Skocz do zawartości

Sterowanie


katzuhero

Pomocna odpowiedź

Witam!

Jestem uczniem technikum mechanicznego i muszę zrobić projekt robota. Jego głównym zadaniem ma być prowadzenie rozpoznania pewnego obszaru. Jego wymiary to ok 330x200x110 a masa ok 5kg. Do tej pory dobrałem 2 silniki elektryczne (15W) oraz 2 przekładnie planetarne. Cały układ przeniesienia napędu mam połapany ale teraz pojawia się problem gdyż jako technik mechanik nie mam zielonego pojęcia co dalej. Nie wiem czego w ogóle szukać. Jakie są możliwości rozwiązań sterowania robotem? Jakie elementy ( sterujące i wykonawcze) moja konstrukcja jeszcze potrzebuje i na jakiej zasadzie działają, co robią? Jakie podzespoły są mi potrzebne do jazdy na wprost, manewrowania platformą i jak ja mam się komunikować z platformą. Poszukuję raczej możliwości rozwiązania tego problemu.

Sprawę na pewno ułatwia fakt, że szukam podzespołów gotowych ( oferty jakiś sklepów) a nie tworzyć je od nowa.

Przepraszam za głupie pytania, szukałem odpowiedzi w necie ale ciężko jest coś znaleźć jak nie mam o tym zielonego pojęcia.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Link do komentarza
Share on other sites

Jeśli chcesz elektronikę robota składać z modułów, to poleciłbym Ci moduły firmy Pololu - bardzo dobrze opisane, modułów jest cała masa, od serwokontrolerów, przez sterowniki z wbudowanym driverem silników po potężne driverki silników na dedykowanych scalakach - zerknij sobie na stronę www.pololu.com, w Polsce jest sporo sklepów zaopatrujących się tam (np. Robodudes, Botland, Trobot, Electropark), więc myślę, ze ze sprowadzeniem jakichś rzeczy nie byłoby zbyt dużego problemu, może nawet mają na stanie coś co Cię interesuje.

Link do komentarza
Share on other sites

Najprościej gotowe moduły sterowników silników, choćby z Wobitu, do tego sterownik Simens LOGO i zrobisz robota bez problemu, jeżeli ma to być tylko platforma, bez kamer, specjalistycznych czujników itd.

Jeżeli nie znasz się na elektronice, to najrozsądniejsze rozwiązanie, LOGO programuje się rysując schemat z bloków funkcyjnych i logicznych, zasilanie 24V. Koszty są dosyć spore bo zestaw startowy to ok 1000zł, ale dostajesz sterownik, zasilacz, pełną wersje programu, i kabel programujący, te ostatnie ci zostanie, więc masz już podstawę do budowy automatyki maszyn.

PS. LOGO zawsze można szukać używek na Allegro. Ale starsze wersje mogą mieć spore ograniczenia.

Link do komentarza
Share on other sites

Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.
Zarejestruj się lub zaloguj, aby ukryć tę reklamę.

jlcpcb.jpg

jlcpcb.jpg

Produkcja i montaż PCB - wybierz sprawdzone PCBWay!
   • Darmowe płytki dla studentów i projektów non-profit
   • Tylko 5$ za 10 prototypów PCB w 24 godziny
   • Usługa projektowania PCB na zlecenie
   • Montaż PCB od 30$ + bezpłatna dostawa i szablony
   • Darmowe narzędzie do podglądu plików Gerber
Zobacz również » Film z fabryki PCBWay

Jego głównym zadaniem ma być prowadzenie rozpoznania pewnego obszaru

Zakładając, że mowa tutaj o wizualnym rozpoznaniu, to można wykorzystać z powodzeniem starego laptopa/komputer przemysłowy z WiFi i sterować tym przez tzw. Zdalny Pulpit (Remote Desktop). Można wtedy podłączyć kamerę/kamery USB i obsługiwać robota zdalnie tak, jakbyśmy aktualnie pracowali na komputerze, który jest na jego pokładzie (widoczny pulpit, możliwość uruchamiania programów itd).

Pozostaje kwestia sterowania silnikami - nie napisałeś nic o maksymalnym prądzie. Od biedy wystarczy karta przekaźników USB (do kupienia chociażby w sklepie AVT), ale do płynnej regulacji prędkości obrotowej, będzie potrzebny np. mostek H sterowany z portu LPT (najprościej) lub z dodatkowym mikrokontrolerem do obsługi RS232/USB.

Dodam, że spotkałem się już z takim rozwiązaniem i da się to zrobić, tylko niestety potrzeba trochę wiedzy, zwłaszcza do wspomnianego interfejsu komputer->silniki.

Link do komentarza
Share on other sites

A może to nie musi być robot autonomiczny w sensie samodzielnego prowadzenia tego rozpoznania? Gdyby to miałobyć tylko zdalnie sterowane (plus np. kamera z nadajnikiem TV na pokładzie, ew. obrotowa, pan-tilt itp) to może wystarczy prosty zestaw 4-6 kanałowego nadajnika i odbiornika modelarskiego plus dwa czy ile tam potrzeba regulatory dwukierunkowe (samochodowe, także modelarskie)? Regle do silników DC powoli "wychodzą z mody" i tanieją. Cały zestaw RC w wersji "używane" możnaby mieć, tak myślę, za 300-400zł. Do tego dochodzi prosta kamerka "płytkowa" za 50zł plus zestaw nad-odb TV. Plus oczywiście jakiś telewizorek :-> W takim przypadku, czyli gdy wystarczy zdalne sterowanie i zwrotna transmisja wizji, poszukaj na forach modelarskich, szczególnie pod hasłem FPV. Zacznij od pfmrc.eu

Link do komentarza
Share on other sites

Dołącz do dyskusji, napisz odpowiedź!

Jeśli masz już konto to zaloguj się teraz, aby opublikować wiadomość jako Ty. Możesz też napisać teraz i zarejestrować się później.
Uwaga: wgrywanie zdjęć i załączników dostępne jest po zalogowaniu!

Anonim
Dołącz do dyskusji! Kliknij i zacznij pisać...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym może działać lepiej. Więcej na ten temat znajdziesz w Polityce Prywatności.