zadziała.

Link do komentarza
Share on other sites

Eee...? Nie wiele zrozumiałem, w sumie tylko to ze muszę zmienić rezystory przy diodzie CNY70 a za małe przy masie emitera(emiter to L293d?). Może powiedz mi które elementy na jakie zmienić i co przerobić w schemacie. Ale jeśli nie będę używał diody z CNY70 to nie będzie spełniał swojej funkcji.

Link do komentarza
Share on other sites

Ok wiec tak cny70 jest to połączona dioda ir(infrared-podczerwień) i fototranzystor. Fototranzystor ma dwie nóżki, emiter(ta ze strzałką) oraz kolektor ta bez strzałki. L293d jest mostkiem h który steruje silnikiem. Musisz zmienic rezysrltor ktory jest miedzy emiterem(cny70-nóżka ze strzałka) a masą na 100k. Cny70, ten po prawej Stronie ma zwarte nóżki przy fototranzystorze, rozewrzyj je.

Zmień też rezystor między anodą diody a zasilaniem na 200R.

  • Pomogłeś! 1
Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.