Skocz do zawartości

Materiał na dohyo

piotreks-89

Pomocna odpowiedź

a po wyschnięciu zrobić linię na daną szerokość, zakleić to co ma być na biało taśmą malarską

Można, ale zrób okrąg o średnicy 72cm. Ja przynajmniej takiego dużego cyrkla nie mam. A jak będziesz zaklejał taśmą bez żadnych "znaczników", to nie będziesz wiedział czy zakleiłeś dokładnie 2,5cm, chyba że będziesz miał taśmę o takiej szerokości.

Wymyśliłem dwa spsoby:

1. Wybijamy malutki gwoździk na samym środku, przywiązujemy nić/dratwę, drugi koniec marker, odmierzamy promień i mamy wielki cyrkiel

2. ewentualnie czymś takim: Klik robimy 2.5cm i lecimy po zewnętrznej igłą w koło a od wewnątrz mamy linię.

Trochę wyobraźni 😉

1. Wybijamy malutki gwoździk na samym środku, przywiązujemy nić/dratwę, drugi koniec marker, odmierzamy promień i mamy wielki cyrkiel

Dzięki któremu męczyłem się 20 minut z narysowaniem koła o średnicy 77cm 😉 Marker się ślizga, nie tak łatwo go przywiązać żeby uzyskać równą odległość.

2. ewentualnie czymś takim: Klik robimy 2.5cm i lecimy po zewnętrznej igłą w koło a od wewnątrz mamy linię.

Tak, ale trzeba to kupić. Poza tym piotreks-89 już pomalował na czarno.

Dzięki któremu męczyłem się 20 minut z narysowaniem koła o średnicy 77cm 😉 Marker się ślizga, nie tak łatwo go przywiązać żeby uzyskać równą odległość.

Tak, ale trzeba to kupić. Poza tym piotreks-89 już pomalował na czarno.

Ty zawsze się musisz czegoś przyczepić i dochodzić swoich racji za wszelką cenę... To była tylko taka moja rada na przyszłość dla kogoś kto dopiero takie dohyo będzie robił, ale skoro już zacząłeś ten temat i męczyłeś się 20 minut, to można by się było pomęczyć kolejne 20 minut i zrobić to lepiej a nie mieć zaplamionego całego dohyo na biało, a nawet jeśli musiałbyś kupić taki cyrkiel to przyda Ci się na pewno do szkoły, niektórzy może mają w domu, ewentualnie z kawałka drewna/laminatu/czegokolwiek można by było zrobić odpowiedni szablon o długości 25mm i przymocować do niego pisak czy coś...

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

epsilon, ok, to niech już będzie że muszę się wszystkiego doczepić.

To była tylko taka moja rada na przyszłość dla kogoś kto dopiero takie dohyo będzie robił

W takim razie w porządku, słuszne uwagi.

skoro już zacząłeś ten temat i męczyłeś się 20 minut, to można by się było pomęczyć kolejne 20 minut i zrobić to lepiej a nie mieć zaplamionego całego dohyo na biało

Nie mam zaplamionego całego dohyo na biało, bo napisałem że to są ledwo widoczne białe ślady, w każdym razie robot ich nie zauważy, drażnią tylko mnie bo o nich wiem. Napisałem dlatego jak ich uniknąć.

ewentualnie z kawałka drewna/laminatu/czegokolwiek można by było zrobić odpowiedni szablon o długości 25mm i przymocować do niego pisak czy coś

Można, sposobów jest pewnie kilka. Mnie chodziło o pomoc konkretnemu przypadkowi, którym jest piotreks-89, który pomalował sobie dohyo na czarno i chce domalować białą linię.

Tak więc jeśli chodzi o sprawę piotreks-89, to proponuję oblepić obwód dohyo, tak na odległość przynajmniej 5-10 cm od krawędzi taśmą malarską, odrysować 25mm od krawędzi na taśmie, następnie przejechać ostrym nożem po linii, odkleić to pole które ma być białe, zabezpieczyć całą powierzchnie ringu gazetą, papierem, czymkolwiek i dopiero wtedy malować na biało.

• Lubię! 1

Ja osobiście jak robiłem wykonałem to trochę śmiesznie - najpierw wyżej wspomnianym sposobem z ołówkiem i sznurkiem odrysowałem koło na prostokątnym arkuszu, wyciąłem, następnie tym samym przyrządem zrobiłem koło o średnicy czarnego pola, zakleiłem taśmą na zewnątrz, pomalowałem, jak wyschła czarna farba zdjąłem taśmę maskującą i wykleiłem ponownie, tym razem "od środka", idealnie po krawędzi czarnej farby, następnie malowanie białą. Tym sposobem mam płaską powierzchnię dohyo, bez uskoku na krawędzi czarnej farby. Malowane pędzlem (oszczędność).

• Lubię! 1

Jako, że jest już po zawodach i znowu leżę chory w łóżku to postanowiłem się chociaż nie nudzić i pokazać jak wyszło moje dohyo 😉

Zrobiłem ja za około 20zł z moim dziadkiem, któremu bardzo dziękuję za pomoc 😉 Mimo, że ring ma jedną wadę, to jestem z niego ogromnie zadowolony 😃 Ta wada to mianowicie "chropowatość" (porobiły się takie kropki z farby, które nieco przeszkadzają, ale da się żyć).

Najfajniejsza jest farba zastosowana do malowania białej linii - biała farba do kaloryferów 🤣

Może dzisiaj podeślę fotki w lepszej ostrości, ale nie gwarantuję 😉

Na czarno malowałem farbą olejna, którą miałem w domu. Tą chropowatość można usunąć papierem ściernym, ale jednocześnie kolor się wybiela niestety. Czarna farba była nanoszona chyba 3 razy jeśli mnie pamięć nie myli. Po każdym malowaniu ring był wygładzany papierem ściernym, aż do zadowalających efektów wizualnych jak i dotykowych 😉

Jeszcze jedno - nie radzę robić białej linii sprayem, który zawiera rozpuszczalnik... Efekty są niezbyt zadowalające 😖